Sari la conținut
Forum Roportal
ela_2_hope

Tratament alternativ pentru hepatita C

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

eu azi am vizionat prima data acest forum...si poate ca nu as fi facut-o, daca nu ar fi fost mama mea.....are ciroza hepatica de la o hepatita cronica c......

in ultimele zile i-a fost f. rau si am intrat pe net sa ii caut niste tratamente naturiste, ceva de genul asta....si am dat peste voi......sunt ingrozita sa vad cata lume are aceste virus si cati tineri!!!!!

din cate stiu eu, daca incepi tratamentul cu interferon intr-o faza incipienta, ai toate sansele sa scapi de boala....stiu pe cineva care s-a tratat in germania, tot un tanar si, dupa 6 luni, nu mai avea nimic!!!! deci, se poate!!!!

voi aveti ceva informatii despre tratamente pt. ciroza????

va doresc multa sanatate tuturor si voi reveni cat de curand pot......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mia, nu iti dau sfaturi in privinta operatiei, hotarirea iti apartine numai tie. ce vreau sa iti spun ca sotul meu are hep C, a facut interferon 4 luni, nu a raspuns la tratament, apoi in vara trecuta i s-a spus ca trebuie scoasa fierea, s-a operat laparoscopic si... surpriza, in urma operatiei boala lui a evoluat foarte rapid la ciroza decompensata!! sunt convinsa ca operatia i-a "mincat "2 ani, poate nu ar fi evoluat asa rapid catre ciroza daca nu se opera. anestezicul , care am inteles e o adevarata otrava pentru ficat, dar mai ales faptul ca lasi un ficat care si asa e bolnav fara spijinul pe care i-l da firea l-a adus in stadiu asta. abia acum imi dau seama ca nu am facut bine ce am facut dar la noi deja e prea tirziu. avem intocmit chiar si dosarul pentru transplant si suntem pe o lista de asteptare, dar intre timp ne-am axat pe tratamente naturiste, ultimele analize au iesit destul de bune, viremia nici nu o mai facem pentru ca nu are nici o relevanta deocamdata. suntem absolut convinsi si avem mare incredere in tratamentul pe care il urmeaza acum, nu am renuntat nici la medicamentele alopate care i-au fost recomandate, si... sigur ne facem bine. roxana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna si eu am fost diagnosticata cu hepatita c...imi amintesc ca eram disperata ca l-am dat si prietenului meu dar n-a fost asa!

mi-a mai venit inima la loc apoi...

am aflat ca hepatita se va croniciza ..ca trebuie sa fac tratament cu interferon...si ca o sa ma doara...

am numai 21 de ani! ;) sti...?

oricum in urmatoarele saptamani de cand am aflat m-am purtat ca si pastorul din balada "miorita"

nu mi-a pasat de moarte , durere , complicatii...doar de durerea celorlalti!

in fiecare zi ascultam melodia preferata si pe ritmurile ei imi imaginam cea mai grozava lupta interioara...

eu contra lui (HCV)! ZILNIC INVINGEAM IN BATALIE!VORBEAM CU FICATUL MEU CA SI CU CEL MAI BUN PRIETEN, VORBEAM CU SISTEMUL MEU IMUNITAR CA SI UN COMANDANT ABSOLUT!

TOATA ENERGIA MI-AM CANALIZAT-O SPRE "BATALIA " DE CARE ITI SPUNEAM!

priveam filme de razboi ca sa imi exersez mai bine imaginatia...

si intr-o zi cand am repetat din nou analizele de viremie...era nedecelabil! :o:

 

reusisem sa-l inving spontan!

 

dar nu m-am suparat ca l-am "primit"

nu am intrat in panica

si mi-am tratat ficatul ca pe un prieten ff bun! :yahoo:

 

acum sunt sanatoasa si fericita si stiu ca as putea sa fac fata oricarei boli! ;)

 

:P

am uitat sa specific ca nici macar nu am apucat sa fac tratament cu interferon sau alte anti virale!

toate simptomele care le-am avut s-au concentrat intr-o urina putin bruna timp de 2 zile, apoi o stare febrila inexplicabila timp de 2 seri dar de vreo 37-38 grade ,si niste eruptii cutanate ca niste piscaturi de purice pe picioare mai ales! si transaminazele erau fff usor marite dar mai apoi si-au revenit! :P

acum sunt bine merci!

dupa 4 luni de cand am aflat !

 

va urez sanatate iar eu stau marturie faptului ca se poate vindeca aceasta boala urata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna si eu am fost diagnosticata cu hepatita c...imi amintesc ca eram disperata ca l-am dat si prietenului meu dar n-a fost asa!

mi-a mai venit inima la loc apoi...

am aflat ca hepatita se va croniciza ..ca trebuie sa fac tratament cu interferon...si ca o sa ma doara...

am numai 21 de ani! ;) sti...?

oricum in urmatoarele saptamani de cand am aflat m-am purtat ca si pastorul din balada "miorita"

nu mi-a pasat de moarte , durere , complicatii...doar de durerea celorlalti!

in fiecare zi ascultam melodia preferata si pe ritmurile ei imi imaginam cea mai grozava lupta interioara...

eu contra lui (HCV)! ZILNIC INVINGEAM IN BATALIE!VORBEAM CU FICATUL MEU CA SI CU CEL MAI BUN PRIETEN, VORBEAM CU SISTEMUL MEU IMUNITAR CA SI UN COMANDANT ABSOLUT!

TOATA ENERGIA MI-AM CANALIZAT-O SPRE "BATALIA " DE CARE ITI SPUNEAM!

priveam filme de razboi ca sa imi exersez mai bine imaginatia...

si intr-o zi cand am repetat din nou analizele de viremie...era nedecelabil! :o:

 

reusisem sa-l inving spontan!

 

dar nu m-am suparat ca l-am "primit"

nu am intrat in panica

si mi-am tratat ficatul ca pe un prieten ff bun! :yahoo:

 

acum sunt sanatoasa si fericita si stiu ca as putea sa fac fata oricarei boli! ;)

 

:P

am uitat sa specific ca nici macar nu am apucat sa fac tratament cu interferon sau alte anti virale!

toate simptomele care le-am avut s-au concentrat intr-o urina putin bruna timp de 2 zile, apoi o stare febrila inexplicabila timp de 2 seri dar de vreo 37-38 grade ,si niste eruptii cutanate ca niste piscaturi de purice pe picioare mai ales! si transaminazele erau fff usor marite dar mai apoi si-au revenit! :P

acum sunt bine merci!

dupa 4 luni de cand am aflat !

 

va urez sanatate iar eu stau marturie faptului ca se poate vindeca aceasta boala urata!

 

Ma bucur nespus ca nu a trebuit sa faci tratamentul ! Esti tanara si ce ai avut tu este o faza acuta, in faza acuta se poate vindeca f. usor ! Ai grija de tine pe viitor. Ce este foarte prost este ca in multe din cazuri HEP C este purtata pe picioare f.f. multi ani cum a fost si cazul meu si ajunge si se cronicizeaza !

Emani multa energie si fericire si ne mai destindem si noi !

Ai grija de tine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur nespus ca nu a trebuit sa faci tratamentul ! Esti tanara si ce ai avut tu este o faza acuta, in faza acuta se poate vindeca f. usor ! Ai grija de tine pe viitor. Ce este foarte prost este ca in multe din cazuri HEP C este purtata pe picioare f.f. multi ani cum a fost si cazul meu si ajunge si se cronicizeaza !

Emani multa energie si fericire si ne mai destindem si noi !

Ai grija de tine

ela

 

Daca ma lasi voi lupta pt tine! :)

 

Impreuna o sa-i venim de hac! :kiss:

 

Vrei energie ? ia de la mine! :)

 

Simti durere ? imparte o cu mine! :D

 

Fa in fiecare zi 10 lucruri care iti aduc fericirea! :P

Iar eu voi avea in fiecare noapte un gand bun pentru tine si in fiecare dimineata te vei simti mai bine si

mai bine fiindca ela : nu esti singura! :flowers: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ela

 

Daca ma lasi voi lupta pt tine! :)

 

Impreuna o sa-i venim de hac! :kiss:

 

Vrei energie ? ia de la mine! :)

 

Simti durere ? imparte o cu mine! :D

 

Fa in fiecare zi 10 lucruri care iti aduc fericirea! :P

Iar eu voi avea in fiecare noapte un gand bun pentru tine si in fiecare dimineata te vei simti mai bine si

mai bine fiindca ela : nu esti singura! :flowers: :doh:

 

Buna Enigma,

 

Multumesc foarte mult pentru suport !

 

Stiu ca toti suntem sau cel putin asa sper cu gandul la semenul nostru ! Sunt putin suparata pentru ca mama este in spital acum are cocsartroa si ceva la coloana si ne-am plimbat de la un spital la altul !

Tinem legatura stiu ca sunteti aproape de mine si incercam sa ne ajutam unul pe celalat "

:)

Sanatate la toti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Mia, nu iti dau sfaturi in privinta operatiei, hotarirea iti apartine numai tie. ce vreau sa iti spun ca sotul meu are hep C, a facut interferon 4 luni, nu a raspuns la tratament, apoi in vara trecuta i s-a spus ca trebuie scoasa fierea, s-a operat laparoscopic si... surpriza, in urma operatiei boala lui a evoluat foarte rapid la ciroza decompensata!! sunt convinsa ca operatia i-a "mincat "2 ani, poate nu ar fi evoluat asa rapid catre ciroza daca nu se opera. anestezicul , care am inteles e o adevarata otrava pentru ficat, dar mai ales faptul ca lasi un ficat care si asa e bolnav fara spijinul pe care i-l da firea l-a adus in stadiu asta. abia acum imi dau seama ca nu am facut bine ce am facut dar la noi deja e prea tirziu. avem intocmit chiar si dosarul pentru transplant si suntem pe o lista de asteptare, dar intre timp ne-am axat pe tratamente naturiste, ultimele analize au iesit destul de bune, viremia nici nu o mai facem pentru ca nu are nici o relevanta deocamdata. suntem absolut convinsi si avem mare incredere in tratamentul pe care il urmeaza acum, nu am renuntat nici la medicamentele alopate care i-au fost recomandate, si... sigur ne facem bine. roxana

 

Multumesc Roxana, pentru parerea exprimata si sa stii ca tocmai de aceea v-am cerut parerea pentru ca la fel am gandit si eu in privinta sprijinului fierii dar medicul hepatolog insista.Pana acum nu m-a durut dar am aflat de remedii cu ridiche neagra(se zice ca dizolva calculii) si sunt un pic balonata , am si un usor disconfort in partea dreapta pe care nu l-am avut.Am si o dispepsie cred(ragaiala in expresia populara)care persista de vreo saptamana.Ati auzit si voi ceva despre ridichea neagra????

Multa sanatate!

va doreste,mia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acea *ragaiala* vine de fapt de la esofagita de reflux care intervine in cazurile de hepatita cronica, se aduna gazele in partea de sus a stomacului. Se va evita a se manca macaruri care fermenteaza in stomac datorita digestiei incetinite. Se bea ceai de fenicul, chimion,se iau med care ajuta la digestie si se iau medicamente care ajuta la scaderea secretiei de bila sau acid din stomac: famotidina, ranitidina sau omeprazol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau de mama ta ela... :doh:

 

cred ca inteleg ce simti...si eu l-am avut pe tata in spital...cu spondilita anchilopoetica.. :flowers:

 

dar l-am vizitat in fiecare zi ... si iau cedat durerile de la tratament!

e bine acum! :D

 

si mama ta o sa se faca bine...o sa vezi! :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×