Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Cunoasterea absoluta si limitele etice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu stiam ca absolutul nu poate fi atins..

Te atingi pe tine si atingi fizic absolutul propriu. E fiinta ta. Absolutul e la o intindere de brat!

Editat de Histrion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te atingi pe tine si atingi fizic absolutul propriu. E fiinta ta. Absolutul e la o intindere de brat!

aham.

si cand vreau de exemplu sa proiectez un pod de pe care lumea sa nu cada..unde e limita 'absolutului la o intindere de brat'?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce imi place ca intelegi subtextul intrebarilor mele ! :)

 

Poti dar iti pot arata ca in functie de credintele mele si viziunea ta comportamentul tau poate fi modificat

 

Vis a vis de cunoasterea relativa , asa ca sa te necajesc

Nu a inteles subtextul intrebarilor tale, ci doar a dat o maniera proprie prin interpretare a ceea ce ai spus.

 

Subtextul de care spui, este relativ, si fiecare il percepe in functie de notiunile pe care le detine.

De exemplu, eu nu inteleg nimic din ceea ce intrebi. Pe langa faptul ca sunt formulate ambiguu, sunt si o multime de termeni amestecati, fara o ordine aparte.

daca o luam asa totul poate fi interpretabil sau contraargumentat

Da. Absolut! :crazy:

 

 

Hegel spune :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce este abominabil pentru tine ?

Ca abominabilul este cu putinta si inca este si manifestat, de cand exista oamenii.

 

Cunoasterea absoluta nu are limite ?

 

Violenta este o piedica in cadrul cunoasterii absolute ?

 

Cand ma refer la violenta ma refer la cea psihica in mod special

 

Am intalnit raspunsuri ce sustin teoria post priori .. stim ca post priori ar fi dupa experienta . Ceea ce ar anula anumite precepte morale

 

Pana unde duce cunoasterea? Se opreste ea?

Cel care tinde spre cunoasterea absoluta, ar anula acele percepte morale, prin trairea si infaptuirea abominabilului ?

Si atunci, ce-a scris Hegel, este cumva o scuza ?

 

Explica mai pe larg intrebarea asta te rog. Ce inseamna pentru tine "Cunoastere absoluta" si care este perspectiva ta asupra definitiei din DEX a cuvantului "absolut".

 

...

- Trebuie definita cunoasterea, absolutul, dupa aia mai vedem ("Maria" umanitatii in aceaste privinte poarta tare multe palarii).

Sa le definim... sunt ochi si urechi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel care tinde spre cunoasterea absoluta, ar anula acele percepte morale, prin trairea si infaptuirea abominabilului ?

Si atunci, ce-a scris Hegel, este cumva o scuza ?

Raspunzi la intrebari cu alte intrebari, nu este frumos.

Ntzz, ntzz! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine cunoasterea absoluta e spre ceea ce tindem . Si ma referam daca poti incalca regulile pentru a afla ceea ce te intereseaza .

De putut poti. Problema este daca esti pregatit sa faci fata consecintelor si sa-si asumi responsabilitatea. For every action there is an equal and opposite reaction. Cine a zis asta ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De putut poti. Problema este daca esti pregatit sa faci fata consecintelor si sa-si asumi responsabilitatea. For every action there is an equal and opposite reaction. Cine a zis asta ? :)

Unu, care studia ceva .

Dar se refera la actiuni fizice. Deci, nu are legatura. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×