Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Ce se-ntampla, doctore?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am tendinta de a atrage urmatoarele tipuri de barbati: ori paranoicul despre care zici ca nu mai are mult pana i se declanseaza schizofrenia, ori psihopatul care te urmareste de la distanta. Ori o fi un mix de astea doua.

 

Nu am crescut cu tata, asa ca nu am avut model masculin in familie. Nu am fost in relatii foarte apropiate cu el, totusi tin la el si nu ne-am inteles rau. Nu il acuz decat de faptul ca a fost slab, si asta o fac cu intelegere.

 

Tipul de care vorbesc mai sus pare a fi croit dupa chipul si asemanarea matusii mele, care m-a agresat crunt (doar psihic, dar mai bine o facea fizic) in adolescenta, dupa moartea mamei. Credeti ca e posibil sa existe o legatura intre modelul de barbat obsedant si agresorul care mi-a stricat o buna parte din viata, chiar daca acesta din urma este o femeie? Ce alte pareri mai aveti, care sa ma ajute sa scap de problema?

 

Voi merge cat de curand la psihoterapeut. Deocamdata nu am nici timp, nici starea necesara. Ma intereseaza parerea voastra.

 

P.S. Amanunte mai intime decat cele oferite deja nu pot sa ofer.

 

Rog misoginii sa nu ma plictiseasca si pe topicul asta.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numeste acele insusiri pe care nu le poti accepta,suporta...care scot in tine o reactie emotionala chiar.

Atragi oameni care exprima ceea ce tu nu poti sa accepti,ceea ce refuzi sa vezi macar in tine,ceea ce vrei sa ignori -e adus la constiinta prin acei oameni.

Fa pace cu acele aspecte,accepta-le,constientizeaza-le si se rezolva.

 

Daca iti e greu sa identifici acele aspecte,defineste "paranoicul","schizofrenicul" si "psihopatul".Ai sa le regasesti acolo,in descriere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumesc, e o idee buna. E posibil ca aceste aspecte sa existe si la mine in mod pronuntat si sa nu constientizez asta? Ca mie mi se pare ca sunt foarte departe de asa ceva (ma apuca groaza numai cand ma gandesc), dar sunt om si nimic din ce e omenesc...

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista "in mod pronuntat" -ci sunt reprimate...continua sa existe si sa se manifeste independent de vointa ta,si fara ca tu sa le constientizezi.

Acele aspecte au fost asociate cu suferinta candva -cineva care le-a manifestat ti-a cauzat suferinta prin asta,de exemplu,sau ai fost facuta sa suferi pentru ca le-ai manifestat tu insati.

Asa ca acum acele aspecte sunt "rele" pentru tine,inseamna suferinta pentru tine...sunt puncte vulnerabile,dureroase care nu pot fi atinse macar fara sa sari in sus!

 

Daca te stii foarte vehementa in a condamna anumite aspecte,acolo e indicat sa cauti prima oara.

(barbatii care te urmaresc de exemplu,par sa fie foarte posesivi,gelosi,obsedati sa detina controlul asupra ta pentru a obtine siguranta afectiva).

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(barbatii care te urmaresc de exemplu,par sa fie foarte posesivi,gelosi,obsedati sa detina controlul asupra ta pentru a obtine siguranta afectiva).

 

Asa si sunt. De ce ii atrag?

 

 

 

 

L.E. Sunt vehementa in condamnarea falsitatii si lipsei generozitatii si nu cred deloc ca proiectez. Am si marturii numeroase in sensul asta, nu e numai parerea mea.

Editat de Allexandrra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca condamni nesiguranta afectiva -a fost foarte dureroasa pentru tine,fie propria ta nesiguranta afectiva (poate ca a fost condamnata de vreun parinte),fie nesiguranta afectiva a cuiva din preajma,ori chiar ambele situatii.

Acesti barbati manifesta latura inacceptabila,pentru ca doar asa ea poate fi readusa in lumina constiintei tale,prin proiectie.Atat de dureroasa este.

Trebuie sa ierti aceasta latura,sa-i regasesti valoarea si sa o pretuiesti si chiar iubesti.

Vulnerabilitatea are valoarea ei ,nesiguranta are valoarea ei...cauta in mod rational situatii in care aceasta latura este nu doar ok,ci binevenita si necesara.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca condamni nesiguranta afectiva -a fost foarte dureroasa pentru tine,fie propria ta nesiguranta afectiva (poate ca a fost condamnata de vreun parinte),fie nesiguranta afectiva a cuiva din preajma,ori chiar ambele situatii.

 

Da, nu am crescut intr-un mediu care sa-mi ofere siguranta afectiva si nici mai tarziu nu am avut parte de ea, probabil nu intamplator.

 

 

Si, da, am incercat sa inving problema fiind puternica, nu acceptand-o si explorandu-i valentele. E o pista f. buna. Mai zi!

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L.E. Sunt vehementa in condamnarea falsitatii si lipsei generozitatii si nu cred deloc ca proiectez. Am si marturii numeroase in sensul asta, nu e numai parerea mea.

Aceeasi interpretare -falsitatea ta a fost condamnata candva si ai fost ranita din pricina ei,poate pedepsita,ori falsitatea altcuiva te-a ranit candva.

Oamenii poarta masti pentru a proteja aspectele cele mai vulnerabile si dureroase din ei,locurile cele mai sensibile,cele mai usor de ranit.

Imi e greu sa ma fac avocatul Mastii...e un aspect pe care si e mai am de lucru in al accepta pe deplin.

Totusi,e de remarcat ca marea majoritate a oamenilor privesc Masca ca pe ceva absolut necesar pentru confortul lor psihic,se agata chiar de ea,ca de unicul scut pe care il au la dispozitie pentru a-si proteja ranile.Asta ii e utilitatea...

 

Cat despre lipsa generozitatii (o sa o numesc zgarcenie),si asta e un aspect condamnat -cum o spui chiar tu,dar si un aspect necesar si util fiecaruia.Ai nevoie si tu de resurse ca toti oamenii si nu poti sa nu pastrezi nimic pentru tine,ori sa dai mai mult decat iti poti permite.

 

Cand nu permiti unei laturi din tine sa se manifeste (o condamni/reprimi) nu poti sa manifesti in mod autentic nici pe cea complementara.

Nu-ti permiti zgarcenia? -nu vei putea sa-ti manifesti in mod autentic generozitatea -ea va fi mereu FORTATA.Va TREBUI sa fi mereu generoasa...chiar si cand nu simti asta...cand nu vine dintr-un impuls autentic,din dorinta de a ajuta...intelegi?

 

Si la fel cu falsitatea -opusul ei este autenticitatea.Cand nu-ti poti accepta latura falsa,refuzi pana si sa o vezi! -nici macar nu poti sa accepti ca este acolo,ca ai o masca si o folosesti chiar zilnic...si asta nu e autentic in ce te priveste...tu esti si masca aia -fireste ca nu doar aia,asa cum vrei sa-i faci pe ceilalti si pe tine insuti sa credeti,dar esti si acea latura.Ce e neuatentic la ea,e faptul ca o bagi sub nasul tuturor -inclusiv al tau,incercand sa convingi pe toata lumea ca Masca esti chiar tu!

Neacceptandu-ti falsitatea,nu poti sa o recunosti,si nu poti sa-ti recunosti nici natura autentica si nici s-o manifesti.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am tendinta de a atrage urmatoarele tipuri de barbati: ori paranoicul despre care zici ca nu mai are mult pana i se declanseaza schizofrenia, ori psihopatul care te urmareste de la distanta. Ori o fi un mix de astea doua.

 

Nu am crescut cu tata, asa ca nu am avut model masculin in familie. Nu am fost in relatii foarte apropiate cu el, totusi tin la el si nu ne-am inteles rau. Nu il acuz decat de faptul ca a fost slab, si asta o fac cu intelegere.

 

Tipul de care vorbesc mai sus pare a fi croit dupa chipul si asemanarea matusii mele, care m-a agresat crunt (doar psihic, dar mai bine o facea fizic) in adolescenta, dupa moartea mamei. Credeti ca e posibil sa existe o legatura intre modelul de barbat obsedant si agresorul care mi-a stricat o buna parte din viata, chiar daca acesta din urma este o femeie? Ce alte pareri mai aveti, care sa ma ajute sa scap de problema?

 

Voi merge cat de curand la psihoterapeut. Deocamdata nu am nici timp, nici starea necesara. Ma intereseaza parerea voastra.

 

P.S. Amanunte mai intime decat cele oferite deja nu pot sa ofer.

 

Rog misoginii sa nu ma plictiseasca si pe topicul asta.

 

Imi pare rau sa-ti spun dar cu riscul de a-mi atrage tot felul de discutii si pareri contra pe forum,dar iti spun cu certitudine ca ceea ce e legat de psihicul tau si"imprejurarile" prin care ti se"pare" ca atragi barbati cu probleme de personalitate cum ai descris isi au radacinile in vietile tale trecute si conexiunile ce le-ai avut si experimentat ,ele au creat o anume forta karmica ce te impinge sa intri in contacte in viata actuala cu oameni cu o atractie karmica pe undeva asemanatoare cu a ta.Si relatia cu tatal tau este bazata tot pe o relatie karmica trecuta ca de altfel toti cu care esti in viata asta in contact.Nu e nevoie sa mergi la nici un psihiatru caci ala nu stie nimic decat sa te claseze intr-o categorie invatata din scoala si sa te "trateze" ca atare ,eventual sa-ti dea si ceva medicamente de luat care sa te zapaceasca si mai mult.

 

Oamenii cu care intram in viata actuala in contact sunt parte suflete noi cu care stabilim o noua relatie ,parte suflete vechi cu care am avut relatii in alte vieti trecute si atunci am creat o karma de give and take,ori la tine sunt contacte vechi ce acum trebuiesc rezolvate cumva pt. ca au ramas neconsumate in vietile trecute.Intelegi ce vreau sa spun? E ca un fel de datorie ce trebuie platita= what goes around comes around.

Desigur ca la asta se adauga si copilaria ta ca suflet in nou trup si noua viata si relatiile cu familia din care faci parte si cu care ai avut deja din trecut.

Iti dau un ex: in majoritatea cazurilor,unele suflete sunt legate karmic impreuna alcatuind un cerc de karma similara,si acest cerc ii deosebeste de altii cu alta karma,le poti numi karme colective.Cateodata se intampla sa intre unul doi care nu au nici o tangenta cu restul cercului si totusi sa existe in el pana la un punct anume cand este respins ,deoarece a avut relatii scurte karmice din trecut si acum le-a consumat si nu mai are ce sa caute acolo.Soarta il va scoate din cerc intr-un anume fel ce uneori il numim "noroc".Spre ex.un autobuz plin are accident si majoritatea mor.Unii scapa cu viata pt. ca nu ...trebuiau sa fie acolo.karma lor nu facea parte din cercul respectiv ce trebuia sa curmeze vietile multora.Un alt ex care pare extraordinar este ca atunci cand Twins Towers au fost distruse de Bin Laden,au fost oameni care trebuiau sa fie in acele cladiri in acea zi si nu au putut veni la munca din diverse motive personale...au scapat cu viata pt. ca nu trebuiau sa fie acolo,nu era karma lor cu acei aproape 5000 de oameni ce au murit.

 

Ceea ce ti se intampla tie nu va mai fi pt. mult timp.Atractia dintre tine si acesti barbati este legata de karma ce o ai cu ei din trecut.Se va consuma si vei iesi din cerc.La fel trebuie sa incetezi a readuce trecutul in viata ta.matusa ta si tatal tau si-au imprimat din propria lor karma personalitatea lor in tine,mai ales matusa care te-a controlat psihic si te-a scos de pe orbita ta naturala.In jurul nostru exista multa energie pt. ca sufletul din fiecare din noi este pura energie si depinde de el in ce stadiu evolutiv spiritual este ca sa creeze un flux curat de energie si vibratii celor din jur.Eu te sfatuiesc sa te incarci cu energie pozitiva si asta va contracara vibratiile negative de la altii si te va scoate din cercul lor si vei fi libera sufleteste si fericita.

Acesti barbati iti dau energia lor negativa si tu o absorbi pt. ca ai impuritatile ce ti-au fost deja date de matusa ta .Nu are importanta ca e femeie sau barbat.Sufletul nu are gen,se manifesta insa sub forme diverse,de barbat,femeie ,animal etc etc.E parte din evoultia lui spirituala caci spre asta tinde si asta e drumul lui real,dar fiind imperfect...o singura viata intr-o singura forma nu e de ajuns.De aicea...atatea reincarnari si vieti trecute si experiente variate.Incearca sa meditezi pozitiv la orice consideri tu ca este curat spiritual avansat tie in viata asta.Nu conteaza cine,important e sa fie o sursa de energie curata si sa simti in tine asta.Ai sa vezi ca viata ti se va transforma spre bine si vei fi fericita si iesi de sub influenta negativa.Depinde de tine insa.

 

dar daca continui sa te asociezi cu astfel de barbati in continuare,nu rezolvi nimic.ramai in acelasi cerc din care e posibil sa nu mai iesi deloc in viata asta.Ai incercat deja in viata trecuta si n-ai reusit.De aceea ai de continuat si in asta dar acum ca stii,poti sa te aperi.

 

Nu te duce la psihiatru.Te rog ,pt. sufletul tau nu face prostia asta.

 

Peace

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Am fost foarte ranita de falsitatea mamei mele.

 

Imi accept cat de cat falsitatea. Astazi imi venea sa zic ceva foarte nasol cuiva, dar era la job si nu mi-am permis. Nu ma condamn pentru ca n-am zis, desi daca ma gandesc putin m-am condamnat pt. faptul ca nu am fost destul de desteapta sa evit respectivul job si implicit imposibilitatea de a spune adevarul.

 

 

Si cu zgarcenia la fel. Sunt deseori zgarcita, fiind obligata de imprejurari. Dar ma condamn, inclin sa cred, ca nu am stiu sa fac destui bani, incat sa nu trebuiasca sa fiu zgarcita.

 

Deci nu condamn direct aspectele, ci acele fapte ale mele care le genereaza aparent.

 

 

 

Imi pare rau sa-ti spun dar cu riscul de a-mi atrage tot felul de discutii si pareri contra pe forum,dar iti spun cu certitudine ca ceea ce e legat de psihicul tau si"imprejurarile" prin care ti se"pare" ca atragi barbati cu probleme de personalitate cum ai descris isi au radacinile in vietile tale trecute si conexiunile ce le-ai avut si experimentat ,

 

Peace

 

Fara suparare, dupa ce o sa rezolv problema din viata asta, o sa ma ocup si de cele trecute si o sa deschid un topic la paranormal.

 

 

Tot fara suparare, am avut de-a face cu sustinatori ai karmei, dharmei si samsarei si sunt absolut convinsa ca daca ii ascultam, eram la spitalul de nebuni acum. Poate ca nu au stiut aceia sa-mi explice. Cand o sa am timp de pierdut, o sa caut unii mai iluminati.

 

Nu ma duc la psihiatru, ma duc la psihoterapeut. La psihiatru ar trebui sa se duca iubitii mei.

 

 

 

Peace!

Editat de Allexandrra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×