Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Ce se-ntampla, doctore?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de multe ori latura negativa nu transpare in expresia fetei.

 

:good:

 

 

Mi-am dat si eu putin in petec cu expresia fetei. Tot de vizibil tine.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai citit "Femei care iubesc prea mult", de Robin Norwood? Acolo poate ai gasi explicatiile dorite.

Editat de oama invizibilicoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica, ar fi normal din partea noastra, ca fiinte rationale ce vrem sa fim, sa ne dorim lucrurile de care avem nevoie. Sigur, in general si in limite normale. Ca omului ii este propriu sa tinda spre mai mult. Dupa ce atinge un obiectiv, se plictiseste si are nevoie de alt stimulent. E ceva aproape incontrolabil. De-asta sunt bune hobby-urile, sa scrii poezii fara sa doresti neaparat sa publici, sa faci oale fara sa vrei sa-ti deschizi un magazin, dar dorind sa le faci din ce in ce mai bine.

 

Cine vrea sa fie rational? Natura noastra este una irationala inclinata spre superstitie si imitatie. Foarte putini sunt cei ce ajung sa fie rationali. La fel, foarte putini sunt si cei ce ajung sa se trezeasca din cosmarul acesta in care ne regasim cu totii.

 

Cat despre obiective si nevoi. Foarte putin este necesar pentru a satisface nevoile. Cum spunea si Thoreau "My greatest skill has been to want but little." Dorintele in schimb... nu cunosc limite.

Exista o nevoie de excelare in fiecare dintre noi si eu cred ca functioneaza destul de diferit de dorinta de consum (masini, vile, bijuterii si jante Louis Vuitton de n'spe mii de inch).

 

Eu n-as numi caricatura trasaturile pozitive pe care cineva incearca sa mi le creioneze.

Ok, Ok, dexul zice ca are un sens predominant peiorativ. Nu am folosit cuvantul in aceasta directie... ma gandeam mai mult la o schita, un desen simplificat... in fine... m-ai inteles :P

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai citit "Femei care iubesc prea mult", de Robin Norwood? Acolo poate ai gasi explicatiile dorite.

 

Persoanele ca mine, care se straduiesc sa fie cat de cat rationale, sunt mult mai reci decat cele pe care le ai tu in vedere. Nu am cum sa iubesc prea mult. Poti sa fii linistita in privinta asta. Nu ai citit tirada mea impotriva atitudinii macho? Sunt asa de la 16 ani. Poate ca acum pot sa ma exprim mai bine decat atunci. Asta ar fi singura diferenta. Vezi o astfel de femeie in stare sa cada in sabloane ieftine de genul "dragostea mea o sa-l schimbe", "duritatea lui va fi topita de blandetea si suavitatea mea"? Nu mi-a placut niciodata Sandra Brown.

 

 

 

 

Cine vrea sa fie rational? Natura noastra este una irationala inclinata spre superstitie si imitatie. Foarte putini sunt cei ce ajung sa fie rationali. La fel, foarte putini sunt si cei ce ajung sa se trezeasca din cosmarul acesta in care ne regasim cu totii.

 

Asa mai citim prin carti, ca omul e o fiinta rationala. Si unii o iau de buna. Aia care ajung sa fie rationali trebuie sa fie niste fiinte foarte incapatanate; sa te pui asa contra curentului nu e chiar de ici de colo. Crezi ca viitorul o sa aduca o evolutie in privinta asta? Adica oamenii vor ajunge sa-si depaseasca natura irationala?

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Persoanele ca mine, care se straduiesc sa fie cat de cat rationale, sunt mult mai reci decat cele pe care le ai tu in vedere. Nu am cum sa iubesc prea mult. Poti sa fii linistita in privinta asta. Nu ai citit tirada mea impotriva atitudinii macho? Sunt asa de la 16 ani. Poate ca acum pot sa ma exprim mai bine decat atunci. Asta ar fi singura diferenta. Vezi o astfel de femeie in stare sa cada in sabloane ieftine de genul "dragostea mea o sa-l schimbe", "duritatea lui va fi topita de blandetea si suavitatea mea"? Nu mi-a placut niciodata Sandra Brown.

Acolo nu era vorba neaparat de iubirea exagerata, ci de faptul ca, femeile cand isi aleg un partener o fac tinand cont de modelul tatalui sau al barbatului care l-a inlocuit pe acesta. Inexplicabil, la prima vedere, sunt atrase de un barbat care ii seamana tatalui (inlocuitorului) si atrag barbatii care ii seamana acestuia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acolo nu era vorba neaparat de iubirea exagerata, ci de faptul ca, femeile cand isi aleg un partener o fac tinand cont de modelul tatalui sau al barbatului care l-a inlocuit pe acesta. Inexplicabil, la prima vedere, sunt atrase de un barbat care ii seamana tatalui (inlocuitorului) si atrag barbatii care ii seamana acestuia.

 

Barbatii astia nu seamana nici cu taica-meu, nici cu unchiul care mi-a tinut loc de bunic. Este exclus. De-aia incercam sa merg pe modelul psihologic si sa stabilesc o corelatie cu cineva din familia mea, un agresor manipulator, dar femeie. Se pare totusi ca sunt atipica.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca viitorul o sa aduca o evolutie in privinta asta? Adica oamenii vor ajunge sa-si depaseasca natura irationala?

 

Foarte multa informatie este codificata social in tot felul de obiceiuri, cutume, practici foarte larg raspandite.

Hiper-conexiunea pe care o vedem accelerata in ultimii ani produce o adevarata orgie intelectuala.

Idei dintr-un colt al lumii fac sex cu idei din alt colt al lumii si proceniturile acestui proces ajung sa fie mult mult mai bine adaptate la rafalele traditiei.

Pana la urma, aceste idei noi vor invinge prin simplitatea si coerenta pe care o vor capata.

Atingerea limitei de sustinere a pamantului (cati oameni poate sa duca in spate planeta) inseamna ca inamicul numarul 1 al speciei devine natalitatea excesiva.

Singurul element care a reusit sa reduca natalitate pana acum a fost educatia.

Deci, cand cutitul va ajunge la os, educatia va deveni prioritara.

Colapsul sistemului educational din toate tarile dezvoltate (fiasco-ul cu bacalaureatul de la noi nu-i un caz izolat) va impune un nou sistem, unul mult mai eficient in care informatia solida va deveni mult mai bine selectionata pentru atractivitate si utilitate sociala.

Toate acestea vor duce la creerea mediului in care irationalitatea si superstitiile vor avea slabe sanse sa mai supravietuiasca.

 

Deci sunt optimist! Oamenii vor transcende propria irationalitate pentru ca alternativa este disparitia speciei. :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barbatii astia nu seamana nici cu taica-meu, nici cu unchiul care mi-a tinut loc de bunic. Este exclus. De-aia incercam sa merg pe modelul psihologic si sa stabilesc o corelatie cu cineva din familia mea, un agresor manipulator, dar femeie. Se pare totusi ca sunt atipica.

Am priceput. Eu sugerasem doar. Poate ca ar trebui sa cercetezi mai cu atentie ceea ce a spus Arcangelo, ma refer acum la partile tale care tie nu-ti plac si pe care o sa le regasesti la altii pana le accepti. Una din lui A.N., Umbra, vorbeste despre asta. Daca si acum reusesc sa te irit, ma retrag. :)

Editat de oama invizibilicoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am priceput. Eu sugerasem doar. Poate ca ar trebui sa cercetezi mai cu atentie ceea ce a spus Arcangelo, ma refer acum la partile tale care tie nu-ti plac si pe care o sa le regasesti la altii pana le accepti. Una din lui A.N., Umbra, vorbeste despre asta. Daca si acum reusesc sa te irit, ma retrag. :)

 

Nu, ai reusit doar sa-mi starnesti curiozitatea, in ciuda faptul ca imi proposesem altceva. E ceva compulsiv la mine cu curiozitatea asta. Dar nu cred ca se poate trata. Daca eu am zis ca resping ideile ezoterice, de ce insisti? O sa-ti dau un exemplu foarte la obiect pt. respingerea mea cu riscul de a-l jigni pe Arcangelo (scuze anticipat): Arcangelo, preocupat probabil de o convorbire cu Arhanghelul Mihail, nu a inteles o chestie extrem de simpla pe care am emis-o (facand oarecum o confuzie intre cauza si efect) si a incercat sa ma ironizeze atribuindu-mi mie aceasta eroare. Lucrul asta nu mi se intampla cu oameni lipsiti de orientare ezoterica. Si eu, ca o persoana rationala ce vreau a fi, ma orientez catre cei cu care nu ma impotmolesc in probleme de genul "cat fac 2 plus 2, ca mie imi da 5". Este doar unul dintre motivele pt. care resping ezoterismul, nu mai expun si altele ca sa nu mai jignesc pe careva.

 

L.E. Ca sa fiu mai bine inteleasa, problema mea cu ezotericii nu e ca stau de vorba cu Arhanghelul Mihail, ci ca le da 5 cand aduna pe 2 cu 2.

 

 

 

Editat de Allexandrra
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×