Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Gandirea. Cum iti poti folosi creierul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prin drumul meu in viata inteleg ceea ce vreau eu sa fac in viata asta.

 

...si care depinde exclusiv numai de tine ....yeah, right ... asta o fi fost si ultimul gand al celor calcatzi pe zebra traversand strada pe verde ? ( doar un exemplu )

 

sau poate al celor care mor de atac de cord in timp ce invatzau pentru examen in sesiune ?

 

nu uita cuvantul magic : COMBINATIE

 

daca tu de exemplu iti propui sa ajungi campioana la natatie - si depui tot efortul neobosit pentru asta - NU INSEAMNA CA O SI AJUNGI asa ceva ... ooops - exemplul asta nu se refera nici la genii nici la oligofreni ... :pardon:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am mai zis, as putea ca din cauza a ceea ce se intampla in jurul meu sa nu ajung la Focsani (metafora, evident).

Nu cred ca exista adult care are visuri legate de domenii pentru care nu are aptitudini. Ca si io cand eram mica visam sa ajung cantareata ( Mirabela Dauer, mai precis :crazy:), dar nu mi-a luat mult timp ca sa-mi dau seama ca n-am atitudini muzicale.

 

Aaa, si scuza-ma ca pentru implinirile si neimplinirile vietii mele de adult ma felicit, respectiv invinovatesc doar pe mine. La capitolul acestei frustrari, eu sunt una in minus. ;)

Editat de Egeria
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am mai zis, as putea ca din cauza a ceea ce se intampla in jurul meu sa nu ajung la Focsani (metafora, evident).

Nu cred ca exista adult care are visuri legate de domenii pentru care nu are aptitudini. Ca si io cand eram mica visam sa ajung cantareata ( Mirabela Dauer, mai precis :crazy:), dar nu mi-a luat mult timp ca sa-mi dau seama ca n-am atitudini muzicale.

 

Aaa, si scuza-ma ca pentru implinirile si neimplinirile vietii mele de adult ma felicit, respectiv invinovatesc doar pe mine. La capitolul acestei frustrari, eu sunt una in minus. ;)

 

dar cum sa nu ai aptitudini ( ia te uita cum mai apar niste variabile in conversatie ... :-" ) ... ca doar sustineai mai sus ca toti ne NASTEM EGALI ... deci cam toti avem aptitudini :haha:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma Sahariene, iti dau vreo doua in dintii aia ai tai pe care ii hlizesti prin emoticoane imbecilizant, de nu te vezi.

Ma, trebuie sa-ti desenez ca pentru mine inteligenta si reusita in viata nu are legatura cu performanta intr-un domeniu al stiintei sau al artei? Trebuie sa ma scoti din sarite atat de tare incat sa-ti explic ca pentru mine o cocoana ( sau un conas, dupa caz) cu inalte studii si realizari in nu stiu ce domeniu al stiintei si al artei nu inseamna nimic atata timp cat este o cutra, o imorala , sau, pe scurt, un om lipsit de caracter? Pe mine, nu ma intereseaza cate teorii a elaborat sau ca a cantat la Scala. Aia e mucles, crezi ca iei in mormant cu tine genul asta de realizari sau ca vei fi mai implinit si mai fericit in momentul in care inchizi ultima data ochii, pe o perna?

Nu ma mai bate atata la cap. Pentru tine, inteligenta are alta valoare decat pentru mine si iti alegi apropiatii dupa alte criterii prioritare decat mine. Ce atata mare fass?

Editat de Egeria
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am aptitudinea sa enervez

 

:pardon:

 

:rot:

 

Ma Sahariene, iti dau vreo doua in dintii aia ai tai pe care ii hlizesti prin emoticoane imbecilizant, de nu te vezi.

Ma, trebuie sa-ti desenez ca pentru mine inteligenta si reusita in viata nu are legatura cu performanta intr-un domeniu al stiintei sau al artei? Trebuie sa ma scoti din sarite atat de tare incat sa-ti explic ca pentru mine o cocoana ( sau un conas, dupa caz) cu inalte studii si realizari in nu stiu ce domeniu al stiintei si al artei nu inseamna nimic atata timp cat este o cutra, o imorala , sau, pe scurt, un om lipsit de caracter? Pe mine, nu ma intereseaza cate teorii a elaborat sau ca a cantat la Scala. Aia e mucles, crezi ca iei in mormant cu tine genul asta de realizari sau ca vei fi mai implinit si mai fericit in momentul in care inchizi ultima data ochii, pe o perna?

Nu ma mai bate atata la cap. Pentru tine, inteligenta are alta valoare decat pentru mine si iti alegi apropiatii dupa alte criterii prioritare decat mine. Ce atata mare fass?

 

 

NU AM ZIS NICAIERI NICIUNDE CEVA CARE CONTRAZICE CE ZICI TU IN MESAJUL ASTA

 

Nu despre asta discutam - dar trebuia sa o intorci repede politic deoarece argumentatia era oarecum scapata de sub control ....este ? :spiteful:

Editat de Saharian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gaga, citeste ce am scris de la inceput pe topicul asta.

In rest, ce-ai, n-ai avut suficiente jucarii cand erai mic?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in ce masura poate fi credibil faptul ca Einstein era autist. am vazut si eu o serie de documentare de genul asta pe discovery&co, insa aia nu inseamna stiinta. .

ca sa mai temperez discutia, vreau sa va spun ca Einstein avea Asperger (spun unii), adica o forma foarte foarte usoara de autism. Asperger deocamdata face parte din spectrul autismului, dar in 2013 nu va mai fi nicio diferenta in DSM V intre sindromul Asperger si autism (vor pune pe scale si probabil AS va fi autism inalt functional - desi exista diferente intre AS si autism inalt functional). Adica il vor elimina ca sindrom.

Unii spun ca Einstein nu avea nici macar Asperger, pt ca avea un simt al umorului dezvoltat, trasatura ce arata ca avea abilitati sociale ok (chestie pe care aspie nu o au).

Editat de Hypathia
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

N : Stii in ce procent isi folosesc creierul oamenii de pe Terra ?

Eu : 1% ?

N : intre 1 si 3 la suta. Stii in ce procent iti folosesti tu creierul ?

Eu :?

N : Zero. 0%. Zero.Nimic.Deloc. Tu nu iti folosesti deloc creierul. Tu nu stii sa gandesti. Tu stii sa te rogi. Stii cum faci tu? Ai o memorie fantastica si o capacitate de invatare foarte mare.Cand vrei raspunsul la o intrebare,iti accesezi memoria si daca nu-l gasesti acolo, te concentrezi si iti doresti atat de mult sa afli raspunsul pana iti apare raspunsul in minte.Ei bine,raspunsul acela nu l-ai gasit tu, ti-l da altcineva.Sunt persoane mai evoluate decat tine care nu suporta sa vada ca nu gandesti deloc si te ajuta cu raspunsuri,in speranta ca la intrebarea viitoare, la pragul urmator, la impasul urmator iti vei folosi propriul creier.Dar nicio schumbare. Nu se mai poate asa. Trebuie sa incepi sa gandesti cu propriul tau creier.

 

Gata dialogul.Acum intrebarile.Presupunand ca ar fi un semnal de alarma tras de subconstientul meu, de fapt, ce este gandirea ? Cum se gandeste? Faptul ca imi accesez memoria si analizez faptele pe baza informatiilor primite,nu inseamna ca imi folosesc creierul? Ce as putea face ca sa schimb asta? Va rog raspundeti-mi chiar daca e ceva sarcastic. Si in sarcasm se ascund uneori raspunsuri bune. :)

 

Intradevar, daca am fi dotati numai cu memorie, fara ca aceasta sa fie dublata de inteligenta, am fi niste credinciosi ideali: gandire zero. :crazy: Invers, inteligenta fara memorie, va dati seama... :fool:

 

Daca memoria si inteligenta sant in opozitie, si sant, (mai multa memorie, mai putina inteligenta si invers), in proportie echilibrata, ambele prodigioase, cum se intampla la marii compozitori spre exemplu: aur curat.

Asa gandesc c-ar sta lucrurile.

:phiu:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, daca am fi dotati numai cu memorie, fara ca aceasta sa fie dublata de inteligenta, am fi niste credinciosi ideali: gandire zero. :crazy: Invers, inteligenta fara memorie, va dati seama... :fool:

 

Daca memoria si inteligenta sant in opozitie, si sant, (mai multa memorie, mai putina inteligenta si invers), in proportie echilibrata, ambele prodigioase, cum se intampla la marii compozitori spre exemplu: aur curat.

Asa gandesc c-ar sta lucrurile.

:phiu:

 

Sincer, sunt fan Egeria, dar si opinia ta e interesanta. Nu va mai luati de Saha, scoate ce e mai bun din Egeria,cand se enerveaza, n-o intrece nimeni :cheer:

 

************************************************************************8

 

N-as spune totusi ca memoria mea nu e dublata de inteligenta. Un aichiu minim acolo, tot am.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fi rea cu mine. :cry:

 

 

 

Revenind la ceea ce a spus cinic, nu inteleg de ce memoria si inteligenta sunt antonime. Adica si mie imi par lucruri diferite, insa nu diametral opuse.

Memoria nu necesita si nu este sinonima cu inteligenta, iar pentru a fi inteligent nu este suficient sa ai o memorie "de elefant" - e suficient sa ai o memorie normala, incadrata in media populatiei umane.

Inca ceva - chiar si o persoana care nu are o memorie performanta la modul general, are cu siguranta o memorie performanta in particular. Adica fiecare dintre noi avem pasiuni, hobby-uri, domenii de interes - acele segmente de informatie cu siguranta le citim cu interes si le retinem rapid. Deci ar fi cam o diferentiere intre oamenii care au o memorie performanta in general si cei care o au performanta in particular. De ce scriu despre asta? Pentru ca inteligenta ar trebui sa se manifeste la modul general, nu la modul particular. Stiu ca au aparut nu stiu cate tipuri de inteligenta ( emotionala,motrice etc) . Un amic de-al meu zicea ca aceasta categorisire a inteligentei a fost facuta pentru ca sa gaseasca oricine vreun sambure de inteligenta functionala in dansul. Iar categorisirea aceasta este cu siguranta necesara la alegerea unei profesii, sa zicem. Insa mergand pe firul asta, am ajuns din nou la inteligenta in sensul social acceptat.

Pentru a ajunge la fericire, la intelegere, la , nu stiu, impacare cu sine, un om trebuie sa dovedeasca inteligenta si intelepciune pe deplin, nu doar in anumite segemnte ale vietii sale. Degeaba esti foarte bun si ai succes la munca, daca din pricina unei inteligente emotionale deficitare viata ta personala este praf. Adica aici nu mai e vorba despre inteligenta in sensul social acceptat.

Nu stiu daca am reusit sa fiu explicita, inca nu mi-am baut cafeaua. :crazy:

Editat de Egeria
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×