Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Ce se-ntampla, doctore?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Allexandrra, A.N., inainte de toate e psiholog. Si chiar daca o vreme a fost pasionat de paranormal, actualmente e ateu. Si daca arunci o privire pe blogul lui o sa constati ca este cel mai sceptic om pe care l-ai intalnit vreodata. Chiar daca pe vremea in care a scris cartea (la Umbra ma refer) era inca pasionat de paranormal, nu toate lucrurile intalnite acolo trateaza partile negative ale unei persoane din punctul de vedere al unui pasionat de paranormal. Cred ca psihologul din el se face simtit. :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci sunt optimist! Oamenii vor transcende propria irationalitate pentru ca alternativa este disparitia speciei. :)

Si eu sunt optimista. E bine si fortat, daca altfel nu se poate.

 

 

Sunt unii care asociaza rationalitatea cu raceala afectiva, cu dispretul fata de cele ale sufletului, cu decaderea valorilor umane etc. Eu o asociez cu morala. E drept, o morala fara coruri superbe de ingeri, dar mai sigura.

 

Rationalitatea inseamna un progres in etica sau un regres, ce parere ai?

 

 

 

 

Ok, multumesc frumos.

 

 

 

 

Tu respingi orice, inclusiv orice explicatie. Reflecta pe tema asta.

 

Eu te-am pus pe tine pe ignore, dar nu stiu de ce iti vad mesajele in continuare. O sa ma interesez de ce. Pana atunci, te rog mult sa nu mai intri in dialog cu mine. In caz contrar, o sa incep sa-ti dau si eu sfaturi binevoitoare, cum ar fi sa nu-ti mai sprijini prietenii atunci cand acestia hartuiesc femeile. Problema poate ajunge de competenta politiei, iar jobul tau s-ar putea sa aiba de suferit de aici.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rationalitatea inseamna un progres in etica sau un regres, ce parere ai?

Rationalitatea si etica sunt domenii distincte pentru mine.

Este ca si cum ai compara un cutit cu o surubelnita. In unele cazuri e mai bun cutitul in altele surubelnita.

 

Aplicarea rationalitatii in etica este in schimb un lucru util.

Mi se par fascinante discutiile despre moralitatea obiectiva, determinarea stiintifica a valorilor morale.

E un subiect super sensibil dar fascinant.

 

In acelasi timp, mi se pare super utila si aplicarea eticii in stiinta. In aplicarea unei intelegeri empatice asupra cadrului in care are loc distributia de informatie.

Este foarte usor sa folosesti stiinta ca pe o unealta super ascutita cu care sa tai in stanga si in dreapta in "carne vie", foarte usor sa ridiculizezi si sa insulti mai mult sau mai putin subtil persoanele carora le lipsesc anumite cunostinte considerate de tine de baza.

Empatia in acest domeniu permite perceptia perspectivelor diferite, permite intelegerea partenerului de conversatie ca o fiinta foarte capabila ce are anumite concluzii datorita premizelor asimilate de-a lungul timpului, permite o seductie spre adevar in loc sa fie ceva de genul "casatoriilor" primitive.

 

 

:o:

Editat de CavalerulJedi
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu te-am pus pe tine pe ignore, dar nu stiu de ce iti vad mesajele in continuare. O sa ma interesez de ce. Pana atunci, te rog mult sa nu mai intri in dialog cu mine. In caz contrar, o sa incep sa-ti dau si eu sfaturi binevoitoare, cum ar fi sa nu-ti mai sprijini prietenii atunci cand acestia hartuiesc femeile. Problema poate ajunge de competenta politiei, iar jobul tau s-ar putea sa aiba de suferit de aici.

Lol, probabil nu cunosti bine functia ignore-ului. As putea sa ti-o explic, dar nu vreau, afli si singura.

Vii si pui intrebari si ai ceva cu toate raspunsurile primite. Tu nu vezi ca nimic nu-ti ajunge ? Respingi din principiu orice(probabil si pe tipii normali, ramai cu ceilalti). Lasand la o parte ca ai tu ceva cu mine, fapt care mai degraba ma distreaza.

Nu ma deranjeaza sfaturile binevoitoare, e doar un forum, nu-mi traiesc viata aici, daca nu-mi convine ceva, inchid pagina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rationalitatea si etica sunt domenii distincte pentru mine.

Este ca si cum ai compara un cutit cu o surubelnita. In unele cazuri e mai bun cutitul in altele surubelnita.

 

Aplicarea rationalitatii in etica este in schimb un lucru util.

 

Si pt. mine tot distincte sunt. Ma refeream la aplicarea ei in etica. Multumesc de raspuns.

 

 

 

 

Lol, probabil nu cunosti bine functia ignore-ului. As putea sa ti-o explic, dar nu vreau, afli si singura.

Vii si pui intrebari si ai ceva cu toate raspunsurile primite. Tu nu vezi ca nimic nu-ti ajunge ? Respingi din principiu orice(probabil si pe tipii normali, ramai cu ceilalti). Lasand la o parte ca ai tu ceva cu mine, fapt care mai degraba ma distreaza.

Nu ma deranjeaza sfaturile binevoitoare, e doar un forum, nu-mi traiesc viata aici, daca nu-mi convine ceva, inchid pagina.

 

Eu poate o sa refectez la ce mi-ai spus tu, n-o sa reflect, ca nu sunt oglinda. Esti imposibil de neantizat. Invata sa vorbesti, Scorpionule, si s-ar putea sa te iau in serios. Ca, asa, cand dau peste un "reflect" si o "neantizare", ma cam umfla rasul si nu te mai pot urmari. Oi fi zicand tu ceva cu sens, nu neg, dar e cam greu de urmarit pt. mine. Si nu numai din cauza cuvintelor folosite de tine. Ar mai fi si altele, cum ar fi: am fost de acord cu Kosmotro, cum resping tot? Daca am fost de acord cu K., era cam greu sa fiu de acord si cu Arcangelo, nu ti se pare? Cred ca problema ta e ca resping punctul tau de vedere, de fapt. Cum poti sa ai pretentia sa fii luat in serios, cand afirmi ca resping tot la doar o pagina sau doua dupa ce m-am declarat de acord cu K.?

 

L.E. Si cand te gandesti ca unul dintre motivele misoginismului tau este faptul ca femeile nu sunt rationale! Ce solutii poti sa oferi tu unei femei, cand ai o astfel de gandire? Functia ignore-ului, probabil, si ai scos-o dintr-o mare incurcatura.

 

 

Editat de Allexandrra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Mda, mersi de corecturi, my point still stands. Ai tendinta de a respinge, poate respingi si barbatii normali care cauta sa se apropie de tine. O atitudine pozitiva fata de propria persoana si disparitia asprimii cu care ii judeci pe ceilalti poate ti-ar prinde bine. Ok, am obosit, te las sa suferi in tihna :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, mersi de corecturi, my point still stands. Ai tendinta de a respinge, poate respingi si barbatii normali care cauta sa se apropie de tine. O atitudine pozitiva fata de propria persoana si disparitia asprimii cu care ii judeci pe ceilalti poate ti-ar prinde bine. Ok, am obosit, te las sa suferi in tihna :bye:

 

Cum sa nu resping persoanele care scriu balivernele pe care le scrii tu? Tu esti normal? Daca erai normal, spuneai "da, m-am inselat, nu respingi tot". Uita-te mai sus, la discutia cu Jedi, m-am exprimat prost si s-a inteles ca pun egal intre 2 chestii distincte, am revenit si i-am dat dreptate, cand mi-a atras atentia. Tu de ce nu faci asa? E retorica intrebarea, am inteles ca te-a obosit efortul intelectual.

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, daca este cald afara nu inseamna ca aveti motiv de cearta, asa ca incetati cu ea si cu off-topicul pana nu va treziti cu o sanctiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am tendinta de a atrage urmatoarele tipuri de barbati: ori paranoicul despre care zici ca nu mai are mult pana i se declanseaza schizofrenia, ori psihopatul care te urmareste de la distanta. Ori o fi un mix de astea doua.

 

 

Asa, si?

La fel de bine ai posibilitatea sa ii respingi. Dar nu jucandu-te, ci actionand.

'NU' sa insemne nu, fara drept de apel, fara povesti si fara incercari de a-i 'salva' din patimile lor. Stii deja ca ai slabiciunile tale, cel mai bine e sa eviti din start 'tentatiile', trantindu-le usa in nas.

 

Dupa a mea parere, tu ai avea nevoie de un barbat inteligent cu hobby-uri diverse, nu care sta sa faca din tine o obsesie sau altceva in afara de jocuri psihologice sa nu aiba mai bun de facut.

Un barbat zdravan, pentru care tu esti doar un bonus in viata, nu un element vital.

 

Intelegi diferenta?

 

ps: nu trebuie sa-mi recunosti mie, dar ai de grija cu aceasta nevoie pe care singura o alimentezi (in relatia cu astfel de barbati, probabil inconstient)- aceea de a fi 'venerata'.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un barbat zdravan, pentru care tu esti doar un bonus in viata, nu un element vital.

 

Pai barbat zdravan vreau si eu, dar: 1. sunt pe cale de disparitie; 2. cei mai multi barbati zdraveni la cap i-am observat printre soferii de autobuze si alte masini mari, nereprezentand o optiune pt. mine din alte motive; 3. eu nu sunt prea zdravana la cap - oare m-ar accepta unul zdravan la cap?

 

 

 

 

ps: nu trebuie sa-mi recunosti mie, dar ai de grija cu aceasta nevoie pe care singura o alimentezi (in relatia cu astfel de barbati, probabil inconstient)- aceea de a fi 'venerata'.

 

Recunosc, dar ei m-au invatat asa. Mi-o fi ramas ceva in inconstient din invatatura asta. Eu, in plan constient, am vrut tot timpul o relatie de la egal la egal.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×