Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Copii nascuti in strainatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai e absolut firesc sa fie asa...dar depinde si de la copil la copil, unii sunt mai dotati, altii mai putin.

Aveam un vecin al carui baiat vorbea italiana (cu ta-so), finlandeza (cu maica-sa), engleza (fiindca parintii'l dadusera la scoala engleza), si limba locala fiindca aia o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un foarte bun ajutor atit pt. adulti cit si pt. copii(mai ales pt. ei) este scrisul si cititul in limba materna(in cazul nostru lb.romauna).

 

lb.romana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mdea, asta presupune carti, cineva sa se ocupe, si mai prsupune si pasiunea copchilului de a citi...

sunt carti rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un foarte bun ajutor atit pt. adulti cit si pt. copii(mai ales pt. ei) este scrisul si cititul in limba materna(in cazul nostru lb.romauna).

 

lb.romana

Da, tass, dar ce facem cu temele de la scoala ? Iti dai seama ca-l ametesti cu totul... cand baiatul meu a inceput scoala aici, stia deja sa scrie si sa citeasca in romaneste si trecerea la engleza a fost destul de grea, avand in vedere diferenta dintre cele doua limbi... acum asta ar mai lipsi sa-l pun sa le faca in paralel (ma refer strict la scris-citit) ^_^ De vorbit, vorbim tot timpul romaneste, nimic de zis, dar cand vine vorba de scris-citit, nu ma mai bag... e optiunea lui.

Daca se va arata interesat, no problem ! dar nu-l voi obliga sa faca acest lucru...

A fost chiar comic cand, anul asta, fiind in Ro., a incercat sa citeasca in romaneste... le-a zapacit :)

A incercat sa scrie un mesaj pe E-mail unui fost coleg de clasa si, in loc de "colegii mei", a scris "coleji may", nu am ras imediat, doar i-am corectat mesajul si am iesit afara... nu am vrut sa-l fac sa se simta jenat :)

Asta e... life is life !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint constienta ca e o problema...materialul, o alta problema timpul, si o alta problema cheful.

1 Materialul:- la biblioteci de obcei au carti romanesti(desi putine ce e drept)

- de asemenea se poate gasi cite un ziar in lb romana(sau, daca nu e prea mult se poate trimite unul din cind in cind din tara, la fel si cite o carte subtirica)

- pe internet chiar exista material gramada...si in acest fel chiar i se poate parea interesant

2 Timpul:- poate ca ar trebui...obligati (30 min. pe zi, e mult mai mult decit nimic), in fond si la urma urmei e inspre binele lor, dar asta vor ajunge sa o inteleaga mult mai tirziu

3 Cheful:- cum il faci sa i se para interesant?asta probabil ca tine de imaginatia fiecarui parinte in parte, poate ca impreuna gasim solutii interesante

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti stii niciodata care va fi viitorul copilului si in ce masura ii va prinde bine sa cunoasca o limba.Sa-ti cunosti propria limba nu poate face nimic rau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×