Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Gandirea. Cum iti poti folosi creierul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

O facultate, doua sau zece facultati terminate au incetat demult sa fie un etalon al inteligentei pentru mine. Iar inteligenta sau memoria nu cred ca au legatura cu gandirea, decat daca vrem sa facem jocuri de cuvinte.Este bine stiut ca oligofrenii , retardatii au o memorie exceptionala si ca pacientii de la psihi au inteligenta peste medie. Personal, inca nu mi-am dat seama ce este de fapt gandirea.Nu cred ca este suficienta asertiunea "dubito ergo cogito" (ma indoiesc, deci gandesc). Ieri mi-a zis o cunostinta ca inteligenta se masoara in cati bani ai. Poate asa o fi, si in ziua de salariu suntem cei mai inteligenti.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mi-a zis o cunostinta ca inteligenta se masoara in cati bani ai.

 

Da,dar cu conditia ca banii produsi sa nu afecteze negativ o alta persoana.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creierul trebuie antrenat. Trebuie evitata rutina, trebuie sabotate automatismele.

Astfel tii creierul viu, alert, atent, in continua creativitate.

Sa nu ne facem cumparaturile la acelasi magazin, ca sa fim obligati sa cautam produsele pe rafturi, nu sa le luam din automatism.

Sa alegem drumuri diferite spre casa sau serviciu.

Sa facem exercitii de memorare, puzzle, inventivitate, lego, jocuri creative, etc.

Genul asta:

teste-inteligenta-perspicacita.jpg

 

Un link interesant:

http://brainfitness.ro/demo.php

 

iar pe site-ul http://www.lumosity.com/ te abonezi si primesti pe mail jocuri de perspicacitate care sa-ti lucreze sinapsele

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar fiind activ(intens sau mai putin) in acest forum, pe diverse arii. Nu?!

 

Nu, aia era pentru autovalidare, dar oricum, imi place cu gandesti

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, aia era pentru autovalidare, dar oricum, imi place cu gandesti

:lol2:

 

De ce nu?!

Ce zici? Tu, de exemplu, pui niste intrebari pe diverse topice ,care ma fac sa-mi pun intrebarea de cum ti-a trecut asa ceva prin cap. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creierul trebuie antrenat. Trebuie evitata rutina, trebuie sabotate automatismele.

Astfel tii creierul viu, alert, atent, in continua creativitate.

Sa nu ne facem cumparaturile la acelasi magazin, ca sa fim obligati sa cautam produsele pe rafturi, nu sa le luam din automatism.

Sa alegem drumuri diferite spre casa sau serviciu.

...

Se recomanda asta si celor care au o problema interna de securitate personala provenita din copilarie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu?!

Ce zici? Tu, de exemplu, pui niste intrebari pe diverse topice ,care ma fac sa-mi pun intrebarea de cum ti-a trecut asa ceva prin cap. :)

 

In capul meu e ca la gara, trece absolut orice pe acolo. Dar poate esti mai specific/a si ma lamuresti la ce te-ai referit :blink:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se recomanda asta si celor care au o problema interna de securitate personala provenita din copilarie ?

 

Antrenarea creierului aduce creativitate si spirit de observatie pe termen scurt, dar principalul avantaj este ca la batraneste esti mult mai ferit de riscurile senilitatii, pierderii memoriei, Alzheimer, etc.

 

Si un om cu o problema de nesiguranta ar putea beneficia de pe urma antrenarii creierului (vivacitate, conectare cu intuitia, deschidere de orizonturi, observarea detaliilor, concentrare, atentie voluntara, memorie, etc) dar beneficiile acestea nu i-ar rezolva problema, dupa parerea mea. Nesiguranta se lucreaza separat, necesita un front de lucru sustinut, cu alte metode.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×