Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Gandirea. Cum iti poti folosi creierul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca am reusit sa fiu explicita, inca nu mi-am baut cafeaua. :crazy:

 

Nici eu nu am terminat cafeaua,dar am inteles,asa ca ai fost destul de explicita. :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, sunt fan Egeria, dar si opinia ta e interesanta. Nu va mai luati de Saha, scoate ce e mai bun din Egeria,cand se enerveaza, n-o intrece nimeni :cheer:

 

************************************************************************8

 

 

N-as spune totusi ca memoria mea nu e dublata de inteligenta. Un aichiu minim acolo, tot am.

 

Si eu as fi fan Egeria, daca n-as fi fan Saha -pentru ceea ce scoate din Egeria, pe acest topic.

 

 

M-am apucat sa spun ce cred eu despre memorie dar si despre inteligenta pentru faptul ca sant atribute ale folosirii creierului, si asta, asa... la general, fara a gandi nici macar o clipa la aichiul cuiva. :yes:

 

Revenind la ceea ce a spus Egeria referitor la ceea ce a spus cinic, nu recunosc, n-am spus ca memoria si inteligenta sant antonime ci ca sant in opozitie, cele doua notiuni fiind

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am inteles la ce se refera ...cinic!?

Daca in loc de "memorie" puneti "cultura generala" va fi si mai clar. Cultura generala se bazeaza pe memorie in primul rand, dar nu poti pune niciodata semnul egal intre cultura generala si inteligenta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una din abilitatile mentale ce deseori este luata drept un indicator al nivelului de inteligenta ,este memoria.Cu toate ca inteligenta si memoria sunt strans legate intre ele,a avea memorie nu demonstreaza gradul de inteligenta.Fiecare din noi avem memorie fotografica dar nu toti avem si film.

De fapt memoria te ajuta sa-ti amintesti anumite lucruri pe cand inteligenta este rezultatul cunoasterii unor lucruri.Dar nu se poate vorbi despre inteligenta fara a mentiona intelepciunea si cunoasterea pt. ca toate sunt strans legate intre ele.Intelepciunea este o cunoastere elevata pe care o dobandim prin propriile noastre experiente de viata.Inteligenta este capacitatea noastra de a absorbi intelepciunea si a o pune in miscare in viata noastra.Intelepciunea poate fi vasta ori limitata desigur si fara de inteligenta nu face 2 bani.Inteligenta capata valoare atunci cand dam dovada de intelepciune si cu cat folosim mai mult inteligenta cu atat capatam mai multa intelepciune.Stiu ca suna ciudat dar cred ca folosim inteligenta atunci cand nu stim sa facem ceva.

 

Un proverb irlandez spune"Oricine e inteligent pana nu deschide gura".

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai sa deschid si eu gura : norocosi cei ce s-au nascut cu creier - ca a lor e imparatzia celorlalti !

 

 

:(

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca in loc de "memorie" puneti "cultura generala" va fi si mai clar. Cultura generala se bazeaza pe memorie in primul rand, dar nu poti pune niciodata semnul egal intre cultura generala si inteligenta.

La asta ma gandisem si eu. Nu inteleg insa de ce cele doua, adica memoria, eventual o memorie exersata intens, adica cultura, nu ar face casa buna cu inteligenta. Adica imi trece prin minte un mecanism pe care l-am observat, insa acesta nu are drept vinovat vreo incapacitate fiziologica si anatomica, ci niste tare care tin de purtator, ca sa zic asa.

Sa va zic acum ce-am observat.

Dom'le, stiu ca o sa-mi sara multa lume in cap, insa eu am intalnit suficiente cazuri in care am zis ca a absolvi cu brio prea multe scoli, dauneaza grav functionalitatii unui barbat.

Sa va zic un exemplu. Am cunoscut destul de recent un tip care este...mare chestie, nu in afaceri si alte din astea, ci intr-un domeniu al stiintei. Mama, ce cultura are baietica ala, sa lesin si mai mult de atat. Dar o sa va dau un singur exemplu de intamplare legata de el. Intamplator, adusesem la munca un album cu niste niste poze cu mine participand la diferite nunti, botezuri, petreceri din astea neaose ( o colega vroia idei despre cum sa-si faca parul & rochia, chestii femeiesti). Laudaroasa din fire cum sunt, zic sa-i arat si lu' musiu pozele, sa pice lesinat cand ma vede frumusica, aranjata ca o floricica. No bine, cand si-a aruncat pretiosii lui ochi pe prima poza , cica "pfff, nunta, botezuri??"-nici vorba sa mai remarce minunata-mi prezenta, prea culta sa persoana era oripilata de cum am putut eu mama doamne sa ma duc la asemenea petreceri barbare. Io, cumintica, il las sa se desfasoare si sa-mi zica el cat de mult uraste astfel de manifestari si apoi, da, lovitura de gratie, sa-mi zica ca ultima manifestare sociala la care a participat a fost un bal de la Hilton, si ca domnii se duceau acolo imbracati in frac, iar cucoanele in rochii de gala. Io sa lesin, in mintea mea ma gandeam "dom'le, asta-i de vita nobila, nu taran zdrelit ca noi". Apoi, tampitica si curioasa cum ma stiti, l-am intrebat ce sunt ma-sa 8) si tac-su , curioasa sa stiu din ce neam provine si ma asteptam sa-mi zica ca e vreun nepot al lui Mociornita, sau macar fiu de profesori universitari membri ai Academiei Romane, la cata clasa dovedea dansul. No bine, ma-sa si cu tac-su fura profesori de filosofie la un liceu din Bot'seni. Deci baiatul nostru nu se afla in mediul sau la petreceri de mare clasa si stil de la Hilton, era si el un baiet plecat din provincie acum vreo 10 ani, cu niste realizari profesionale destul de ok, insa probabil ca viata nobila si-a dobandit-o din cartile pe care le-a citit, o fi participat la multe baluri din astea de gala o data cu personajele 8) ale caror destine le urmarea si apoi cand a fost si invitat pentru prima data (urma sa aflu ulterior) la un astfel de eveniment, fanteziile lui au devenit realitate si a uitat cum e sa te duci la o nunta sau la un botez romanesc.

No bine, mi-a fost dat sa observ multe astfel de fasoane la tipii "prea" educati.

In Ro, gratie actiunii de migrare a taranilor la sate, care s-a petrecut ( daca nu ma insel), undeva in jurul anilor 50, multi dintre noi provenim din familii simple. Cand vreun fiu sau fiica din astea de oameni simpli ajunsi sa stea la bloc, in cutii de chibrituri, ajunge si desfasoara inalte studii, se simte deja mult prea sus fata de semenii sai ramasi la stadii mai incipiente, asa. Pune pe langa asta doza considerabila de mandrie ( ca .... pana nu-i si fudul, nu se lasa), o greata deosebita in cuvintele grele pe care domnia lui le rosesteste, si obtii portretul mini-intelectalului parlit de dupa revolutie.

Acum sa ma opresc, pentru ca adevarul era ca aveam chef de stat la povesti , cat timp mi-am baut cafeaua. :beach:

Ideea e ca de multe ori accederea la un nivel de cultura peste medie, ne creeaza impresii si ne hraneste orgolii si mandrii. Aceleasi orgolii si mandrii care nu ne lasa sa vedem ca a repeta imbecilizant ceea ce au descoperit altii, fara a fi in stare sa treci macar prin filtrul gandirii tale acele descoperiri sau macar acele informatii ( si numai acum imi vine in minte descoperirerea ADN-ului cu 12 catene, mult trambitata acum cateva luni pe ropo :haha:) nu ne face si inteligenti ci doar, eventual, cat de cat culti. Dar genul acesta de comportament este numai pentru scursuri ( ups! :unsure:) care nu pot mai mult in viata, pentru ca un om zdravan n-are cum sa se desprinda atat de mult de alte realitati ale vietii in care traieste.

Cam asta ar fi explicatia pentru o eventuala incompatibilitate intre memorie ( sau cultura) si inteligenta. Insa repet, incompatibilitatea nu ar fi una fiziologica, prin urmare naturala, ci una care tine de tarele purtatorului.

Editat de Egeria
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca de multe ori accederea la un nivel de cultura peste medie, ne creeaza impresii si ne hraneste orgolii si mandrii. Aceleasi orgolii si mandrii care nu ne lasa sa vedem ca a repeta imbecilizant ceea ce au descoperit altii, fara a fi in stare sa treci macar prin filtrul gandirii tale acele descoperiri sau macar acele informatii ( si numai acum imi vine in minte descoperirerea ADN-ului cu 12 catene, mult trambitata acum cateva luni pe ropo :haha:) nu ne face si inteligenti ci doar, eventual, cat de cat culti. Dar genul acesta de comportament este numai pentru scursuri ( ups! :unsure:) care nu pot mai mult in viata, pentru ca un om zdravan n-are cum sa se desprinda atat de mult de alte realitati ale vietii in care traieste.

Cam asta ar fi explicatia pentru o eventuala incompatibilitate intre memorie ( sau cultura) si inteligenta. Insa repet, incompatibilitatea nu ar fi una fiziologica, prin urmare naturala, ci una care tine de tarele purtatorului.

:flowers:

Cunosc o distinsa , nou numita in functie, doamna director, careia ii este jena sa raspunda la salut, atunci cand este salutata de un coleg de serviciu care nu este, cel putin, egal in functie cu dumneai. Cand o vad sau aud vorbindu-se despre ea, pt. ca are mule alte calitati remarcabile, care o aduc pe buzele tuturor, traiesc un sentiment de sila amestecat cu mila.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E multi din astia, draga Rosucer.

In cazuri din astea, ce valoare mai are in definirea ei, ca om, cultura si inteligenta? Sunt zero barat. Desi aia nu e inteligenta. 8)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E multi din astia, draga Rosucer.

In cazuri din astea, ce valoare mai are in definirea ei, ca om, cultura si inteligenta? Sunt zero barat. Desi aia nu e inteligenta. 8)

 

 

Nu multi, ci foarte multi, si nu numai in Romania dupa tind unii sa creada, incercand sa spurce numele de roman pe alte topice.

Unui fost sef de-al meu presedintele unei cunoscute societati comerciale, i-am spus verde-n fata ce gandeam despre el atunci cand angajatii il salutau iar acesta se multumea doar sa clatine din cap.Niciodata nu l-am auzit sa raspunda la salut,de parca il durea gura.In ziua in care mi-am dat demisia, i-am spus parerea mea referitor la acest aspect,evident ca am facut-o in public.M-am simtit deosebit de usurat. :)

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Var-mea e super tare, si-a luat doua doctorate, unul la Sorbona, altul la Rice, in State. Acum sta in State si munceste pe zeci de mii de dolari pe an. La doi ani dupa ce a plecat in State(era inca doctoranda pe 1200 dolari pe luna, ceea ce acolo nu insemna fabulos deloc) a venit in Ro si a intrat intr-un supermarket. Cica : "dar la voi lumea nu umple cosurile, eu am umplut trei cosuri si se uita aia de la casa stramb la mine". N-am putut sa ma abtin atunci sa-si zic " ai uitat cand erai studenta la Iasi si-mi povesteai ca iti iei o conserva si o imparti in doua, ca sa mananci si seara ceva". Apoi s-a dus la ma-sa acasa, la matusi-mea. Aici : "vai, dar ce mici sunt camerele la voi, la noi sunt mult mai mari". Sau " C , practicheaza-ti engleza, ca sa ma vizitezi cat mai repede". :lol:

Toate dupa doi ani de State, repet. Acum , dupa inca 10 ani, s-a mai potolit, ma pune sa-i trimit poze cu cozonaci si cu pasca si o suna pe mama ca sa o intrebe cum sa faca musaca.

No, dovada concreta. Ca inteligenta in sensul social acceptat, nu o poate contesta nimeni. Valoarea omului este data insa de mai multe aspecte, nu doar de asta.

Oricum, cei care uita de unde au plecat sunt de fapt niste oamenii care atunci cand erau mai jos erau invidiosi si pizmosi. Le e rusine cu ce au fost ( desi nu e cazul) si acum li se pare ca s-au nascut in varful lumii, eventual.

De aia si zic ca lectia umilintei este una foarte importanta in viata. Nu sa fii tu umil,ci sa traiesti si experiente care te umilesc, te calca in picioare. Iti mai taie din orgoliul , mandrie si nu in ultimul rand, te invata in modul cel mai greu, ce-i drept, ce e aia empatie.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×