Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Cunoasterea absoluta si limitele etice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-am inteles nimic din subiectul asta, mi se pare lipsit de sens.

 

da-i tu un sens :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unu, care studia ceva .

Dar se refera la actiuni fizice. Deci, nu are legatura. :)

Poti fi mai explicit in ce vrei sa spui ? Nu stau bine la capitolul ambiguitate.

 

Mesajul spunea asa " Si ma referam daca poti incalca regulile pentru a afla ceea ce te intereseaza " Incalcarea regulilor presupune actiuni fizice. De fapt am impresia ca toate regulile sunt create pentru actiuni fizice. Nu stiu sa fi auzit de vreo regula impotriva gandirii sau a sentimetelor.

Deci raspunsul meu are legatura. Incalci vreo regula ( scrisa sau nescrisa ), suporti consecintele. :)

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vals! Perfect! Reciprocitatea..absoluta ! Pasi spre cunoasterea absolut ...dialectica de care vorbesti, a punctului personal de maxim! :) " De te-mbie de te cheama/ Ce e val ca valul trece" si totusi....spirala nu e cerc! Te apropie permanent!

 

Sintagma Ce e ca valul nu arata intensitatea ci mediocritatea trairilor

 

Te atingi pe tine si atingi fizic absolutul propriu. E fiinta ta. Absolutul e la o intindere de brat!

 

Da :)

 

 

 

Ce-a scris Hegel e o abordare

 

Naeema a inteles exact ce vroiam sa zic legat de cauza si efect

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da-i tu un sens :crazy:

Nu poate.Ca nu are de unde sti, ce vrei tu sa stii.

 

Poti fi mai explicit in ce vrei sa spui ? Nu stau bine la capitolul ambiguitate.

 

Mesajul spunea asa " Si ma referam daca poti incalca regulile pentru a afla ceea ce te intereseaza " Incalcarea regulilor presupune actiuni fizice. De fapt am impresia ca toate regulile sunt create pentru actiuni fizice. Nu stiu sa fi auzit de vreo regula impotriva gandirii sau a sentimetelor.

Deci raspunsul meu are legatura. Incalci vreo regula ( scrisa sau nescrisa ), suporti consecintele. :)

Mda, in cazul asta ai dreptate. Asta doar fiindca pui in context sintagma "reguli".

Dar exista. Reguli impotriva actiunilor verbale. :)

Chiar si impotriva inactiunilor.

Ce-a scris Hegel e o abordare

 

Naeema a inteles exact ce vroiam sa zic legat de cauza si efect

Atunci, bravo ei, e cea mai desteapta dintre noi.

 

Iar abordarea lui Hegel, spune cu totul altceva.

Dar intram in alte chestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sintagma Ce e ca valul nu arata intensitatea ci mediocritatea trairilor

Oare? In absolutul meu se leaga doar de "Vreme trece, vreme vine". Ritm. Dar NU ciclicitate ! Spirala are un singur punct absolut in evolutia ei continuua, din punct in punct, mereu inainte si inapoi dar niciodata in acelasi loc si cu aceeasi forma!

Cercul are o infinitate de puncte identice. Iar "punctul" egal distantat de restul e indiferent si niciodata contiguu cu ele! Cu adevarat " medi-ocru"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pasiunea o gasesti in vreme si val? Ritmul ? Ritmul difera de la o situatie la alta . ( pasiune ) . Verbul ,, a trece " imi suna mie efemer . In clasa a 10 am sustinut eseu pe tema absolutului in opozitie cu aceste vorbe .

 

Cu spirala nu te-am contrazis dar valul si vremea nu e spirala

 

Eu am contrazis la vreme si val

 

Cand ceva te mistuie formulezi altfel

 

Cunoasterea absoluta nu se afla in sintagma vreme

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ecuatiile de rezistenta sau nu stiai?

aham.

care se imbunatatesc pe zi ce trece..btw, parca de aia exista domeniul acela al cercetarii stiintifice :)

 

In ecuatiile de rezistenta sau nu stiai?

aham.

care se imbunatatesc pe zi ce trece..btw, parca de aia exista domeniul acela al cercetarii stiintifice :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar abordarea lui Hegel, spune cu totul altceva.

Dar intram in alte chestii.

Poate a spus dar eu l-am scos din context si l-am pus in situatia de fata .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pasiunea o gasesti in vreme si val? Ritmul ? Ritmul difera de la o situatie la alta . ( pasiune ) . Verbul ,, a trece " imi suna mie efemer . In clasa a 10 am sustinut ditamai eseul pe tema absolutului in opozitie cu aceste vorbe .

 

Cu spirala nu te-am contrazis dar valul si vremea nu e spirala

 

Eu am contrazis la vreme si val

 

Cand ceva te mistuie formulezi altfel

 

Cunoasterea absoluta nu se afla in sintagma vreme

Nu sintem absoluti decit in postefemer. Mintea percepe viata ca pe valurile clipelor. Sint, au fost, vor fi. Prezentul e singurul real. Trecutul e in absolut iar viitorul in imaginatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sintem absoluti decit in postefemer. Mintea percepe viata ca pe valurile clipelor. Sint, au fost, vor fi. Prezentul e singurul real. Trecutul e in absolut iar viitorul in imaginatie.

 

Uite ca aici nu sunt de acord . Mintea nu o percepe ca val , eventual nostalgia ii poate da acest sens . La mine viitorul e o oportunitate de a urma un alt grad in cunoasterea spre absolut . Pentru mine gand egal materie palpabila devenind din viitor acum

 

Postarile tale sunt acum-ul proiectat de mine ca viitoare stare :)

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×