Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Cunoasterea absoluta si limitele etice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite ca aici nu sunt de acord . Mintea nu o percepe ca val , eventual nostalgia ii poate da acest sens . La mine viitorul e o oprtunitate de a urma un alt grad in cunoasterea spre absolut . Pentru mine gand egal materie palpabila devenind din viitor acum

 

Postarile tale sunt acum-ul proiectat de mine ca posibila stare :)

Accept. Am acceptat. Voi accepta :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate a spus dar eu l-am scos din context si l-am pus in situatia de fata .

Tocmai de aceea nu se intelege si nu are sens.

 

Nu sintem absoluti decit in postefemer. Mintea percepe viata ca pe valurile clipelor. Sint, au fost, vor fi. Prezentul e singurul real. Trecutul e in absolut iar viitorul in imaginatie.

Asta cu prezentul, din punct de vedere filosofiic, este eronata. Prezentul nu exista!

Sunt doar doua timpuri infinite, trecutul si viitorul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai de aceea nu se intelege si nu are sens.

 

 

Asta cu prezentul, din punct de vedere filosofiic, este eronata. Prezentul nu exista!

Sunt doar doua timpuri infinite, trecutul si viitorul.

Gresita filozofie. Prezentul e tangenta la amindoua! Iar vdaca eii in consideratie "timpul psihologic" tangenta asta poate fi o linie a dracului de groasa sau a dracului de subtire!

Editat de Histrion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gresita filozofie. Prezentul e tangenta la amindoua!

Zi-mi unitatea cea mai mica de masura a prezentului, in raport cu celelate timpuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai de aceea nu se intelege si nu are sens.

 

 

Asta cu prezentul, din punct de vedere filosofiic, este eronata. Prezentul nu exista!

Sunt doar doua timpuri infinite, trecutul si viitorul.

 

Conform teoriei tale tot ce este scos din context este eronat si imposibil de adaptat . Forma intiala poate suferi modificari . Cred ca toti adaugam , modificam sau eliminam intr-o dezbatere niste lucruri . Daca tu vrei sa discuti doar ce au prezentat altii in materia lor intiala e o alegere buna . Momentan sunt in starea adaptarilor sau reinnoirilor

 

Prezentul exista . Poate fi usor dovedit . Tu ai o directie ce iti provoaca un anumit bine spre trecut . E liantul tau . In acceptiunea mea insa il consider permanent . Si eu nu pot considera asta ca fiind real pe durata constanta

 

Accept. Am acceptat. Voi accepta :)

:)

 

Zi-mi unitatea cea mai mica de masura a prezentului, in raport cu celelate timpuri.

 

Zi mi unitatile de masura la celelalte .

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zi-mi unitatea cea mai mica de masura a prezentului, in raport cu celelate timpuri.

Se numeste clipa. Si nu se poate masura cu ceasul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ador topicul asta :) e viu prin momentul actual .. acum

 

Sa le definim... sunt ochi si urechi.

 

Pai defineste si tu . Sau tu spui daca esti de acord sau nu la ceea ce definim noi? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu castig . traiesc :)

 

a castiga pare asa mercantil sau pragmatic .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conform teoriei tale tot ce este scos din context este eronat si imposibil de adaptat . Forma intiala poate suferi modificari . Cred ca toti adaugam , modificam sau eliminam intr-o dezbatere niste lucruri . Daca tu vrei sa discuti doar ce au prezentat altii in materia lor intiala e o alegere buna . Momentan sunt in starea adaptarilor sau reinnoirilor

 

Prezentul exista . Poate fi usor dovedit . Tu ai o directie ce iti provoaca un anumit bine spre trecut . E liantul tau . In acceptiunea mea insa il consider permanent . Si eu nu pot considera asta ca fiind real pe durata constanta

Nu are nici o legatura. Pentru ca nu vorbim de asta.

Este ca si cum doua persoane sapa santuri, si tu intrebi ceva de fotbal, apoi spui ca poate fi adaptat.

Intelegi acum ?

Zi mi unitatile de masura la celelalte .

Daca vei sta sa cuantifici, vei vedea ca nu ai prezent, fiindca deja esti in viitor. Iar ceea ce ai si gandit, e deja in trecut.

Ca tu percepi viitorul ca fiind ziua de maine, aia este altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×