Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Filme, seriale, emisiuni care injosesc si corup fiinta umana

Evaluează acest topic

Entertainment sau manipulare  

20 membri au votat

  1. 1. Consideri ca filmele, serialele si emisiunile tv au scopul de a iti inocula anumite idei?

    • Da
      10
    • Nu
      3
    • Uneori
      7
    • Nu stiu
      0
  2. 2. Ai analizat vreodata posibila lor influenta asupra ta?

    • Da
      11
    • Nu cred ca m-ar putea influenta
      7
    • Prefer sa nu ma gandsc la asta
      2
  3. 3. Consideri ca te-au influentat vreodata?

    • Da, in perioadele vulnerabile (copilarie si adolescenta)
      7
    • Cred ca mai preiau inconsteint anumite comportamente si idei de la tv
      5
    • Nu, niciodata
      7
    • Vad influenta acestor lucruri asupra celor din jur
      8
    • Consider aceste influente pozitive sau inofensive
      0


Postări Recomandate

@Despicable Me

Pentru ultima oara, nu am de gand sa te combat agresiv si nici intr-o alta maniera. Pe vremuri discutai la un alt nivel. Vreau sa te gandesti o secunda la un singur lucru, si anume cat de scarba iti era (si mie) de acel individ cu nick-ul Burqa. Ei bine, ai ajuns sa te exprimi exact ca el, cu divagatii de gen ''ba p-a ma-tii'', mistouri ieftine si intepaturi slabe, crezand ca au haz. Vad o similitudine trista; te porti cu altii asa cum se purta el cu tine. Have a nice life.

 

Trecand mai departe... Cred ca multi observa stereotipurile cu privire la familie, prezente din belsug in seriale de comedie cum ar fi Married With Children, Family Guy sau The Simpsons.

 

Tatal e mereu cel mai atacat. In vreme ce asa-zisa emancipare a femeilor este cantata pe toate drumurile, capul de familie ca si personaj este adesea un om ce se considera ratat (vezi Al Bundy) si pe care nu il respecta nimeni. Insurat fiind, saliveaza dupa femei care il resping si la nevasta-sa nici nu se uita. E lenes, bea mult, e mitocan si misogin. Femeile pentru el sunt obiecte. Copiii nu-l intereseaza, nu se ocupa de educatia lor, prezinta un dezinteres general. Nu tine la nici un fel de valori decat placerea prorpie; e semidoct sau chiar mai rau (cum ar fi Peter Griffin) si cand deschide gura nu serveste decat amuzamentului altora. Se baga mereu in situatii tampite din care trebuie sa il scoata altii. Asta e caricatura barbatului si tatalui modern.

 

Mama e in general casnica si are o viata searbada, nu se simte completa prin ceea ce face si viseaza la o cariera/ ocupatie care sa umple acest gol. Uneori recurge la aventuri sau cleptomanie (Lois Griffin) pentru a isi crea un buzz, se viseaza o diva, ceea ce sugereaza ca viata ei normala nu ii poate aduce satisfactii. Este in general nemultumita de atitudinea barbatului si frustrata sexual. Personajul Peg Bundy duce pana la ridicol mania unei sotii de a isi implora sotul sa fac sex, raspunzandu-i-se cu sictir (morala este ca barbatii nu isi doresc sotiile si le gasesc neinteresante, chiar daca nu le iseala).

 

Am remarcat ca personajul cel mai inteligent din aceste familii fictive este intotdeauna ateu, mereu cu mult deasupra celorlalti. Personajele religioase sunt mereu habotnice, ridicole, chiar nebune uneori. Doar nu crede cineva ca lucrul asta e intamplator.

Editat de Finnian
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ahaaaaa !! Deci nu esti asa de toleranta ! Admit it ! Admit it !!

A fi intoleranta impotriva swing-ului ar insemna sa exprim dezacord in legatura cu persoanele care o fac, sa-i denigrez, sa-i combat atat pe ei cat si practica aceasta, sa ma angajez in miscari virtuale sau fizice anti-swingers, etc. Asta inseamna a fi intolerant, in opinia mea. In schimb eu nu am absolut nimic de comentat despre ei si practica asta. Am spus si repet : fiecare face CE VREA !!!! cu cine vrea si cand vrea. Singura exceptie este atunci cand facutul a ce vrei incalca legea si/sau provoaca daune directe celui sau celor implicati. In rest, open house...

 

Faptul ca eu personal nu practic ceva anume, nu inseamna ca sunt automat intoleranta spre acel lucru. Bineinteles ca exista exceptii dar ele sunt exact asta, exceptii, nu regula. Cred ca te-am lamurit si ca nu mai este nevoie sa ma repet si sa bat apa in piua.

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Nu e intamplator... e reteta succesului.

Societatea a facut ca oamenii sa coexiste fara sa se omoare intre ei(prea des), dar asta nu a stins si spiritul. Spiritul este de rascoala fata de valorile statutate de societate(priviti ca factori opresori ai instinctelor). Acea rascoala face ca filme tip Familia Bundy sa fie foarte gustate.

Ma gandeam... Oare cum am putea sa ne amuzam intr-o maniera care nu este nociva ? Da un exemplu...

 

...

Asa e. Sunt si ei suflete, plus ca fac societatea sa progreseze, nu ? :evil: Noroc ca nu fac copii :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam... Oare cum am putea sa ne amuzam intr-o maniera care nu este nociva ? Da un exemplu...

 

Ne putem amuza criticand si ironizand ceea ce este intr-adevar de criticat. Hotia, minciuna, nesimtirea (politica incorporandu-le pe toate). Nu am nimic cu inventarea situatiilor comice. Imaginatia mi se pare un lucru minunat. Atata doar ca stiu cu ce scop se aseamana multe productii intre ele, parand sa portretizeze (caricaturizeze) oamenii in acelasi mod. Exista foarte multi oameni talentati si cu o imaginatie bogata, care scriu carti; in cei care scriu scenarii pentru productii televizate nu trebuie avuta minima incredere. Sunt platiti sa atinga anumite teme. Din cand in cand mai apare si cate un film care da de gol cum functioneaza propaganda introdusa in asa-zisul entertainment. ''The Network'' e un film excelent si e vechi de aproape 30 de ani. 30 de ani in care s-a tot repetat si amplificat propaganda.

 

Family Guy cel putin e un serial gretos. A existat un episod in care se facea misto pe tema avortului si altul in care se glumea pe tema mortii lui Terri Schiavo, cu cantecele vesele si tot tacamul. Cinismul e la el acasa. Pana si unul dintre personajele principale, Meg Griffin, este o adolescenta de care absolut toata lumea isi bate joc, iar telespectatorul este indemnat sa gaseasca asta amuzant. Nu e nimic de amuzant, zeci si sute de mii de fete patesc treaba asta si uneori are consecinte grave.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne putem amuza criticand si ironizand ceea ce este intr-adevar de criticat. Hotia, minciuna, nesimtirea (politica incorporandu-le pe toate). Nu am nimic cu inventarea situatiilor comice. Imaginatia mi se pare un lucru minunat. Atata doar ca stiu cu ce scop se aseamana multe productii intre ele, parand sa portretizeze (caricaturizeze) oamenii in acelasi mod.

Pai un barbat ratat si o femeie leguma de canapea cu o fiica adolescenta poligon de trageri si un fiu virgin frustrat nu sunt de criticat ? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Despicable Me

Pentru ultima oara, nu am de gand sa te combat agresiv si nici intr-o alta maniera. Pe vremuri discutai la un alt nivel. Vreau sa te gandesti o secunda la un singur lucru, si anume cat de scarba iti era (si mie) de acel individ cu nick-ul Burqa. Ei bine, ai ajuns sa te exprimi exact ca el, cu divagatii de gen ''ba p-a ma-tii'', mistouri ieftine si intepaturi slabe, crezand ca au haz. Vad o similitudine trista; te porti cu altii asa cum se purta el cu tine. Have a nice life.

Faptul ca ma compari cu dementa aia de AndreeaBD aka Burqa denota cat de putin m-ai cunoscut vreodata. Nu cred ca in toate mesajele mele de cand am intors o noua pagina in viata, am amenintat pe cineva cu decapitarea sau m-am bucurat de necazul sau boala cuiva sau am demonstrat fantezii de exterminare in masa, asa cum facea ea/el. Enough said. Salutari din mers. Nici macar nu meritai acest raspuns.

 

Te las cu bine si cu niste imagini care precis o sa-ti placa. Puneti-le ca wallpaper pe desktop. spiteful.gif

 

 

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai un barbat ratat si o femeie leguma de canapea cu o fiica adolescenta poligon de trageri si un fiu virgin frustrat nu sunt de criticat ? :think:

 

Presupunand ca stereotipurile sunt valabile. Daca ar fi vorba de un singur serial, atunci ar fi creativitate. De 2, ar fi plagiat. Dar sunt o gramada. Scopul lor este sa creeze o alta versiune a realitatii iar ideile repetate in mai multe contexte ajung sa prinda.

La fel s-a procedat cu stereotipul comunistului in timpul Razboiului Rece si cu stereotipul teroristului dupa 9/11. In primul caz s-a ocupat Edward Bernays, nepotul lui Freud. Acum, de curand, s-a repetat tehnica.

 

Si daca stau bine sa ma gandesc, critica vine din interpretare. Al Bundy se considera ratat pentru ca nu castiga mult si slujba lui il plictiseste. Nevasta-sa la fel, este saraca si plictisita. Nu sunt oameni ratati ci molipsiti de falsul ideal al succesului si fericirii, care trebuie sa depinda de bani, de faima etc, asa ca se refugiaza in cinism si in sictir. Asta e o adevarata problema, unii dau in depresie pentru ca nu se pot multumi cu ce au, si nu e de ras. Faptul ca multe fete ajung curve iarasi nu e de ras. Imi amintesc ca serialul infatisa situatia lui Kelly ca una foarte haioasa; fata era descurcareata, ridica poalele si obtinea orice avea chef. Asta poate sa fie (si este de fapt) chiar un model pentru unele persoane. Amuzamentul face ca aceasta metoda de a obtine lucrurile sa fie privita foarte lejer.

 

Mie imi placea foarte mult serialul Seinfeld, pana am stat sa analizez ideea de normalitate pe care o creeaza. Comicul de situatie este excelent, personajele amuzante, replicile geniale uneori. Dar nu este un serial necontaminat.

In primul rand, toate cele 4 personaje principale schimba partenerii ca pe sosete. Aproape in orice episod,fiecare are pe cineva nou. Mini-relatiile dureaza de obicei putin si sunt bazate in general pe aspectul fizic, se trece imediat la sex iar despartirile au loc din motive stupide, de genul unui tic samd. Pana si personajul feminin, Elaine, infatisand femeia moderna, umbla cu cate un barbat pe saptamana fara sa sufere vreo consecinta, de genul unei boli sau unei sarcini, care de obicei se intampla acestui tip de femei. E axata pe cariera, si cum altfel, pro-choice.

Toate personajele sunt complet absorbite de propriile vieti si neinteresate de ce se intampla in tara lor sau in lume, in afara de Kramer, prin care serialul stabileste stereotipul ''conspirationistului''. Kramer este un personaj ridicol, irational, fara slujba, fara viitor, drept pentru care este foarte util in crearea acestui stereotip.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te la seriale SF atunci.

Din vremuri stravechi oamenii se distreaza razand de stereotipuri. Acum 100 de ani oamenii radeau de ghertoi (vezi Caragiale), asta nu-i impiedica pe toti parvenitii sa fie ghertoi, cum nu-i impiedica nici acum.

Presa si industria de divertisment nu au niciun interes sa creeze telespectatori destepti (aia ar cere programe scumpe).

Oamenii adoooora mizeria... pardon, vreau sa spun instinctualismul. Deci imagineaza-ti ca pe planeta noastra s-a incercat deja cam orice fapta abominabila in orice domeniu.

Nu-s eu cu darwinismul si eugenia(nu neaparat, adica), dar sunt de acord ca suntem prea multi, sunt de acord ca majoritatea sunt o roaba de prosti buni doar ca masa de manevra si sa faca cate 3-12 copii. Sunt de asemenea de acord ca este alegerea lor, ca sunt responsabili de ea si ca vor suporta consecintele, fie ele bune sau rele.

Mai sunt de acord si ca o noua cadere a civilizatiei nu e deloc departe in timp de noi. Dar nu ma ingrijorez prea tare pe tema asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×