Sari la conținut
Forum Roportal
ousor

Prietenia adevarata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

deci din comoara devin lumina...eu ca o piaza rea ce sunt mi se spune ca aduc caldura desi sunt rece dar tot o piaza rea raman si nu mi se neaga asta....:tease:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am gasit ceva asemanator (PRIETENUL ce este el ? ) cu ideea mea,dar nu e tocmai ce vreau eu sa discut ...

Intrebarea mea este,ce este defapt prietenia adevarata?

Am crezut atata timp ca am prieteni adevarati in jurul meu dar au uitat pana si de ziua mea...

Ganditi-va bine si raspundeti,aveti defapt prieteni adevarati de care nu va indoiti sub nici o forma?

 

Parerea mea e ca un prieten adevarat iti stie numele complet,iti stie data de nastere,stie si cele mai adanci griji ale tale si este alaturi de tine oricand ai nevoie si te ajuta cu orice poate,daca nu poate se straduieste sa poata. Un prieten adevarat iti citeste tristetea in ochi,nu se lasa pacalit de zambetul tau prostesc de pe fata,nici nu mai e nevoie sa ii zici ce ai patit de cele mai multe ori pentru ca el isi da seama. Am dreptate?

 

Am multe `prietene `, dar ca si ceea ce ai descris tu mai sus exista una singura. E chiar asa . Si chiar exista. Poate nu in viata tuturor , dar o astfel de prietenie chiar exista - insist sa spun asta pentru ca sunt oameni care nu cred in asa ceva. Exista precum exista si iubirea dincolo de moarte , dar acesta este alt subiect.

Eu si ea ne stim de imediat 20 de ani. De cand am inceput intaia oara sa ne plimbam , sa ne jucam impreuna. A fost de la inceput o relatie mai speciala .

Si poate ca nu e credibil , dar in 20 de ani nu ne-am certat nici macar o data - asta se datoreaza personalitatii noatre care se completeaza. Eu sunt mai impulsiva si cand o certam atunci ea numai tacea , uneori chiar cand nu aveam dreptate - ea nu se apara. Si apoi , cum toate trec .. o intrebam de ce nu riposta .. ea , dovada ca ma stia prea bine , spunea ca nu avea sens , ca urma sa imi treaca si sa imi observ greseala ..

Fiecare avem probleme la un moment dat , mai grave sau nu .. ea avea stilul ei diferit sa ma incurajeze , cand toata lumea o facea diferit .. si e asa , nu e nevoie sa ne spunem nimic si deja dupa expresia fetei stim ca avem sau nu ceva pe suflet .. omul simte cand poate si cand nu sa isi deschida inima in fata cuiva , dar uneori greseste .. eu nu am gresit cu ea niciodata si vice versa .. asta inseamna incredere totala .. iar cand nu ai parte de tradari .. prietenia e reala si merita pretuita ..

Poate multi vor spune ca se pot pastra secrete pe toata durata unei vieti , eu insa cred ca nu e posibil .. mai devreme sau mai tarziu totul iese la iveala . Tine oricum de constiinta fiecaruia . Eu nici nu am nevoie sa tin ceva doar pentru mine sau in mine .. ea e pastratoarea secretelor mele .. si vice versa ..

Eu deja stiu cand e ea , adevarata ea pana si prin telefon - am avut in ultimele luni asemenea experiente .. vorbea cu mine cu entuziasm dar eu simteam in vocea ei ca e prefacuta .. pentru ca asa voia ea sa stie ca se simte cel de langa ea ..

 

As putea vb despre ea la infinit .. pentru mine e ca o parte indispensabila din suflet .. din viata mea .. pentru mine e ca si o sora de sange .. indiferent cine sau cum intra si iese din viata mea .. ea categoric nu va iesi niciodata .. si asta chioar daca acum ne despart 4000 de km .. si tot asa cum pt mine e o sora pt parinti suntem ca niste fiice .. ea acum fiind substitutul meu parintilor mei ( fiind departe de casa ) .. mamei chiar ii spune `mama `..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba exista,prietenii adevarati exista,dar sunt o comoara care greu se gaseste,dar pana atunci,de ce nu incerci tu sa fii acea comoara pentru cineva?

asteapta oleaca sa nu ii poti ajuta O SINGURA data... sa vezi cum te uita! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietenul adevărat e cel care nu te judecă,

E cel care ştie cine-ţi aduce lacrimile şi cine-ţi pictează z

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atata timp cat esti prietenul cel mai bun al cuiva,acesta te vede ca o sursa de lumina,caci ii luminezi sufletul :angry:

 

Si pentru mine cea mai de pret comoara este prietenia,adica aceasta sursa de lumina :angry:

 

Te lumineaza?! Ar fi bine sa iti iei un bec ! caci prietenia adevarata nu exista :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai ochii buni pentru a observa detaliile si o descoperi :angry:

 

Te lumineaza?! Ar fi bine sa iti iei un bec ! caci prietenia adevarata nu exista :)

Tin sa te contrazic :angry:

 

Exista dar rar se intalneste si greu se infiripa.

Corect...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si femeia...?

Da...nu stii expresia " au o femeie de impartit"?

 

Am gasit ceva asemanator (PRIETENUL ce este el ? ) cu ideea mea,dar nu e tocmai ce vreau eu sa discut ...

Intrebarea mea este,ce este defapt prietenia adevarata?

Am crezut atata timp ca am prieteni adevarati in jurul meu dar au uitat pana si de ziua mea...

Ganditi-va bine si raspundeti,aveti defapt prieteni adevarati de care nu va indoiti sub nici o forma?

 

Parerea mea e ca un prieten adevarat iti stie numele complet,iti stie data de nastere,stie si cele mai adanci griji ale tale si este alaturi de tine oricand ai nevoie si te ajuta cu orice poate,daca nu poate se straduieste sa poata. Un prieten adevarat iti citeste tristetea in ochi,nu se lasa pacalit de zambetul tau prostesc de pe fata,nici nu mai e nevoie sa ii zici ce ai patit de cele mai multe ori pentru ca el isi da seama. Am dreptate?

E greu, ca in general cand dai de probleme "prietenii" dispar....Am incercat-o pe pielea mea. Cand nu mai esti credibil ca situatie stabila si puternica multe relatii care la crezi trainice se topesc ca o spuma. Te vor cauta altii ca tine, care sunt si ei in probleme, care stiu ca ai avut firma cutare sau cutare, ca te descurci, batranelul care-ti vindea lapte in fiecare duminica dimineata, te miri cine. Restul- nici daca-i cauti tu nu-i mai gasesti. De fapt se pare ca omul modern are o mare problema - se numeste alienare sociala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oamenii nu au prieteni, ci doar fericirea lor, am vazut-o de atatea ori pe pielea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna pentru voi prietenii?Acele persoane cu care iesiti in cluburi?Acele persoane care sunt dispuse sa nu spuna ca fumati,ca va imbatati etc.,cu care faceti timpul sa treaca mai repede?Dar asta-i prietenie?

Intrebarea e:prietenii astia isi mai amintesc de noi daca suntem in necaz?

 

 

 

 

Sau poate vedeti prietenia altfel:incredere,intelegere,acceptare mutuala,curajul de a fi tu insuti in prezenta respectivei persoane,sfaturi BUNE,influenta POZITIVA,puterea de a corecta fara sa te temi ca se va supara,IERTARE?

 

Si profit de ocazie ca sa adaug cateva citate care mie mi-au placut si care se potrivesc in context.

 

"Prietenia este o haina valoroasa care se curata cand se murdareste,nu se arunca la prima pata."[CATO CEL BATRAN]

"Prietenia nu inseamna numai sa faci ceva pentru cineva,ci si sa iti pese de cineva,lucru de care orice om are nevoie"[C.NEIL STRAIT]

"Stiti ce inseamna prietenia...sa fii frate si sora,doua suflete ce se ating fara sa se confunde,doua degete ale aceleiasi maini."[VICTOR HUGO]

 

 

O zi frumoasa! :huggles: :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×