Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Magia unei cepe degerate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:D Pai daca esti de acord cu mine in tot ce am zis in postarea respectiva, eu cum mai evoluez. :P

 

 

Cand toti tac nu-ti ramane altceva de facut decat sa privesti in interiorul tau si sa gasesti acolo raspunsurile.:D

 

P.S.: Nu cred ca o sa taca pentru multa vreme, ai lipici. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand toti tac nu-ti ramane altceva de facut decat sa privesti in interiorul tau si sa gasesti acolo raspunsurile.:D

 

P.S.: Nu cred ca o sa taca pentru multa vreme, ai lipici. :o:

Hi, hi hi :D

Pai asta fac de 3 ani si curg raspunsurile garla, dar nu mai spun ca Athmy gata e sa/si joace rolul, ma intreb daca are masura rolului asumat, poate o incerc odata cand nu se va astepta.

Lipici, lipici, lipici :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:D Pai daca esti de acord cu mine in tot ce am zis in postarea respectiva, eu cum mai evoluez. :P

Mergand continuu spre necunoscut, spre absolut, spre singularitate. Intelegand necunoscutul. Pe masura intelegerii, se devine una cu El.

 

Cu fiecare idee si lucru care ti se pare extraordinar, iluminator, pe care il descoperi si pe care ti-l insusesti, te autodepasesti tinzand spre absolut/singularitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mergand continuu spre necunoscut, spre absolut, spre singularitate. Intelegand necunoscutul. Pe masura intelegerii, se devine una cu El.

 

Prin singularitate intelegi unificare? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin singularitate intelegi unificare? :P

Singularitate, in sensul de absolut, infinit, inexplicabil.

 

In intelegerea noastra (atunci cand este corecta, dar totodata relativa) totul se clarifica pana la un punct. Dincolo de acel punct se extinde Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, ai putea sa incerci sa-mi explici, asa, usurel, pe indelete.

Sa spun ce pricep eu prin singularitatea asta: inteleg ca nimeni nu exista separat, e doar o iluzie, intre toate fiintele exista conexiuni, intre fiinte si lucruri exista conexiuni, intre lucruri si lucruri idem, toate acestea se influenteaza reciproc si fac parte dintr-un singur intreg.

 

Singularitate, in sensul de absolut, infinit, inexplicabil.

 

In intelegerea noastra (atunci cand este corecta, dar totodata relativa) totul se clarifica pana la un punct. Dincolo de acel punct se extinde Dumnezeu.

 

Suntem limitati in intelegerea noastra pentru ca, desi facem parte dintr-un mare intreg, nu avem posibilitatea sa exploram decat o particica din intregul asta si despre restul nu putem decat sa ne dam cu parerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, ai putea sa incerci sa-mi explici, asa, usurel, pe indelete.

Sa spun ce pricep eu prin singularitatea asta: inteleg ca nimeni nu exista separat, e doar o iluzie, intre toate fiintele exista conexiuni, intre fiinte si lucruri exista conexiuni, intre lucruri si lucruri idem, toate acestea se influenteaza reciproc si fac parte dintr-un singur intreg.

Acum... trebuie sa cauti si sa intelegi pe rand detaliile. Deoarece chiar daca intelegem in mare anumite idei, nu putem avansa decat clarificand detaliile. Asta e munca grea.

 

Incearca sa mai reduci din termeni intai. Nu te mai gandi la singularitate, gandeste doar la infinit, la inexplicabilul care tinde spre infinit (in sensul asta am folosit termenul "singularitate").

 

Suntem limitati in intelegerea noastra pentru ca, desi facem parte dintr-un mare intreg, nu avem posibilitatea sa exploram decat o particica din intregul asta si despre restul nu putem decat sa ne dam cu parerea.

Nu este adevarat. Putem explora orice cu tendinta spre infinit (Dumnezeu). Doar ca explorarea trebuie neaparat facuta pas cu pas.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand intelegi cate un detaliu, simti ca "ti se aprinde beculetul". Atunci esti pe drumul cel bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×