Sari la conținut
Forum Roportal
Eugen3

A murit Isus pe o cruce, sau pe un st

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Babele ce trec prin fata bisericii sunt victimele unei organizatii aparute in vremurile timpurii ale crestinismului, imediat dupa moartea apostolilor. Stii cum se numeste in profetie acea organizatie, nu-i asa? :think:

 

Trebuie sa fie ortodoxismul(desi nu numai ortodocsii folosesc crucea ca "semn sfant").

 

Ontopic:Isus a fost rastignit pe un stalp,asta e clar,mai ales cu explicatiile date de Eugen3.

Si,indiferent de obiectul sau materialul obiectului pe care a fost omorat,nu mi se pare normal sa fie transformat acesta in ceva sfant.

 

Sa ne inchinam unui obiect pe care Isus a fost torturat si pe care a suportat suferinte ingrozitoare mi se pare total incorect si anormal pentru un crestin adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa fie ortodoxismul(desi nu numai ortodocsii folosesc crucea ca "semn sfant").

Raspuns corect :lol2: , insa cu mentiunea ca a mai existat un eveniment numit Marea Schisma. Asa ca, ortodoxia mai are o surioara... :think:

 

Ontopic:Isus a fost rastignit pe un stalp,asta e clar,mai ales cu explicatiile date de Eugen3.

Si,indiferent de obiectul sau materialul obiectului pe care a fost omorat,nu mi se pare normal sa fie transformat acesta in ceva sfant.

 

Sa ne inchinam unui obiect pe care Isus a fost torturat si pe care a suportat suferinte ingrozitoare mi se pare total incorect si anormal pentru un crestin adevarat.

Indiferent ca e stalp sau cruce in forme de +, X, T, de lemn, de metal sau de piatra, transformarea acelui obiect intr-un instrument de cult este un pacat echivalent cu cel al evreilor ce se inchinau sarpelui de bronz, care odinioara ii salvase de la moarte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crucea este in primul rand un simbol cu valoare metafizica. Impreuna cu celelalte simboluri crestine, ele alcatuiesc o reprezentare metafizica a realitatii. Despre simbolistica crucii in esoterismul crestin, cititi Rene Guenon.

 

Indiferent de Isus a murit pe cruce sau pe stalp, valoarea metafizica a simbolurilor din esoterismul crestin ramane aceeasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspuns corect :lol2: , insa cu mentiunea ca a mai existat un eveniment numit Marea Schisma. Asa ca, ortodoxia mai are o surioara... :think:

 

 

Indiferent ca e stalp sau cruce in forme de +, X, T, de lemn, de metal sau de piatra, transformarea acelui obiect intr-un instrument de cult este un pacat echivalent cu cel al evreilor ce se inchinau sarpelui de bronz, care odinioara ii salvase de la moarte...

 

Unii au ajuns să spună chiar că semnul fiului omului despre care vorbeşte Biblia, este semnul "crucii".

 

(Matei 24:30) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii au ajuns să spună chiar că semnul fiului omului despre care vorbeşte Biblia, este semnul "crucii".

 

(Matei 24:30) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspuns corect :doh: , insa cu mentiunea ca a mai existat un eveniment numit Marea Schisma. Asa ca, ortodoxia mai are o surioara... :think:

 

Da,catolicismul rezultat din Marea Schisma din 1054...parca!

 

Indiferent ca e stalp sau cruce in forme de +, X, T, de lemn, de metal sau de piatra, transformarea acelui obiect intr-un instrument de cult este un pacat echivalent cu cel al evreilor ce se inchinau sarpelui de bronz, care odinioara ii salvase de la moarte...

 

 

In sfarsit...imi dati dreptate. :lol2:

Editat de Ana1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasand speculatiile ortodoxe la o parte, eu am intalnit o singura mentiune a Bibliei, care Il leaga pe Isus de un semn:"Drept raspuns, El le-a zis: "Un neam viclean si preacurvar cere un semn; dar nu i se va da alt semn, decat semnul prorocului Iona.Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului."(Mat.12.39-40) Nici vorba despre vreo cruce...

 

 

Uite p

Biblia_Ortodoxa_traducere_gresita_la_Ezechiel_9_vers_4.doc

Editat de Eugen3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii sunt de p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×