Sari la conținut
Forum Roportal
Tina'

Sfarsitul filozofiei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si sexul e mod de viata, e pasiune, pune intrebari si raspunsuri rar, atunci ce facem ?!

 

Mi-am adus aminte de o discutie mai veche cu un fost profesor.. Fericiti cei pasionati in aceeasi masura de sex si filozofie.. dar totusi.. Heidegger?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filozofia a ajuns la sfarsitul ei.

 

 

"Tot ce era de inventat, s-a inventat", aşa spunea Charles H. Duell în anul 1899, un expert tehnic al Oficiului de Patente şi Invenţii din Statele Unite. Că n-a fost aşa, vedem cu toţii. Din 1899, până în...anul Domnului 2010, lumea a avut parte de cele mai grandioase invenţii, care nici măcar nu puteau fi imaginate în 1899.

 

La fel se întâmplă şi cu filosofia. Viitorul ne aşteaptă cu idei inimaginabile în prezent. În acest sens, aduc în discuţie noua gândire filosofică, ce se afirmă tot mai mult în America mai ales: transumanismul, care spune că în ritmul actual de progres, pe la mijlocul acestui secol, inteligenţa omului va fi depăşită de inteligenţa maşinilor (calculatoarelor). Drept urmare, pentru a contracara această stare de fapt, omul îşi va transforma corpul luându-şi fie trup artificial, fie renunţând la corp, şi transferarea conştiinţei umane în spaţiul virtual, unde va deveni nemuritor. Acest spaţiu virtual numit noosferă, nu va fi format din cabluri, ci din materie inteligentă, şi va înconjura Pământul asemenea centurilor magnetice.

 

Unii spun că această nouă filosofie care promovează tehnologismul şi implicit nemurirea, e o gândire periculoasă. Alţii spun că în sfârşit omul a început să se gândească la visul lui din totdeauna: suprainteligenţa, stăpânirea naturii şi nemurirea, adică la schimbarea fundamentală a condiţiei umane.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca inteligenta ta actuala nu iti este de ajuns pentru a intelege faptul ca o eventuala suprainteligenta te-ar duce, coroborata cu nemurirea ei, la depresie si singuratate, nu inseamna ca cea a altora nu sesizeaza consecintele acestor proiectii stupide. Asadar sa nu ii mai zici vis uman, ci vis lupinian.

 

 

La fundamentul transumanismului se află democraţia: trăirea

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna distrugerea lumii, distrugerea materiala a noastra, un fel de Matrix :lol:, dar in loc sa ne inmultim, ne transmitem ce inseamna suflet intr-o retea electronica, ma gandesc ca teoretic ar fi posibil, pana la urma si reteaua noastra neuronala e electronica. Dar inca nu exista un sistem matematic sa o puna in practica.

Da, dar dupa ce sistemul matematic ar fi fpst facut, noi tot ar trebui sa ne reproducem ca si sistemul ala trebuie sa fie intretinut de cineva, pe urma ar trebui sa gasesti un sistem care sa fie automat, sa distrugi tot ce inseamna biologic.

 

Personal cred ca oamenii nu vor fi in stare de asta, mintea umana nu e atat de stralucita ca sa gaseasca solutia nemuririi.

 

Dar practic, noi inca nu stim creierul uman, nu avem un aparat matematic ca sa facem o retea neuronala artificiala identica.

 

Mi-am amintit de o piesa de teatru a lui Capek, RUR, cand robotii capata suflet la sfarsit si reproducerea, poate asta e noua evolutie a omului. Sigur, sunt fantezii momentan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Catherine, ai luat putin cam mot-a-mot cuvintele lui Butler :lol:

 

Daca e sa ne gandim, deja suntem oarecum slavii masinilor.. Cat de mult poate trai omul modern fara a fi asistat de tehnologie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil le-am luat, dar asta e tendinta actuala, am vazut la TV, oameni ce traiesc in viata virtuala, isi cumpara lucruri de acolo virtuale cu bani reali, cauta ce nu au in realitate.

Parerea mea e ca se va ajunge intr0un fel acolo.

 

Omul modern in sine e o masina, traieste si face automat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×