Sari la conținut
Forum Roportal
Moise

A avut Iisus descendenti?

Evaluează acest topic

A avut Isus descendenti?  

130 membri au votat

  1. 1. A avut Isus descendenti?

    • Da
      46
    • Nu
      48
    • Blasfemie
      36


Postări Recomandate

Dupa cum cred ma ajoritatea stiti, in " Codul Lui Da Vinci" se face o referire cel putin socanta, pentru o mare parte a lumii: Isus a avut si o parte omeneasca, normala. A fost insurat, a avut copii, etc. Ce credeti despre asta? Cat adevar este in afirmatia ca " Sfantul Graal" este de fapt Maria Magdalena, pocalul uman care a dat nastere " sangelui regal"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PS la ce am scris mai sus

Sunteti chiar asa de oripilati de idee, de nu scrie nimeni nimic? Chiar vi se pare ceva iesit din comun? Daca este asa, de ce nu aduceti argumente in favoarea voastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum cred ma ajoritatea stiti, in " Codul Lui Da Vinci" se face o referire cel putin socanta, pentru o mare parte a lumii: Isus a avut si o parte omeneasca, normala. A fost insurat, a avut copii, etc. Ce credeti despre asta? Cat adevar este in afirmatia ca " Sfantul Graal" este de fapt Maria Magdalena, pocalul uman care a dat nastere " sangelui regal"?

[snapbacca]33636[/snapbacca]

 

In primul rand cartea este o fictiune, este o poveste, o aventura, o altfel de istorie imaginata de acest scriitor. Probabil ca deja stii ca despre Graal circula multe legende, in diverse variante.

 

Iti recomand sa citesti si celelalte doua carti aparute dupa, ca raspuns si ca o explicatie a celor scrise in "Codul lui daVinci".

 

PS la ce am scris mai sus

Sunteti chiar asa de oripilati de idee, de nu scrie nimeni nimic? Chiar vi se pare ceva iesit din comun? Daca este asa, de ce nu aduceti argumente in favoarea voastra.

[snapbacca]33817[/snapbacca]

Nu mi se pare ceva iesit din comun. Si nu vad de ce ar trebui sa aducem argumente in favoarea noastra? Chiar nu inteleg sensul acestor cuvinte pe care le-ai folosit. De ce anume suntem acuzati? :blinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand cartea este o fictiune, este o poveste, o aventura, o altfel de istorie imaginata de acest scriitor. Probabil ca deja stii ca despre Graal circula multe legende, in diverse variante.

 

Iti recomand sa citesti si celelalte doua carti aparute dupa, ca raspuns si ca o explicatie a celor scrise in "Codul lui daVinci".

Nu mi se pare ceva iesit din comun. Si nu vad de ce ar trebui sa aducem argumente in favoarea noastra? Chiar nu inteleg sensul acestor cuvinte pe care le-ai folosit. De ce anume suntem acuzati? :blinca:

[snapbacca]33823[/snapbacca]

Nu va acuz de nimic. Doar ca am vazut ca lumea intra, citeste, si nu zice nimic. Si gata. De ce ? Nu exista pareri ? Nu pot sa cred.

Si sa iti mai spun ceva. Cartea nu eate o fictione. Poate are ceva fictiune in ea, este in procent extrem de mic. Daca este sa ne luam dupa datele istorice, si dupa informatiile care exista, este extrem de reala.

Ca fapt divers, legat de ipoteze din carte cu evangheliile: stii ca tocmai sa-a descoperit evanghelie scrisa de Iuda? Frumos este ca au reusit sa faca cateva copii dupa ea, pana sa dispara in ceata completa. A se citi furata. Si nu este greu sa presupunem de cine.

 

Am si o intrebare: cum sa enumesc celelalte doua carti, pentru ca vreau sa le citesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evanghelii sunt multe asa cum este si numarul sectelor si al credintelor, cultelor religioase.......si pana la urma evanghelistii au fost si ei oameni......

 

Iti recomand sa citesti articolele lui Robert Richardson, articole foarte documentate care probabil iti vor crea posibilitatea sa ai o idee mai de ansamblu asupra evenimentelor.

iti trimit mai jos cateva lincauri cu articolele acestuia:

The Priory of Sion Secret and The DaVinci Code

 

sau...unul in care daca accesezi lincauri adiacente vei putea studia documentele vestitei staretii:

Priory of Sion Misconceptions

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de lincauri. Am printat articolele pentru a le citi acasa, deorece acum nu as intelege mare lucru. Si sa stii ca nu am zis ca vrei sa-mi dovedesti ceva. Sunt chiar bucuros ca exista persoane care au alte idei decat mine. Asta inseamna discutii destule.

Cat priveste evangheliile, ce sa mai zic? sunt destule, singura problema este ca nu avem acces la ele. Asta ma deranjeaza, pentru ca poate vreau sa citesc mai multe, si sa fac singur o comparatie. Ma deranjeaza ca in biblie sunt trecute numai 4, pe langa faptul ca nu prea ai cum sa le gasesti pe celelalte. Care sunt convins ca se gasesc in marile biblioteci ale bisericii, bine ascunse. Dar ce sa-i faci, asta e lumea in care traim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai si tu dreptatea ta ;)

Ai citit "Ingeri si demoni" de acelasi autor? Daca da, ce impresie ti-a facut?

Sunt curioasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai si tu dreptatea ta ;)

Ai citit "Ingeri si demoni" de acelasi autor? Daca da, ce impresie ti-a facut?

Sunt curioasa.

[snapbacca]33860[/snapbacca]

Din pacate Codul Lui Da Vinci este prima.Sper sa nu fie si ultima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Secretele Codului. Ghidul neautorizat al misterelor din spatele Codului lui Da Vinci " , editata de Dan Burstein ( Weidenfeld & Nicolson, London,2004)

 

Nu stiu daca exista varianta in limba romana a acestei carti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
" Secretele Codului. Ghidul neautorizat al misterelor din spatele Codului lui Da Vinci " , editata de Dan Burstein ( Weidenfeld & Nicolson, London,2004)

 

Nu stiu daca exista varianta in limba romana a acestei carti.

[snapbacca]33884[/snapbacca]

Tot este un inceput. O sa incercs a o gasesc aici, pentru ca daca nu, e un pic mai greu. Dar eu cred ca este si pe la noi. Sau daca nu este, va fi curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×