Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Copii nascuti in strainatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cunosc o familie de tineri romani si au o fetita de 3 anisori. Taticul foarte incantat mi-a spus ca fetita lor a invatat maghiara de la televizor maghiar, programul de copii !!! asta e "the good news" insa exista partea negativa "the bad news" ca nu mai vrea sa vorbeasca romaneste ??? :stars: limba pe care o stie cel mai slab pe langa engleza si spaniola !!!

 

Copila are o viata mai neobisnuita, toata noaptea se uita la TV ca maica sa lucreaza noaptea iar tatal bea toata noaptea si umbla prin casa, nici nu observa ca fetita se uita la TV sau pleaca din pat in camera unde e TV ca si-a dar seama ca sint programe bune de copiii ceea ce ziua nu este !!!

 

Au program de Satelit la TV ca nu inteleg bine engleza si sint abonati la DunaTV = ungurii si niste canale romanesti care transmit direct. Ar trimite ei copila in RO dar n-au voie prin lege ca e nascuta aici !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.elady.ro/articole/Familie/Copiii-bilingvi.html

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=266

 

Fetita mea stie sa cante "Happy Birthday" si asta nu ma face sa consider ca stie engleza. Exista destul de multi oameni care se exprima f usor cum ca ar sti vreo x limbi straine, dar daca intri putin in discutie afli de fapt ca stiu cateva cuvinte, eventul pot sta de vorba despre vreme cu tine. (Nu ma refer deloc la cei ce au postat mai sus!)

Mie imi e destul de greu sa cred ca intrand de cateva ori in contact cu copiii de pe langa casa, ar fi invatat limba straina. La gradinita e alta poveste, timpul de expunere este mult mai lung si are baza de acasa. Eu una abia astept momentul, ca sa pot vorbi acasa numai romaneste cu ea.

Si cu tvul...acesta poate ajuta la imbunatatirea performantelor intr-o limba, dar iarasi, cred ca fara interactiune, un bebelus care sta acolo pur si simplu nu are cum sa se trezeasca vorbitor al acelei limbi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt nascuta in romania si locuiesc in romania. am crescut intr-un oras de sasi si am mers la gradinita germana, scoala germana, liceu german. parintii mei sunt romani si nu am nici o ruda de etnie germana. asa se facea pe la noi acu vreo 20 de ani. de la varsta de 6 saptamani am avut o doica sasoaica care vorbea doar germana cu mine. apoi veneau parintii mei care vorbeau doar romana cu mine. pe la varsta de trei ani stiam perfect ca cu doica si la gradinita trebuie sa vorbesc intr-un fel, si cu ai mei si restul lumii in alt fel. apoi a venit clasa intai, unde am invatat in paralel abecedarul si fibelul (abecedarul german). nu-mi aduc aminte sa fi avut vreodata probleme din cauza asta. totul era normal.

Asa ca nu vad de ce un copil nu poate sa invete doua sau mai multe limbi in acelasi timp? Nu este deloc dificil,, daca limbile astea se invata prin conversatie in primul rand, si daca copilul are o varsta frageda. copilul o sa aiba mari avantaje cand va creste. Avantajul de care ma bucur eu: vorbesc limba germana la perfectie, o am in sange, e o a doua limba materna. Sasii au plecat cu totii, au ramas doar romanii in oras. Si noi, copiii de romani, care am invatat germana in rand cu copiii lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ce-i care au copiii in strainatate cred ca nu trebuie sa uite limba lor.am o prietena foarte buna aici care are o fetita de 6 ani,stie si romaneste si greceste,cand ma duc la ea acasa ma roaga sa vorbim numai romaneste ca sa invata si fata ceva.

copilul cat e mic invata,eu in tara la liceu invatam 3 limbi:engleza,franceza si greaca.

daca o sa ma marit cu cineva de alta natie si sigur ca imi voi invata copilul si romaneste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A mai trecut ceva vreme de la postarea mea si lucrurile s-au schimbat. Copilasul meu are acum 4 ani si pot sa ma pronunt ca poate vorbi (in sfarsit!!!) in 2 limbi(romana si germana). Tot nou e ca acum poate trece efectiv de la o limba la alta fara greutatate. Am fost intr-o vizita in romania timp mai indelungat, a auzit doar romaneste si uite asa exprimarea a inceput sa curga. Sa vedem ce va fi pe viitor, cand va trebui sa scrie, sa citeasca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un baietel de 3 ani. Tatal egiptean, la gradinita are colegi de cel putin 20 de nationalitati diferite. In casa vorbim numai engleza, la gradinita vorbeste engleza, cateodata invatatoarea mai ii invata cate un cantecel sau o poezie in araba, franceza, hindi sau germana. Mai vine cateodata acasa si imi cere lucruri in alta limba. Eu comunic cu colegi sau prieteni numai in engleza. Nu vorbeste nici draq romaneste aici...

 

Cum sa il invat romaneste? Am incercat sa il fac sa asculte cantecele in romaneste. Ma intreaba mereu: mami what they say? ii traduc, tine minte un cuvant doua, intelege ce si cum, merge la scoala si invatatoarea ii spune de exemplu "this is a boat". Cand vine acasa se contrazice cu mine: eu zic barca el zice boat :D ...ce sa mai zic?... Sora mea o sa vina din Septembrie aici cu serviciul....sper atunci sa vaem ceva sanse sa invatam romaneste.

 

Stiu ca multi spun ca nu e mare lucru, dar dupa 9 ore la servici, 2 ore de curatenie si gatit, 1 ora transport si alte activitati din astea instovitoare....la ce ora sa stau sa ii explic copilului limba romana? Eu cred si sper ca o sa prinda atunci cand o sa auda vorbindu-se romaneste. Doamne ajuta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca nu am citit tot ce-ati scris voi aici dar m-au "socat" cateva pareri. Locuiesc in State de 7 ani iar sotul meu de mai bine de 24 de ani. Cand ne-am cunoscut eu cu sotul meu, el nu vorbea romaneste cu nimeni pe aici si avea un pronuntat accent american. Dupa ce na-am casatorit am cunoscut mai multe familii de Romani de aici. Mare mi-a fost uimirea cand am vazut ca multi din cei pe care i-am cunoscut nu-si invatasera copii Romaneste ca sa aibe probleme cu engleza. Intre timp eu am nascut o fetita si i-am spus clar sotului ca vreau s-o invatam romaneste. la inceput a fost putin reticent dar cand a inceput fetita sa vorbeasca am vorbit cu ea numai in Romaneste. Fetita unei alte familii vorbeste perfect si in engleza si in romaneste iar intre timp ceilalti copii (care de acum sunt destul de marisori) incearca sa vorbeasca si ei romaneste si umbla cu carnetelul de cuvinte dupa ei doar-doar...

 

In alta ordine de idei locuim intr-un bloc superb unde locuiesc o gramada de evrei romani veniti in America prin 1946. Au copii mari acum. Credeti-ma ca va jur cu inima pe inima ca toti, dar absolut toti vorbesc in casa Romaneste la fel si copii lor. Si vorbesc perfect.

 

Cand eram insarcinata m-am dus sa-mi fac ecografia si acolo doamna care mi-o facea m-a intrebat daca sunt Romanca. I-am spus ca da. Atunci ea mi-a spus ca ea a venit cu parintii din Romania (tot evreica) cand avea 3 anisori si de atunci a vorbit romaneste doar cu bunica ei. M-a rugat sa vorbesc Romaneste cu ea ca intelege dar ca nu poate vorbi prea bine. Dupa ce am inceput eu sa vorbesc am rugat-o sa vorbeasca si ea. credeti-ma ca vorbea de asemenea perfect. M-a uimit...

 

Ce sa va mai spun??? Am alti prieteni care au venit aici cu copii cand aveau 10 respectiv 12 ani. Tatal ungur din Romania mama Romanca. De cand s-au nascut tatal a vorbit cu ei doar in ungureste iar mama doar in romaneste. Acum, amandoi copii vorbesc perfect cate 7 limbi iar baiatul face PHD la Harvard in computere.

 

deci, am scris doar cateva exemple. parerea mea este ca daca copilul vorbeste chiar si tiganeste nu este o rusine chiar este foarte bine pentru dezvoltarea inteligentei. Iar limba noastra poate ii va fi o "trambulina" in viitor. Niciodata nu stii cum progreseaza lucrurile. De unde stiti ce-si va alege el sau ea in viata. ce job va capata unde va fi nevoie de limba Romana. Deci...

 

La serviciu la mine am intalnit o gramada de oameni (din alte tari) care stiau cel putin cateva expresii in Romaneste. Credeti-ma ca nu mi-a venit sa cred...

 

Toate cele bune va doresc un AN NOU cu multe bucurii si realizari si invatati-va dragii mei copii sa vorbeasca Romaneste. Credeti-ma ca n=-o sa va para rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Recunosc ca nu am citit tot ce-ati scris voi aici dar m-au "socat" cateva pareri. Locuiesc in State de 7 ani iar sotul meu de mai bine de 24 de ani. Cand ne-am cunoscut eu cu sotul meu, el nu vorbea romaneste cu nimeni pe aici si avea un pronuntat accent american. Dupa ce na-am casatorit am cunoscut mai multe familii de Romani de aici. Mare mi-a fost uimirea cand am vazut ca multi din cei pe care i-am cunoscut nu-si invatasera copii Romaneste ca sa aibe probleme cu engleza. Intre timp eu am nascut o fetita si i-am spus clar sotului ca vreau s-o invatam romaneste. la inceput a fost putin reticent dar cand a inceput fetita sa vorbeasca am vorbit cu ea numai in Romaneste. Fetita unei alte familii vorbeste perfect si in engleza si in romaneste iar intre timp ceilalti copii (care de acum sunt destul de marisori) incearca sa vorbeasca si ei romaneste si umbla cu carnetelul de cuvinte dupa ei doar-doar...

 

In alta ordine de idei locuim intr-un bloc superb unde locuiesc o gramada de evrei romani veniti in America prin 1946. Au copii mari acum. Credeti-ma ca va jur cu inima pe inima ca toti, dar absolut toti vorbesc in casa Romaneste la fel si copii lor. Si vorbesc perfect.

 

Cand eram insarcinata m-am dus sa-mi fac ecografia si acolo doamna care mi-o facea m-a intrebat daca sunt Romanca. I-am spus ca da. Atunci ea mi-a spus ca ea a venit cu parintii din Romania (tot evreica) cand avea 3 anisori si de atunci a vorbit romaneste doar cu bunica ei. M-a rugat sa vorbesc Romaneste cu ea ca intelege dar ca nu poate vorbi prea bine. Dupa ce am inceput eu sa vorbesc am rugat-o sa vorbeasca si ea. credeti-ma ca vorbea de asemenea perfect. M-a uimit...

 

Ce sa va mai spun??? Am alti prieteni care au venit aici cu copii cand aveau 10 respectiv 12 ani. Tatal ungur din Romania mama Romanca. De cand s-au nascut tatal a vorbit cu ei doar in ungureste iar mama doar in romaneste. Acum, amandoi copii vorbesc perfect cate 7 limbi iar baiatul face PHD la Harvard in computere.

 

deci, am scris doar cateva exemple. parerea mea este ca daca copilul vorbeste chiar si tiganeste nu este o rusine chiar este foarte bine pentru dezvoltarea inteligentei. Iar limba noastra poate ii va fi o "trambulina" in viitor. Niciodata nu stii cum progreseaza lucrurile. De unde stiti ce-si va alege el sau ea in viata. ce job va capata unde va fi nevoie de limba Romana. Deci...

 

La serviciu la mine am intalnit o gramada de oameni (din alte tari) care stiau cel putin cateva expresii in Romaneste. Credeti-ma ca nu mi-a venit sa cred...

 

Toate cele bune va doresc un AN NOU cu multe bucurii si realizari si invatati-va dragii mei copii sa vorbeasca Romaneste. Credeti-ma ca n=-o sa va para rau.

Ethel, papusica din avatar e fetita ta? :x:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu este. Dupa ce m-am inregistrat m-a aparut automat fotografia respectiva si nu stiu cum sa-mi insertez propria mea fotografie. Am inteles ca este fetita cuiva de aici de pe forum. Nu stiu cum a ajuns respectiva fotografie la mine. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar mi-as dori propria mea "semnatura"

 

I got it!!! :cheer: :yahoo: :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×