Sari la conținut
Forum Roportal
Tina'

Sfarsitul filozofiei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sfarsitul filozofiei? :pardon:

Faptul ca Platon a reusit sa identifice marile probleme de natura metafizica, asta nu inseamna ca le-a pus si cruce.

 

De altfel el randu-i poate fi interpretat ca o nota de subsol, o continuare a unui demers foarte constant in civilizatia greaca. Hesiod, Homer, pitagoreicii, Socrate, Platon ...

 

Istoric, il vad drept o veriga dintr-un lung lant al cunoasterii, este drept una foarte importanta dar care nu este nicidecum prima -o revelatie. El este un foarte demn continuator al doctrinei lui Pitagora care sustinea ca explicatia realitatii ultime a existentei este cea numerelor - lucru pe care majoritatea oamenilor de stiinta il fac in prezent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ati luat prea mot-a-mot cuvintele lui Heidegger..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imagineaza'ti ca peste "x" ani, omenirea ar suferi un soc religios total . Daca intr''o zi alte fiinte ar cobori pe pamant si oamenii ar gasi cu ajutorul lor raspunsurile la cele mai multe dintre framantarile folosofice . Tot esafodul filosofic creat pe baza necunoasterii firii umane, s'ar prabusi , fiind ulterior schmbat cu un altul .

E doar o ipoteza de lucru ... . :pardon:

Omul este o fiinta aparte, dincolo de egoism, de rautate , etc ... este si o fiinta menita a gandi , a filosofa .

Filosofia nu e stiinta sa caute adevarul. Ea se plimba in jurul cozii, presupune, anticipeaza, rationeaza... si cu siguranta ca a luat in calcul si alte variante religioase sau nereligioase.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa privim inapoi la cum e construita filozofia vom observa ca dupa Thales, care este considerat primul filozof, fiecare a venit cu ceva nou in raport cu predecesorul. De-aia e si recomandat sa ii studiem intr-o oarecare ordine.

 

Teoriile despre sfarsitul filozofiei sunt enuntate de Heidegger spre sfarsitul vietii in incercarea de a vorbi si despre altceva decat metafizica. Cum spun si cei care au tradus "Despre Miza Gandirii", e nevoie de indrazneala pentru a pricepe sensul sintagmei.

Nu e vorba ca filozofia inceteaza o data cu el, ci, dimpotriva, de un nou inceput al ei, pe care gandirea heideggeriana tarzie nu face decat sa-l pregateasca.

Editat de Tina'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parca as da la filosofie, dar nu stiu cum in Romania studiul filosofiei, iti va creste burta. Acum trebuie sa imi las imaginatia sa zboare.

 

 

De ce ai da la filozofie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parca as da la filosofie, dar nu stiu cum in Romania studiul filosofiei, iti va creste burta. Acum trebuie sa imi las imaginatia sa zboare.

Si eu am vrut in liceu... dar m-a salvat soarta. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce ai da la filozofie?

De ce nu as da, adica prietenii mi-au zis sa fac filosofie sau psihologie. N-am facut niciuna.

 

Si eu am vrut in liceu... dar m-a salvat soarta. :pardon:

Si pe mine,

Mori de foame cu ea in Romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pe mine,

Mori de foame cu ea in Romania.

Eu cred ca oricum mor de foame cu meseria mea, dar daca ma mai apucam si de filosofat la greu, poate o mai luam si pe aratura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×