Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Nevoia de autovalidare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avem nevoie de confirmari si de infirmari, nu neaparat verbale. In functie de ele ne orientam, sunt ca un feed-back fara de care am orbecai neajutorati si n-am stii ce rezonanta au in lumea exterioara faptele noastre si felul nostru de a fi. Confirmarile fac parte din comunicare, ele pot fi doar o sugestie, pana la certitudine, sau pot fi o sustinere, sau o dezaprobare. Daca le cautam sensul ne intelegem mai bine si pe noi si de ce mai avem nevoie pentru a fi mai impliniti.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Taicamiu are o semnatura dubla fata de cea a lui Eminescu. A fost 35 de ani director de scoala, a practicat cu elevii ceea ce se cheama Patul lui Procust (inclusiv cu mine). Se spune ca psihopatii sunt narcisisti. Anumiti lideri de secte isi seduc sau isi obliga adeptii sa execute miscari in oglinda cu ei. Parintii narcisisti isi doresc sa traiasca viata propriilor copii in locul lor.

Romania a fost condusa 25 ani de un tiran narcisist, care nici macar nu putea vorbi corect romaneste. Eu cred ca narcisismul este o expresie a ego-ului inflamat. Cu cat esti mai prost, cu atat devii mai narcisist (prostul daca nu e fudul, nu e prost destul). Oamenii intelepti se feresc sa se manifeste narcisist, este o regula de baza a convietuirii sociale, anume sa-ti ascunzi ego-ul. Insa prostii (cei lipsisti de inteligenta emotionala) cauta sa fie cat mai narcisisti posibil. De exemplu Gigi Becali e un narcisist care nu incearca deloc sa ascunda asta. Nici nu cred ca e capabil. Deranjant este ca unii narcisisti manifesti ajung in functii de conducere timp de multi ani si deranjeaza comunitati intregi. Narcisistii nu stiu ca de este de bun simt sa-i lasi pe altii sa te laude si se lauda singuri fara oprire. Dar ce te faci cand nici laudele altora nu-ti ajung? Asa a fost Ceausescu. Oare cati dintre indivizii acestei natii sunt niste mici ceausesti?

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem nevoie de confirmari si de infirmari, nu neaparat verbale. In functie de ele ne orientam, sunt ca un feed-back fara de care am orbecai neajutorati si n-am stii ce rezonanta au in lumea exterioara faptele noastre si felul nostru de a fi. Confirmarile fac parte din comunicare, ele pot fi doar o sugestie, pana la certitudine, sau pot fi o sustinere, sau o dezaprobare. Daca le cautam sensul ne intelegem mai bine si pe noi si de ce mai avem nevoie pentru a fi mai impliniti.

Sigur ca da,confirmarile din partea celorlalti pot sa fie foarte utile. (pe forum,de exemplu avem optiunea sa votam o postare,daca ne place -e felul in care ne aratam reciproc ca apreciem mesajul).

 

Problema este dependenta de confirmari.Atunci cand asteptam confirmarea celorlalti pentru a fi noi insine,a ne manifesta liber,a ne simti bine cu noi insine si a face ce dorim,cand pana si stima noastra de sine are nevoie de confirmarea cuiva,avem o problema.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, poate aparea o problema cand traim pentru confirmare, dar poate fi si o provocare, daca persoanele care ne-ar oferi confirmarea sunt de toata stima, nu am vrea sa ii dezamagim si implicit pe noi insine. Granita poate fi daca o percepem ca pe o povara sau dimpotriva, ca pe ceva firesc. In afara de confirmari, mai sunt si altele roadele actiunilor noastre: satisfactie, scopul, drumul ales, nazuintele implinite. Este bine daca ele sunt acceptate si de ceilalti, asta ne face si mai fericiti, faptul ca suntem intelesi si contam.

 

Dependenta de ceilalti, cum a fost abordata pe acest topic, este o capcana. In general suntem dependenti din exces de zel, stima de sine scazuta, de persoane manipulative si fara scrupule. Un om normal n-ar accepta sa fie nici cauza, nici subiectul si nici obiectul unei dependente care este maladiva. Cercul vicios cedeaza la presiune.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

"Avem nevoie de confirmari si de infirmari, nu neaparat verbale."

 

Tu ai nevoie de INFIRMARI? Oama are? Are cineva de pe aici NEVOIE sa fie infirmat?

 

 

"un feed-back fara de care am orbecai neajutorati"

 

Poti orbecai ajutorat?

 

 

"Confirmarile fac parte din comunicare, ele pot fi doar o sugestie,

pana la certitudine, sau pot fi o sustinere, sau o dezaprobare."

 

CONFIRMARILE pot fi o DEZAPROBARE?

 

 

"mai sunt si altele roadele actiunilor noastre: satisfactie, scopul, drumul ales"

 

DRUMUL ALES este un ROD AL ACTIUNII?

 

"Cercul vicios cedeaza la presiune."

 

Ce presiune? Nu se intelege ce vrei sa spui.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Confirmarile pot fi dezaprobari, daca le iei in sensul de feed-back pe care il primim constant din jurul nostru.

Drumul ales este rod al actiunii, da, pentru ca daca nu actionai intr-un fel erai pe alt drum, simplu.

 

Cercul vicios cedeaza la presiune: nimeni nu o poate duce rau mult timp, presiunile (tensiunea) care se creeaza intre dependenti creeaza rupturi, mai devreme sau mai tarziu. E greu de explicat, dar cam asa e, daca stai sa te gandesti.

 

Nu se intelege, na, mi-am zis parerea, ce vrei tu sa citesti de fapt? o carte de psihologie? pai s-au scris atatea. Sunt doar niste bazaconii de-ale mele poftim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am exprimat asa ceva?

Uite

http://www.roportal.ro/discutii/topic/85466-colonul-iritabil/page__st__10

Stiu ca desi am folosit aceleasi cuvinte, tu ai vrut sa exprimi altceva. A durut putin, asa, ca un vaccin, pt. ca daca nu erai tu, eu nu ma aflam aici, am stat zile in sir cu nasul lipit de monitor sa-ti urmaresc postarile, fascinata de tot ceea ce scriai. Si mi s-a parut ca in ceea ce ma priveste ai fost superficial, grabit sa pui doar o eticheta, ceva de genul "uite-o si pe asta, nu vrea decat sa isi dea importanta, sa fie bagata in seama, o fufa cu pretentii care se da ranita-n aripa".

Cand am intrat pe forum, ma asteptam sa gasesc in tine un tip plin de viata, vindecat, insa, m-am intristat cand am constatat ca nu e asa. Te-am perceput ca pe un om din care viata pur si simplu parca fusese supta, care nu mai simtea nicio dorinta de a trai, nu mai era motivat de nimic. Si asta a durut, pt. ca eu empatizez, chiar de pare a nu fi asa. Daca as avea talentul tau mi-as scrie autobiografia.

Am citi linkul postat de tine. E drept, am o doza de narcisism, am grija de corpul meu, fac pt. asta frecvent gimnastica, desi sunt extrem de slaba, nu stau nepensata, neepilata (am fost nevoita sa invat de toate singura, pt. ca nu-mi permit sa-mi cheltui banii la saloane de cosmetica), dar nu-s ahtiata dupa haine, nu port nicio bijuterie, nu port haine care sa atraga atentia asupra mea, dimpotriva, hainele mele sunt lalai, insipide. Nu cred ca stiu si pot sa fac tot, mereu cred ca am de invatat cate ceva, de la oricine, eu nu selectez dupa rang, varsta sau cultura. Nu imi pun dorintele mele inaintea celorlalti. Daca am un lucru si cineva ravneste la el, renunt cu draga inima. Nu cred ca-s buna doar pt. ca-s eu motata, imi pun stafete, pe care, daca le dobor, abia apoi pot sa afirm ca-s buna. Mult timp m-am urat pt. ca arat intr-un anume fel, pt. ca sunt intr-un anume fel, cu timpul insa am invatat sa ma accept, asa, chiar cu defecte nenumarate, mult mai multe, porbabil, decat calitatile. Nu-mi place sa mi se vorbeasca urat si caut sa nu interactionez cu persoane care au un comportament arogant, rautacios, dar accept criticile, chiar cand nu-s corecte, daca imi sunt adresate pe un ton calm.

Spune tu, chiar crezi cu adevarat ca-s narcisista?

 

Sigur ca da,confirmarile din partea celorlalti pot sa fie foarte utile. (pe forum,de exemplu avem optiunea sa votam o postare,daca ne place -e felul in care ne aratam reciproc ca apreciem mesajul).

Problema este dependenta de confirmari.Atunci cand asteptam confirmarea celorlalti pentru a fi noi insine,a ne manifesta liber,a ne simti bine cu noi insine si a face ce dorim,cand pana si stima noastra de sine are nevoie de confirmarea cuiva,avem o problema.

:good: Asa!

 

Indiferent ca ele, confirmarile, vin sau nu, ar trebui sa ne dam voie sa fim noi insine.

 

 

 

CONFIRMARILE pot fi o DEZAPROBARE?

 

 

Cred ca pot fi. Eu am senzatia ca am facut ceva rau, am ranit o persoana, spre exemplu, dar nu-s foarte sigura de asta. Tu imi confirmi ca, da, am ranit, am spus ceva care l-a afectat. Si dezaprobi comportamentul meu. Odata cu dezaprobarea ta eu primesc si confirmarea raului facut de mine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Odata cu dezaprobarea ta eu primesc si confirmarea raului facut de mine.

confirma raul, nu persoana.

Cand vorbim de "nevoia de confirmari", vorbim in primul rand de nevoia de confirmare a unei persoane.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

confirma raul, nu persoana.

Cand vorbim de "nevoia de confirmari", vorbim in primul rand de nevoia de confirmare a unei persoane.

Pai, facand rau nu esti o persoana rea? Stiu ca o singura fapta nu poate defini un om. Da, nu-l defineste permanent, pe viata, dar il defineste asa cum este la un moment dat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×