Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Ce se-ntampla, doctore?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil genul ala de barbati te fac sa te simti ca acasa... Este vorba de o identificare cu mama ta ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost foarte ranita de falsitatea mamei mele.

 

Imi accept cat de cat falsitatea. Astazi imi venea sa zic ceva foarte nasol cuiva, dar era la job si nu mi-am permis. Nu ma condamn pentru ca n-am zis, desi daca ma gandesc putin m-am condamnat pt. faptul ca nu am fost destul de desteapta sa evit respectivul job si implicit imposibilitatea de a spune adevarul.

 

 

Si cu zgarcenia la fel. Sunt deseori zgarcita, fiind obligata de imprejurari. Dar ma condamn, inclin sa cred, ca nu am stiu sa fac destui bani, incat sa nu trebuiasca sa fiu zgarcita.

 

Deci nu condamn direct aspectele, ci acele fapte ale mele care le genereaza aparent.

 

 

 

 

 

Fara suparare, dupa ce o sa rezolv problema din viata asta, o sa ma ocup si de cele trecute si o sa deschid un topic la paranormal.

 

 

Tot fara suparare, am avut de-a face cu sustinatori ai karmei, dharmei si samsarei si sunt absolut convinsa ca daca ii ascultam, eram la spitalul de nebuni acum. Poate ca nu au stiut aceia sa-mi explice. Cand o sa am timp de pierdut, o sa caut unii mai iluminati.

 

Nu ma duc la psihiatru, ma duc la psihoterapeut. La psihiatru ar trebui sa se duca iubitii mei.

 

 

 

Peace!

 

 

Ok.Nu e absolut nici o suparare:)Iti doresc din suflet sa iti rezolvi situatia si sa nu mai suferi deloc.

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca "psiholog esoteric" o sa-mi dau cu parerea si pe latura esoterica...

 

Atragi -din pct de vedere esoteric,pe acei oameni care rezoneaza cu tine.Cu ceea ce manifesti in mod predominant,si mai ales cu ceea ce respingi/condamni in mod predominant.

Aceste preocupari ale tale (legate de ceea ce manifesti ori de ceea ce respingi) sunt niste focare energetice...oriunde iti indrepti atentia,iti indrepti energia,o investesti acolo.

 

Aspectele carora refuzi sa le acorzi atentie,sunt insa si alea alt gen de focare -asta nu cred sa fi pomenit pe cineva sa zica.Acele aspecte,sunt ca niste gauri negre energetice...acolo unde exista o lipsa,o nevoie,un vid,acolo e atrasa enorm de multa energie.

Ignoranta nu e o solutie adica. (repet,asta e intelegerea mea,neconfirmata de altcineva din cate stiu eu)

Am intalnit la cineva ideea ca "natura uraste vidul",insa in alt context.

 

Pentru a nu mai atrage pe cineva prin rezonanta in viata ta,e nevoie sa te situezi pe o frecventa diferita.

Acolo nu mai atragi nici prin fortare,nici prin condamnare nici prin ignorare macar.Esti constienta de acel aspect (zgarcenia sa zicem) nu e o latura din tine pe care te obligi sa o manifesti,nici una pe care iti interzici sa o manifesti,si nici macar una pe care o ignori.

 

Karma nu e un sistem de pedepse si recompense,dupa parerea mea,ci doar un sistem de gestionare a dezvoltarii noastre.

Cand o lectie nu iti e utila,nu va aparea...energia emisa in trecut,trebuie sa te gaseasca neschimbat,rezonand cu ceea ce ai emis atunci,candva,pentru a se descarca in totalitate.

Cu cat te-ai dezvoltat mai mult,posibilitatea ca tu sa nu mai rezonezi partial ori total cu acea energie creste.

Cel care a emis,nu mai e acelasi cu cel care ar trebui sa recepteze...e pe alta frecventa,unde nu intra in rezonanta cu energia care se intoarce.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu condamn direct aspectele, ci acele fapte ale mele care le genereaza aparent.

E ca si cum ai zice "nu condamn aspectele,ci manifestarea lor"!

Unii imi spun ca ei nu au nimic cu homosexualii...cu conditia sa nu se manifeste ca homosexuali!

E acelasi lucru -te condamni pe tine,nu aspectele alea,ci faptul ca TU le manifesti...

Nu ca exista ele,ci ca exista in tine...

 

Sa nu te superi pe mine. :friends: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Arcangelo, fara suparare, ma intereseaza lucrurile dpdv psihologic. Nu rezonez cu esoterismul si basta. Si nu neaparat pt. ca as considera ca sunt aiureli. Presupun, de pilda, ca e adevarat ce sustin ei. Dar daca e adevarat, putini sunt in stare sa-si exercite puterile ramanand morali. Si aceia nu ies in fata.

 

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

putini sunt in stare sa-si exercite puterile ramanand morali. Si aceia nu ies in fata.

Hmm...eu tocmai am iesit in fata... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E ca si cum ai zice "nu condamn aspectele,ci manifestarea lor"!

Unii imi spun ca ei nu au nimic cu homosexualii...cu conditia sa nu se manifeste ca homosexuali!

E acelasi lucru -te condamni pe tine,nu aspectele alea,ci faptul ca TU le manifesti...

Nu ca exista ele,ci ca exista in tine...

 

Sa nu te superi pe mine. :friends: :o:

 

Nu ma supar, doar ca nu ai inteles.

 

 

Eu am zis ca acele fapte care le genereaza, deci cauza o condamn. Faptele care le genereaza nu inseamna manifestarea lor.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am tendinta de a atrage urmatoarele tipuri de barbati: ori paranoicul despre care zici ca nu mai are mult pana i se declanseaza schizofrenia, ori psihopatul care te urmareste de la distanta. Ori o fi un mix de astea doua.

 

 

Ii atragi doar tu sau te atrag si ei, la randul lor? Ca sa stiu ce raspuns dau ...

 

edit : acu mi-a picat fisa ca vorbeai metaforic :doh: dar oricum, daca n-ar fi metafora, care e raspunsul?

Editat de Apodonos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am tendinta de a atrage urmatoarele tipuri de barbati: ori paranoicul despre care zici ca nu mai are mult pana i se declanseaza schizofrenia, ori psihopatul care te urmareste de la distanta. Ori o fi un mix de astea doua.

 

 

They seems to be pretty much strong to the hoop!

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×