Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce nu mai da Dumnezeu nici un semn de "viata"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E tare ciudat sa ne gandim cam ce ar insemna viata cuiva care a fabricat viata (noastra).

Adica cel ce a fabricat viata, e luat la intrebari de viata despre viata lui.

Suntem indragostitiman_in_love.gif de ceva.

 

Cand am citit postul userului "In Focuri" acelasi lucru mi-a trecut prin minte, fara sa vad replica ta. :lol:

Totusi, daca luam in calcul ce se spune in Biblie(macar ca idee, nu am pretentia sa accepte oricine ca adevar cele scrise acolo), Dumnezeu este viu si vesnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu este viu si vesnic.

 

Asta-i doar o lozinca din limba de lemn a bisericii ;) Daca as fi politeist ti-as putea spune acelasi lucru despre alt Zeu si am repeta impreuna acelasi lucru la infinit, bineinteles fiecare referindu-se la propriul Zeu. Realitatea care ar fi? Ca niciunul din acesti zei nu ar exista decat in mintea noastra, ca de asta are religia nevoie de credinta. Daca ar exista vreun dumnezeu, la ce ar mai fi buna credinta, am sti cu totii ca exista, pentru ca si-ar face simtita prezenta si asta nu in inchipuirea credinciosilor, ci in realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asta-i doar o lozinca din limba de lemn a bisericii wink.png Daca as fi politeist ti-as putea spune acelasi lucru despre alt Zeu si am repeta impreuna acelasi lucru la infinit, bineinteles fiecare referindu-se la propriul Zeu. Realitatea care ar fi? Ca niciunul din acesti zei nu ar exista decat in mintea noastra, ca de asta are religia nevoie de credinta. Daca ar exista vreun dumnezeu, la ce ar mai fi buna credinta, am sti cu totii ca exista, pentru ca si-ar face simtita prezenta si asta nu in inchipuirea credinciosilor, ci in realitate.

 

Eventual e o lozinca din Biblie, nu a Bisericii. Nu confundati institutia cu textele care stau la baza religiei respective. Se cunoaste faptul ca Biserica de-a lungul timpului a deformat, a interpretat intr-un mod incorect si a ciuntit Biblia.

 

Eu am o teorie despre religiile politeiste, pe care am punctat-o de cateva ori. Cat despre religiile monoteiste, toate au acelasi Dumnezeu, exceptand acel Akenathon bizar despre care am alta opinie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care fabricant de viata?! Ala de-a ras de pe fata Pamantului toate speciile de dinozauri si i-a pietrificat pe toti locuitorii din Pompei?! Voi sunteti siguri ca nu va inselati?! :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care fabricant de viata?! Ala de-a ras de pe fata Pamantului toate speciile de dinozauri si i-a pietrificat pe toti locuitorii din Pompei?! Voi sunteti siguri ca nu va inselati?! smile.png

Pai spune-ne, care este fabricantul tau agreat?smile.png

Editat de johnnyblue
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o teorie despre religiile politeiste

 

Sincer, si eu am o teorie despre religiile monoteiste. Ti-o spun, dar ramane doar intre noi ;) Eu cred ca religiile astea-s create de necuratul, ca doar asa puteau sa invrajbeasca oamenii intre ei incat sa se omoare cu bestialitate crezand ca fac un lucru bun... iar apoi sa mai pretinda si ca isi iubesc aproapele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

johnny: Nu este... Viata e o intamplare - fericita sau nefericita... Depinde de ce viata duci...

Editat de In Focuri
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intamplare, aud din ce in ce mai des asta. Totul este o intamplare, nimic nu are nici o noima. Da, nu suntem vinovati de nimic. Tot ceea ce facem sau ni se intampla este doar o intamplare. Poate sa fie bine sau poate sa fie rau, este doar o intamplare fericita sau nefericita. Pana la urma putem face orice, pentru ca nu exista intentie, doar intamplare.

Si se va intampla mereu ca binele il vom face pentru noi, iar raul il vom face mereu altora. Si nu o sa gresim niciodata.

Editat de johnnyblue
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E tare ciudat sa ne gandim cam ce ar insemna viata cuiva care a fabricat viata (noastra).

 

Conform bibliei, d-zeu a facut omul dupa chipul si asemanarea sa, deci viata pentru el ar trebui sa fie asemanatoare cu cea a omului, iar a da un semn de viata ar trebui sa aiba aceleasi conotatii.

Acum, cum nu da nimeni semne de viata, putem interpreta ori ca a murit, ori ca biblia nu-i decat un basm, iar personajele basmelor nu prea au obiceiul sa dea astfel de semne...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

johnny: Nu este... Viata e o intamplare - fericita sau nefericita... Depinde de ce viata duci...

 

Perfectiunea acestei lumi e intamplatoare? Diversitatea si complexitatea asta? E evident ca o minte geniala a pus totul in ordine.

 

 

 

Sincer, si eu am o teorie despre religiile monoteiste. Ti-o spun, dar ramane doar intre noi wink.png Eu cred ca religiile astea-s create de necuratul, ca doar asa puteau sa invrajbeasca oamenii intre ei incat sa se omoare cu bestialitate crezand ca fac un lucru bun... iar apoi sa mai pretinda si ca isi iubesc aproapele...

 

Mai e cineva care face spam pe ideea asta :imao:

Si necuratul cine e, in viziunea unui ateu sau agnostic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×