Sari la conținut
Forum Roportal
ela_2_hope

Tratament alternativ pentru hepatita C

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare Elandi,

 

Stiu ca mai am putin ! Asa ca detalii dupa !

 

Noua scriere : niciun, nicio, vreun, vreo si nu mai stiu care se scriu acum legate... :spiteful:

 

Mai vorbim !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gia,

Ma bucur ca ai scapat de durerile de stomac. Si eu am scris despre echinaceea si catina si iata ca acum vestea ta vine sa confirme ceea ce am afirmat eu. Sa va spun ca anul acesta nu am fost racit? M-a usturat putin nasul trei zile si cam atat, dupa o saptamana sotia mea a cazut intr-o stare gripala destul de urata care s-a lasat si cu tuse uscata, luase microbul de la mine.... dar ea nu a facut tratament cu echinaceea si nici cu catina. Eu fac de 2 ani, de anul acesta a inceput si ea...

 

Din pacate Ella are dreptate cu scrierea....

Editat de Gabriel Paduraru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata gasca !

 

Ce mai faceti cum v-ati deplasat ieri ? Eu de la scoala fiului meu pana la biroul meu unde lucrez am facut 1:45 deoarece tipii din trafic nu m-au lasat sa fac stanga :spiteful: frumos nu..... dar m-am obisnuit ! Noroc ca nu ma trage nimeni la raspundere, avantaj eu, dar sa stai in trafic atat timp .... normal fac 10 minute .... cam ciudat nu ?!

 

Cat priveste scrierea din pacate am mare dreptate Daniel ! Au innebunit... dar ce sa-i facem. Important este ca tot ce ne streseaza pe noi cei bolnavi sa ne atinga cat mai putin, desi eu incerc din rasputeri tot o mai asa aiurea un pic !

 

Gabriel am o rugaminte la tine ce mi-ai recomanda pentru chisturi ovariene ? De la plafarmi-au dat elixir de soc si extract de zmeur. Stiu ca lucrezi in domeniu si vreau si sfatul tau mai ales ca tu stiii foarte bine ca una in situatia mea nu poate lua medicamente :stars: Multumesc si o zi buna la toti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Ela, asta este unul din avantajele vietii intr-un oras mai mic: mergi pe jos de la un capat la altul al orasului, in timp record :stars:

Extractul de zmeur e super bun pt femei, am luat si eu si iti spun din proprie experienta. Dar atunci nu stiam ca am hep c. Acum nu as mai lua nimic pe baza de alcool. Mai ales ca un astfel de tratament dureaza cel putin 3 luni. Dar decizia iti apartine.

 

In legatura cu "intaritoarele", las la o parte faptul ca trebuie sa ajung si la servici zilnic, dar ma tem oarecum sa nu-mi scada prea mult leucocitele si sa risc o reconsiderare a tratamentului. Mi-am propus sa incerc si sa vad daca saptamana asta se va imbunatati hemoleucograma. Daca da, am sa mai iau o perioada. Oricum, doctorita de la infectioase in evidenta careia sunt, mi-a facut aceasta recomandare. Nu-i o noutate ca parerile medicilor sunt impartite. Pe de alta parte, stiti si voi cum e: daca ai luat intaritoare si n-ai raspuns la tratament, de vina sunt intaritoarele, daca nu ai luat si ai raspuns, a fost pt ca nu ai luat.

Dar cand nu iei si nu raspunzi, ce mai e de vina?

 

Lena, multumesc pt sfatul cu cele 6 saptamani, am sa ma interesez si eu. Dar nu stiu daca in cazul nostru ( leucocite foarte scazute din cauza tratamentului), se mai poate pune problema in acest mod, pt ca mai mult ca sigur, cu toata echinaceea luata nu vom putea ajunge la un numar prea mare de leucocite. Imi pare rau ca nu te simti bine, dar sunt sigura ca ai si momente mai bune si ele se vor inmulti pe masura ce inaintezi cu tratamentul. Mai am si eu migrene dar scurte si doar inainte si dupa injectie. Exact asa cum ai spus si tu, daca incerc sa iau ceva, mi se face rau. Paracetamolul, chiar daca este toxic pt ficat, nu il resimt. Pe cand daca iau algocalmin, pot spune ca-mi va fi rau doua zile din cauza lui. Asa ca nu mai iau nimic.

Of, si mie imi este dor de primavara si chiar daca nu ma voi putea plimba dupa pofta inimii, macar atmosfera va fi mai optimista. Nu va mai fi frig si cerul nu va fi asa apasator si plumburiu. Si daca mai scriu mult am sa fac si poezii!

 

Gnrs, nu-ti face probleme, astea sunt reactiile locale ale injectiilor de obicei. La mine nu prea se inroseste pielea ( o singura data mi s-a intamplat, la picior), in schimb, am dureri cand fac injectiile la maini. Chiar dureri destul de mari si nu imediat ci dupa vreo 3-4 zile.( Si totusi "vreo" se scrie legat nu pt ca asa e modern). Dar trec, nu te ingrijora. Nu-mi dau seama daca m-a ajutat sau nu, dar folosesc o crema de galbenele cu tataneasa pt zonele acelea. La indicatia lui greyt :yahoo:

 

Cristina, felicitari pt terminarea tratamentului si un SVR dupa 6 luni! Tu nu ai avut astfel de probleme cu oboseala pe parcursul tratamentului? Sau poate e doar oboseala anilor :doh:

 

Gabriel, noi pe langa echinaceea si catina ne-am administrat si un vaccin antigripal in toamna. Cred ca si el a avut un rol. Care din astea ne-au ajutat mai mult, n-as putea spune. Dar ceva a ajutat. Oricum, daca scapam si de aviara, suntem boieri!

 

Sanatate dragilor! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gia,

 

Merci de sfat ! O sa vad daca are timp Gabriel sa-mi spuna si el ceva si apoi voi lua o decizie !

 

Sa inteleg ca locuiesti intr-un orasel mic ?! Of doamne cat mi-as dori si eu sa scap de Bucurestiul acesta murdar, aglomerat si plin de noxe.

 

Vorbim mai incolo !

 

Pupici si multa sanatate :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaccinul a fost frectie la piciorul de lemn pt ca si sotia mea l-a facut si alti prieteni si rezultatul a fost acelasi adica.... a fost alta tulpina care aprovocat gripa de anul asta....

Ella, chisturile astea de care spui tu pot fi si de natura hormonala asa ca poti incerca o combinatie de coada soricelului galbenele, sunatoare, salvie zmeur. Din aceasta combinatie poti renunta la sunatoare si s-o inlocuiesti cu cimbrisor. Suplimentar este f bun suc de telina care poti sa il bei in amestec cu suc de sfecla, morcov, mar, patrunjel. Ca sa observi un rezultat trebuie sa ai rabdare si sa iei ceaiul constant, cel putin 2 cani pe zi. Extracte alcoolice nu iti recomand sub nici o forma. Daca vrei un rezultat rapid.... atunci la chirurg dar mai bine incerci asa. Era cineva pe forum care dupa reechilibrare hormonala i-au disparut chisturile, nu retin despre cine este vorba dar daca citeste te va contacta, mi se pare ca a luat Tamoxifen, nu retin. problema e sa le poti mentine la acelasi stadiu daca nu dispar si sa nu te deranjeze ca de umblat sunt de parere ca trebuie amanata interventia.

Cel mai important este sa-ti gasesti linistea, eu stiu ca int +rib iti dau niste stari si niste ganduri de groaza si te buseste plansul din senin, dar daca stii ca-i din cauza trat, poti sa te amuzi pe chestia asta. Am vb ieri cu o cunostinta, medic, are HC de 10 ani, a facut int atunci adica prin 94-95, nu era moda cu viremiile dar nu si-a facut acum viremie si nici nu-l preocupa, tine dieta corespunzatoare si odihna care trebuie si bineinteles tratamente cu sucuri proaspete de radacinoase, ceaiuri... Un var al meu are HC de 30 de ani....

zmeurul.doc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara Gabriel,

 

Merci pentru raspunsul prompt ! Spune-mi te rog in legatura cu ceaiurile, sa amestec aceleasi cantitati? Stii nu prea imi plac ceiurile decat la pliculete, ambalate. :stars: Pot amesteca pliculetele ?

 

O sa-mi fac si sucuri din telina.

 

Toate bune si tinem legatura, sanatate la toti !

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor!

Pai, in legatura cu scrierea, ce mai conteaza, daca e pe internet sau subtitrare la televiziunile noastre!Gramatica ca gramatica,dar cu lexicul si topica suntem la pamant! Si ma omor dupa notiunea "locatie",care suna foarte "cool"!!!

In alta ordine de idei, vreau sa va intreb pe voi si mai ales pe Gabriel doua lucruri:

1.daca pot lua hepatoprotectoare in timpul tratamentului cu Pegasys (am cunostinte,carora li s-a recomandat.Ma refeream la Lagosa si Liv 52, pe care le-am luat inainte de tratament cu rezultate f.bune);

2.daca pot bea ceaiul clasic depurativ, pe care-l beau de multa vreme, in conditiile de mai sus,sau alt ceai cu efecte benefice,care sa nu impiedice cumva tratamentul.(Medicii mei s-au exprimat ambiguu).

Multumiri, multa sanatate de la Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hepatoprotectoarele nu trebuie intrerupte 20 de ani de acum incolo...

Intaritoare din gama catinei, ulei, ulei cu coenzima Q 10, fructe conservate in miere, produse ale stupului, echinacee, spirulina la fel. Foarte bine ti-ar face capsulele BANO sunt cu extract de usturoi, paducel si vasc, regleaza tensiunea, dizolva colesterolul etc. Ptr dureri articulare incearca Yucca, acest extract dintr-un arbust mai este dnumit cortizon natural, este un antiinflamator foarte bun.

Cantitatile de ceai daca sunt la pliculete sunt gata dozate daca nu scrie pe cutie cant pt o cana. Se amesteca si prepari o cantitate de 2 l si pui cam 8 linguri din amestecul de plante. Cantitatea de 2 litri ar trebui sa o bei zilnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×