Sari la conținut
Forum Roportal
bios

Candidoza vaginala (recurenta)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 Daca partenerul are si el boala asta d ela mine este necesar sa facem tratament amandoi simultan ?

2 Daca eu fac tratament si am relatii sexuale cu partenerul care nu se trateaza atunci tratamentul meu e ca si degeaba?

3.Pana la urma se poate lua prin contact sexxual aceasta boala?

4 Boala duce la infertilitate?

 

candida au toate femeile - e de la natura

dar Candidoza, ca boala, apare prin dezvoltarea in exces a acestei ciuperci

nu se stie exact ce o determina - cauzele pot fi multe, chiar si stresul poate fi de vina, sau o anumita medicatie

cat despre partener, si el "ia" ciuperca, dar prin spalare scapa de ea - nu este ceva intern barbatului, ci doar intern vaginului

poate determina infertilitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
candida au toate femeile - e de la natura

dar Candidoza, ca boala, apare prin dezvoltarea in exces a acestei ciuperci

nu se stie exact ce o determina - cauzele pot fi multe, chiar si stresul poate fi de vina, sau o anumita medicatie

cat despre partener, si el "ia" ciuperca, dar prin spalare scapa de ea - nu este ceva intern barbatului, ci doar intern vaginului

poate determina infertilitate

 

 

multumesc frumos de raspuns..deci daca eu fac tratament intern parteneru poate face un tratament extern cu un unguent ceva..la el nu se afla in interior chestia asta...ok

uite mai am o pb..am inceput s afac spalaturi cu ceai de muguri de plop..pentru ca am auzit la cineva ca a dat rezultate..

mi-am cumparat exact mugurii de plop pe care ii arunc intr-o oala cu apal cllocotita...2 linguri de muguri d eplop la 500 ml de apa..si fac de doua ori spalaturi pe zi..dimineata si seara...si nu stiu de ce dar m-au apukat mancarimile spre gura de iesire daca intelegi ce vreau sa zic..asemenea mancarimi aveam numai dupa ce aveam contact sexual cu partenerul si asta dstul de rar...dar cand am facuit tratament medicamentos de la doctor nu am avut astfel d emancarimi...nu stiu daca sa mai continui spalaturile cu ceaiul asta...am cercetat pe net si am vazut ca este bun si pentru candidoza...si ca nu are reactii adverse...mentionez ca l-am luat la sfatul prietenului..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spalaturi cu ceai de muguri de plop..pentru ca am auzit la cineva ca a dat rezultate..

mi-am cumparat exact mugurii de plop pe care ii arunc intr-o oala cu apal cllocotita...2 linguri de muguri d eplop la 500 ml de apa..si fac de doua ori spalaturi pe zi..dimineata si seara...si nu stiu de ce dar m-au apukat mancarimile

nu stiu daca sa mai continui spalaturile cu ceaiul asta...

in tratamentele naturiste conteaza mediul in care a crescut planta, cand a fost recoltata si cum a fost pastrata

in plus, nu toate organismele reactioneaza la fel la o anumit aplanta...

 

am gasit pe net

http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=137

http://www.pcfarm.ro/candioza.php

si multe altele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 Daca partenerul are si el boala asta d ela mine este necesar sa facem tratament amandoi simultan ?

2 Daca eu fac tratament si am relatii sexuale cu partenerul care nu se trateaza atunci tratamentul meu e ca si degeaba?

3.Pana la urma se poate lua prin contact sexxual aceasta boala?

4 Boala duce la infertilitate?

 

1. Da.

2. Da.

3. DA.

4. La aceasta intrebare nu stiu sa-ti raspund in mod sigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Da.

2. Da.

3. DA.

4. La aceasta intrebare nu stiu sa-ti raspund in mod sigur.

 

 

Ai zis ca da, aceasta boala se ia si prin contact sexual.Cum se poate una ca asta daca boala e specifica femeii si exista inauntrul ei?pe cale sexuala cum se poate lua daca barbatul nu are asa ceva?

mersi de raspunsuri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost la doi medici, pt acelasi lucru

primu' nu mi a spus nimic de partener

dar cel de al doilea mi a spus ca in timpul tratamentului sa nu am contact sexual fara prezervativ

 

Si chiar dc el isi aplica unguentul asta si eu fac tratament...ar trebui sa ne oprim din contactul sexual makar pana termin eu tratamentul?

Mi'e ca dc fac tratament si termin si sunt ok..aparent..si am din nou contact sexual cu el..imi r4eapare..e de la el?e de la mine?

Cum naiba scap de boala asta?Simt ca innebunesc de cati doctori am vizitat pana acuma...poatye imi da cineva vreun sfat!

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai zis ca da, aceasta boala se ia si prin contact sexual.Cum se poate una ca asta daca boala e specifica femeii si exista inauntrul ei?pe cale sexuala cum se poate lua daca barbatul nu are asa ceva?

mersi de raspunsuri!

Si eu stiam ca se ia, la barbat nu se manifesta, dar poate transmite mai departe la partenera si iaca asa noi ne tratam si ei ne dau la loc de aia trebuie si partenerul tratat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar toate ca toate...se poate scapa de aceasta ciuperca vreo data? Ca eu ,de exemplu, o am de mult timp si cu toate tratamentele pe care le-am facut nu mi-a trecut! Deci se poate scapa de ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar toate ca toate...se poate scapa de aceasta ciuperca vreo data? Ca eu ,de exemplu, o am de mult timp si cu toate tratamentele pe care le-am facut nu mi-a trecut! Deci se poate scapa de ea?

 

 

Candidoza este cunoscuta ca o afectiune pe care orice femeie o face cel putin o data in viata. Este dificil de tratat si asta mai ales datorita reinfectarilor de la partener acesta fiind tot timpul un purtator sanatos ( adica nu are semne si simptome).

Intrebi daca se poate scapa de ea...Da...Dar este chestiune de stil de viata si nu doar de tratament. Eu am mai scris in alt topic despre asta...poti sa dai un search...Pe scurt...daca nu adopti totodata un stil de viata sanatos te vei lupta cu ea mult si bine...Ce inseamna asta?! Alimentatia in primul rand...fara dulciuri si cat mai multe lactate mai exact iaurt. Ai grija la antibiotice, mai exact nu lua decat daca este absolut necesar. Ai grija la lenjeria intima...numai bumbac...evita pantalonii prea mulati...Ai grija unde faci baie...starnduri, piscine etc...si nu sta mult timp cu costumul ud pe tine...Schimba prosopul de baie cat mai des posibil si nu folosi niciodata un prosop umed pentru a te sterge...Nu exagera cu spalaturile intravaginale...dezechilibreaza flora vaginala...Urmeaza tratamentul dat pana la capat si tu si partenerul...Nu intretine raporturi sexuale in timpul tratamentului...Etc...

 

In ce priveste intrebarea daca candidoza provoaca infertilitatea raspunsul este nu...Dar nu te grabi...Candidoza nu dar nu uita ca a avea candidoza inseamna a avea un mediu vaginal dezechilibrat ceea ce inseamna ca este mai predispus la a face alte infectii...Alta problema...Candidoza de multe ori este asociata cu altceva...diversi paraziti sau alte bacterii ( de aceea trebuie facute investigatii cu foarte mare atentie )Acestea din urma...uneori, netratati corespunzator, pot duce la infertilitate...De aceea corectitudinea diagnosticului are un rol vital...

Cam atat...Sper ca te-am lamurit cat de cat...

Ai grija de tine...

Ela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Candidoza este cunoscuta ca o afectiune pe care orice femeie o face cel putin o data in viata. Este dificil de tratat si asta mai ales datorita reinfectarilor de la partener acesta fiind tot timpul un purtator sanatos ( adica nu are semne si simptome).

Intrebi daca se poate scapa de ea...Da...Dar este chestiune de stil de viata si nu doar de tratament. Eu am mai scris in alt topic despre asta...poti sa dai un search...Pe scurt...daca nu adopti totodata un stil de viata sanatos te vei lupta cu ea mult si bine...Ce inseamna asta?! Alimentatia in primul rand...fara dulciuri si cat mai multe lactate mai exact iaurt. Ai grija la antibiotice, mai exact nu lua decat daca este absolut necesar. Ai grija la lenjeria intima...numai bumbac...evita pantalonii prea mulati...Ai grija unde faci baie...starnduri, piscine etc...si nu sta mult timp cu costumul ud pe tine...Schimba prosopul de baie cat mai des posibil si nu folosi niciodata un prosop umed pentru a te sterge...Nu exagera cu spalaturile intravaginale...dezechilibreaza flora vaginala...Urmeaza tratamentul dat pana la capat si tu si partenerul...Nu intretine raporturi sexuale in timpul tratamentului...Etc...

 

In ce priveste intrebarea daca candidoza provoaca infertilitatea raspunsul este nu...Dar nu te grabi...Candidoza nu dar nu uita ca a avea candidoza inseamna a avea un mediu vaginal dezechilibrat ceea ce inseamna ca este mai predispus la a face alte infectii...Alta problema...Candidoza de multe ori este asociata cu altceva...diversi paraziti sau alte bacterii ( de aceea trebuie facute investigatii cu foarte mare atentie )Acestea din urma...uneori, netratati corespunzator, pot duce la infertilitate...De aceea corectitudinea diagnosticului are un rol vital...

Cam atat...Sper ca te-am lamurit cat de cat...

Ai grija de tine...

Ela

 

Si inca ceva. Anticonceptionalele orale intretin candidoza...Aportul hormonal de care ele sunt raspunzatoare nu ajuta deloc intr-o astfel de infectie.

Ela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×