Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Dependenta emotionala

Postări Recomandate

Sunt multi oameni care tin la mine. Si destui barbati, problema e ca nu stiu daca poti sa tin eu la acestia... cum stiu care e cel potrivit dintre toti acestia?

 

Cel potrivit este cel pe care il iubesti, simple as that. Dar aici trebuie si tu sa iti aduci contributia :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite, PourMoi a inteles ce am vrut sa spun.

Cred ca in disperarea de a nu te pierde pe tine, uiti ca etapele vietii presupun schimbare, schimbarea ta!

 

Tu si PourMoi vorbiti de evolutie, de fapt, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu trebuie sa il schimbi, doar ca incerci sa iti impui anumite idei ale tale... nu il schimbi pentru ca nu iti place ci pentru ca vrei sa fie diferit.... din pacate nu e bine sa facem asta, dar nu constientizam decat cand e prea tarziu.

oricum uneori schimbarea inseamna dezvoltare... sunt multe de spus aici si depinde de cum are totul loc

Foarte de acord cu tine. Asa apar despartirile alea semnalizate intai cu fraze tip "te-ai schimbat, nu mai esti cum erai la inceput".

 

de ce m-as schimba pentru un om?

daca nu ma accepta asa cum sunt... mai bine nu sta langa mine.

Ai si tu dreptate. Dar ce-i drept, cand stai cu un om in casa, tre sa faci unele miiici compromisuri :unsure:

 

 

Ca sa nu se transforme topicul in chat (nici in vreo discutie care implica felul meu de a fi), putem vorbi un pic de factorii care favorizeaza dependenta emotionala. Un factor cunoscut este lipsa afectivitatii in mediul familial. Exista nevoia de sex, dar femeile o rezolva usor, barbatii la fel de usor, dar mai exista si nevoia impartasirii afectiunii. Nevoia asta e o mica mina de aur pentru industrie, pentru mass-media si pentru artisti. Veti constatat ca "iubirea" e ridicata in slavi peste tot, in cantece ba se hiperbolizeaza ideea de a fi cu cineva, in mod pozitiv, ba se hiperbolizeaza ideea de a nu fi cu cineva, in mod negativ. Societatea se pricepe foarte tare sa frustreze lumea pe tema asta - revistele glossy, emisiunile mondene, diverse sarbatori la care se pune accentul pe fa-i ceva frumos partenerului, in loc sa se puna accentul pe a te bucura de sarbatoare, dar nu in mod egoist. E ca un training pentru a fi slab - o conditionare catre dependenta emotionala.

Anatomic, oamenii implicati intr-o relatie, mai ales daca sunt implicati de putin timp, au o reactie la vederea partenerului similara cu o a lua o doza de heroina. D-aici apare sevrajul de dupa o relatie, sau perioada de doliu, cum se mai numeste. Dupa un anumit timp nivelul diverselor substante chimice din creier revine la normal, persoana reintra in stare de echilibru emotional.

Tot ca o conditionare apar basmele si sfaturile - Fat-Frumos (acu' pe bune, de ce frumos ? si la modul general, in basme eroul si printesa lui sunt portretizati ca fotomodele, eroul trebuie sa rastoarne muntii, eroina trebuie sa fie pasiva, eventual sa fie salvata, ceea ce nu e bine), idei din Bravo/Popcorn/Cosmopolitan/etc. - partenerul trebuie sa fie asa si pe dincolo. In mod bizar in revistele pentru barbati nu se discuta asa ceva, acolo subiectele de genul sunt tratate mai rational, nu se impune un model anume de comportament pentru o potentiala partenera. In ambele insa se impun standarde de frumusete fizica (ceea ce se considera frumos acum - de exemplu in perioada interbelica femeia trebuia sa fie mai durdulie, barbatul nu era necesar sa aiba muschii definiti, sau vreo freza ciudata).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel potrivit este cel pe care il iubesti, simple as that. Dar aici trebuie si tu sa iti aduci contributia :unsure:

 

Uneori trebuie sa te gandesti si la alte aspecte, sa iei in considerare si cum te influenteaza comportamentul acelei persoane. Pentru ca si daca il iubeste, ajungand intr-o dependenta emotionala, dar tu te simti foarte prost in relatie, nu stiu daca va fi cel mai potrivit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde cum vrei sa gadesti :unsure: cu sufletul sau cu ratiunea?

Posibil ca inima sa iti spuna ca unul din ei este cel mai bun, dar daca ai indoieli afla care sunt acele lucruri care sunt in dezavantajul tau si afla cat de mult te afecteaza. Sunt chiar atat de dificile de acceptat? Ce anume ai vrea diferit? Ii poti comunica ceea ce nu iti place la el si el poate decide daca vrea sa isi modifice sau nu comportamentul; in caz contrar iti poate explica ce inseamna acel comportament pentru el.

Pai eu sunt o persoana f rationala. Daca creierasul da unda verde, purcede si iubirea la drum, chiar daca acest fapt se petrece pana la un anumit nivel inconstient.

Nu vreau decat un barbat pe masura mea... nimic mai mult. Dar nu e... :eek:

 

Cel potrivit este cel pe care il iubesti, simple as that. Dar aici trebuie si tu sa iti aduci contributia :D

Da, stiu si asta... teoretic.

 

Uneori trebuie sa te gandesti si la alte aspecte, sa iei in considerare si cum te influenteaza comportamentul acelei persoane. Pentru ca si daca il iubeste, ajungand intr-o dependenta emotionala, dar tu te simti foarte prost in relatie, nu stiu daca va fi cel mai potrivit.

Oricum nu cred intr-o astfel de iubire care-ti da dependenta. E nevoie de un om care sa te faca sa simti iubire si incredere in acelasi timp, sa fie in ambele sensuri, sa simti dorul in lipsa lui fara sa te strapunga mii de pumnale ale geloziei ca pe unde-o fi, ce-o face si cu cine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum nu cred intr-o astfel de iubire care-ti da dependenta. E nevoie de un om care sa te faca sa simti iubire si incredere in acelasi timp, sa fie in ambele sensuri, sa simti dorul in lipsa lui fara sa te strapunga mii de pumnale ale geloziei ca pe unde-o fi, ce-o face si cu cine...

 

exact la asta ma refer :unsure:

oricum imi imaginez la un moment dat vei gasi pe cineva sa sa iti satisfaca nevoile si aspteptarile. Ce varsta ai? Daca preferi sa nu o spui poti la un PM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mica_curioasa, tu, zeitate pe pamantul asta, ce oferi de nimeni nu se ridica la nivelul tau? presupun ca esti un fel de fotomodel la care se holbeaza toti barbatii pe strada si posezi o inteligenta ce ar face orice geniu sa se simta retardat mintal, nu?

Ma lasi sa-ti fac un altar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mica_curioasa, tu, zeitate pe pamantul asta, ce oferi de nimeni nu se ridica la nivelul tau? presupun ca esti un fel de fotomodel la care se holbeaza toti barbatii pe strada si posezi o inteligenta ce ar face orice geniu sa se simta retardat mintal, nu?

Ma lasi sa-ti fac un altar?

Te rog :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uneori trebuie sa te gandesti si la alte aspecte, sa iei in considerare si cum te influenteaza comportamentul acelei persoane. Pentru ca si daca il iubeste, ajungand intr-o dependenta emotionala, dar tu te simti foarte prost in relatie, nu stiu daca va fi cel mai potrivit.

 

Pourmoi, scuze din nou, tu stai bine cu teoria dar practica te omoara.

Incepi sa semeni cu Scorpionul, raspunzi numai ce vrei tu si pe langa subiect. Macar nu ma mai cita te rog.

 

Cine nu a invatat ce e iubirea nu o sa invete pe forumuri sau din sfaturi caldute. Nu stiu cine se simte prost cand iubeste, poate tu. Invata macar definitia iubirii si nu o mai confunda atat cu "obiecte" si "jucarii".

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×