Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Magia unei cepe degerate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta am inteles si sunt de acord. Dar apoi m-ai bagat in ceata cu: "....Nu te mai gandi la singularitate, gandeste doar la infinit, la inexplicabilul care tinde spre infinit (in sensul asta am folosit termenul "singularitate")."

 

Pai ori reduc ori nu mai reduc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta am inteles si sunt de acord. Dar apoi m-ai bagat in ceata cu: "....Nu te mai gandi la singularitate, gandeste doar la infinit, la inexplicabilul care tinde spre infinit (in sensul asta am folosit termenul "singularitate")."

 

Pai ori reduc ori nu mai reduc?

Trebuie sa reduci din termenii care iti creaza confuzie. Foloseste doar cuvinte al caror inteles iti este foarte clar. Astfel ordonezi in minte conceptele. Apoi, gandind doar in termeni care definesc concepte clare, vei incepe sa intelegi lucruri tot mai complexe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mergand continuu spre necunoscut, spre absolut, spre singularitate. Intelegand necunoscutul. Pe masura intelegerii, se devine una cu El.

 

Cu fiecare idee si lucru care ti se pare extraordinar, iluminator, pe care il descoperi si pe care ti-l insusesti, te autodepasesti tinzand spre absolut/singularitate.

Inteleg ce zici, numai ca ma refeream la faptul ca, am constatat 2 aspecte:

1- "Coborand in mine" cum zicea frumos Rosucer, primesc inspiratie, de fapt nici nu e nevoie sa fac eforturi, vine singura din intuitiv si se dezvolta in deductiv si apoi in ganduri clare pe care le mai si scriu astfel intelegand mai bine, ba uneori chiar recitesc.

2- Daca nu ma informez (si cel mai la indemana si mai util sa dovedit intrarea pe forumuri, pot persista in anumite confuzi sau neclaritati si chiar limitare, inspiratia vine dar cristalizeaza din ce stiu eu, pe cand primind de la voi, noi informatii, explicatii, data viitoare inspiratia are un material mult mai bogat si mai inalt din care sa cristalizeze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acelasi timp, in ceea ce priveste fiecare concept si idee, nu te multumi cu explicatii superficiale. Clarifica detaliile, sa-ti fie fiecare lucru pe care il definesti, cat mai clar.

 

Inteleg ce zici, numai ca ma refeream la faptul ca, am constatat 2 aspecte:

1- "Coborand in mine" cum zicea frumos Rosucer, primesc inspiratie, de fapt nici nu e nevoie sa fac eforturi, vine singura din intuitiv si se dezvolta in deductiv si apoi in ganduri clare pe care le mai si scriu astfel intelegand mai bine, ba uneori chiar recitesc.

2- Daca nu ma informez (si cel mai la indemana si mai util sa dovedit intrarea pe forumuri, pot persista in anumite confuzi sau neclaritati si chiar limitare, inspiratia vine dar cristalizeaza din ce stiu eu, pe cand primind de la voi, noi informatii, explicatii, data viitoare inspiratia are un material mult mai bogat si mai inalt din care sa cristalizeze.

Eu cred ca intuitia (pe care se bazeaza inspiratia) este al saselea simt. Si anume a distinge exact adevarul de minciuna fara a intelege rational toate detaliile. Asta inseamna ca cele doua aspecte pe care le-ai expus nu se contrazic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi, oamenii, suntem creatia lui Dumnezeu, deci rahatul, "creatia" noastra...

Conform silogismului de mai sus, noi suntem rahatul lui Dumnezeu? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conform silogismului de mai sus, noi suntem rahatul lui Dumnezeu? :doh:

 

Daca ma gandesc ce am vrut sa zic si ce mi-a iesit... poti fi de acord cu mine ca eu confirm ideea. :)

Sunt un mare rahat la faza asta! :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In acelasi timp, in ceea ce priveste fiecare concept si idee, nu te multumi cu explicatii superficiale. Clarifica detaliile, sa-ti fie fiecare lucru pe care il definesti, cat mai clar.

 

Eu cred ca intuitia (pe care se bazeaza inspiratia) este al saselea simt. Si anume a distinge exact adevarul de minciuna fara a intelege rational toate detaliile. Asta inseamna ca cele doua aspecte pe care le-ai expus nu se contrazic.

Daca asa intelegi cu adevarat, tot respectul pt. capacitatea ta.

In privinta la cat la suta e intuitie in sensul dat de tine, si cat e altceva, inspiratia mea, e de discutat.

Poate e 100% dar sunt eu prea incetosat si nu decodific corect cristalizarea care are loc

 

Conform silogismului de mai sus, noi suntem rahatul lui Dumnezeu? :haha:

Pt. nivelul tau asa e, dar la un nivel ca al meu, sa inteles cum a zis ea.

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca asa intelegi cu adevarat, tot respectul pt. capacitatea ta.

In privinta la cat la suta e intuitie in sensul dat de tine, si cat e altceva, inspiratia mea, e de discutat.

Poate e 100% dar sunt eu prea incetosat si nu decodific corect cristalizarea care are loc

Eu cred ca ne aflam in puncte destul de apropiate. In legatura cu intuitia, iti recomand sa reflectezi putin asupra ideilor pe care le gasesti aici:

http://www.lifemastertraining.com/intuition.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa reduci din termenii care iti creaza confuzie. Foloseste doar cuvinte al caror inteles iti este foarte clar. Astfel ordonezi in minte conceptele. Apoi, gandind doar in termeni care definesc concepte clare, vei incepe sa intelegi lucruri tot mai complexe.

 

Briciul lui Occam? Lama lui Occam, (numita şi Briciul lui Occam) sau principiul parcimoniei, este folosit pentru a justifica anumite afirmaţii ştiinţifice. Lui William de Occam i se atribuie principiul conform căruia cea mai simplă explicaţie pentru un fenomen este de preferat. Acest principiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca ne aflam in puncte destul de apropiate. In legatura cu intuitia, iti recomand sa reflectezi putin asupra ideilor pe care le gasesti aici:

http://www.lifemastertraining.com/intuition.html

:haha: Mersi, poate altadata, daca nu ma place "al de sus ca nu cunosc limba engleza si mai dau o tura", cum zic cei ce cred in reincarnare.

Editat de Numenume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×