Sari la conținut
Forum Roportal
ellya

Cum sa slabim, diete, secrete despre cura de slabire (teme combinate)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt instructor de aerobic si imi doresc sa realizez un site de care sunt sigura ati fi foarte interesate.

Pentru asta va rog sa ma ajutati cu cateva informatii despre continutul acestui site pentru a fi mai aproape de nevoile voastre.

Multumesc

 

Carmen

 

Va rog sa raspundeti la acest chestionar pentru a-mi da seama ce doriti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O stiti?

eu o tin de azi...am inteles ca e foarte eficienta...si ce imi place foarte mult e ca nu impune restrictii...poti manca orice atata vreme cat ai grija la calorii si respecti nr de puncte alocate pentru o zi.

Astept pareri...cine a mai incercat-o?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cateva cuvinte...

dieta se ghideaza dupa urmatorul principiu: fiecare persoana, in fctie de sex, varsta, greutate si alte cateva coordonate isi calculeaza un anumit nr de puncte "de care poate manca" pe zi.

exista o lista cu alimente si cu punctele alocate fiecaruia plus o formula de calcul pentru fiecare aliment in functie de calorii si lipide.

ai voie sa mananci absolut orice in masura in care respecti nr de puncte pentru ziua respectiva...

iar cel mai bun lucru este ca multe legume si fructe au 0 puncte...iar daca faci sport recuperezi puncte pe care le poti folosi apoi pentru a manca.

 

pentru a fi mai exacta....eu am 22 de ani, 59 kg si 1,70, si un mod de viata sedentar..de aceea trebuie sa mananc cate 18 pct pe zi. azi am mancat la micul dejun musli cu ciocolata de 8 puncte, la pranz snitel de pui cu orez de 6.5 pct, seara peste cu o salata de legume de 5 puncte...am totalizat 18.5 pcte dar pentru ca am mers pe jos doua ore am recuperat 4 puncte ceea ce inseamna ca am un bonus de 3.5 puncte pe care le pot folosi cum vreau eu...ot manca o clatita cu ciocolata si o inghetata de exemplu...

acum sunt la o gustare cu fructe...care are 0 puncte deci e permisa in orice cantitate...

 

pare destul de complicat...dar nu e...nu trebuie decat sa calculezi un pic punctele...in plus toate persoanele cu care am vb despre aceasta dieta sunt super multumite...

 

mai multe detalii la: http://www.idieta.ro/dieta/347_weight_watchers.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Meeena, eu am auzit de regimul Weight Watchers, aici in Franta e foarte la moda. Nu l-am incercat , dar prietena mea cea mai buna l-a facut timp de citeva luni bune , si era f incintata ( tot timpul rideam de ea cind imi zicea cite puncte are si ce o mincat in ziua respectiva , si in plus erau zile , cind nici nu isi consuma toate punctele). Am vazut pe ea , intr-adevar slabesti , daca te ti de el , tin minte ca rezultatul se vedea f repede, ea se cintarea in fiecare dimineata si vedea pe zi ce trece cum slabea in grame si intr-o sapt cred , deja poti pierde un kg. Era foarte bucuroasa ca de ex azi avea , sa zicem 53kg si 700 gr si a doua zi avea 53kg si 400gr ( pt ea conta f mult ) si uite asa , zi de zi , gramele se aduna si slabesti. :crazy:

 

Eu zic sa il incerci , pentru ca la ea mergea si cum ai zis si tu , poti sa maninci orice, nu cred ca ar fi asa de greu de facut acest regim. Oricum eu iti doresc bafta si sa pierzi kg multe :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai ziceti si de cineva care a tinut cateva saptamani si a slabit cat a vrut! cat a pus inapoi dupa?? ideea e ca orice dieta cam da dependenta si cand te lasi de regim, pui inapoi kg pe care le-ai dat jos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic sa il incerci , pentru ca la ea mergea si cum ai zis si tu , poti sa maninci orice, nu cred ca ar fi asa de greu de facut acest regim. Oricum eu iti doresc bafta si sa pierzi kg multe :crazy:

Pai asta am sa si fac :crazy: Multumesc mult! :focus:

 

pai ziceti si de cineva care a tinut cateva saptamani si a slabit cat a vrut! cat a pus inapoi dupa?? ideea e ca orice dieta cam da dependenta si cand te lasi de regim, pui inapoi kg pe care le-ai dat jos!

 

tocmai asta e chestia ca in primele luni slabesti mai mult..cam cate un kg pe sapt...apoi...stagneaza la cateva sute de grame...si apoi te mentii... ideea e ca nu se slabeste brusc...nu te infometezi...se slabeste lent si in plus organismul invata sa manance sanatos si mai ales la un moment dat ajunge sa se obisnuiasca cu un anumit nr de calorii si nu mai cere mai mult de atat. deci nu te mai ingrasi decat daca mananci ca o .... apoi :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×