Sari la conținut
Forum Roportal
ousor

Prietenia adevarata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce inseamna pentru voi prietenii?Acele persoane cu care iesiti in cluburi?Acele persoane care sunt dispuse sa nu spuna ca fumati,ca va imbatati etc.,cu care faceti timpul sa treaca mai repede?Dar asta-i prietenie?

Intrebarea e:prietenii astia isi mai amintesc de noi daca suntem in necaz?

 

 

O zi frumoasa! :lol2: :)

Ce ai descris tu, e iluzia prieteniei in adolescenta.Iar raspunsul la intrebare, trebuie sa il aflii singura ca sa il poti folosi mai tarziu :roll:

 

Un prieten bun e acela care ma suna doar asa, sa vada ce mai fac, acela care e sincer si nu cauta sa imi spuna ce doresc sa aud ci parerea lui personala..........acela care stie sa imi dea un feed-back cand ma plang de viata asta :)

Si evident cel care iti sta alaturi la greu

 

Cand ai probleme- la banca, la spital, la scoala, etc de multe ori primesti ajutor de la persoane pe care le stii prea putin ca sa ii numesti prieteni si totusi te ajuta. Tine-i aproape si intoarce serviciul cand poti :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietenia ?

 

Prietenia e un lucru atat de rar , incat s'ar putea sa nu'l recunosti la prima vedere .

Ea presupune intelegere , acceptare si iertare . :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In prietenie niciodata nu stii cine da si cine primeste.

 

Este cea mai usoara haina pe care o porti pe umeri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce inseamna pentru voi prietenii?Acele persoane cu care iesiti in cluburi?Acele persoane care sunt dispuse sa nu spuna ca fumati,ca va imbatati etc.,cu care faceti timpul sa treaca mai repede?Dar asta-i prietenie?

Intrebarea e:prietenii astia isi mai amintesc de noi daca suntem in necaz?

 

 

 

 

Sau poate vedeti prietenia altfel:incredere,intelegere,acceptare mutuala,curajul de a fi tu insuti in prezenta respectivei persoane,sfaturi BUNE,influenta POZITIVA,puterea de a corecta fara sa te temi ca se va supara,IERTARE?

 

Si profit de ocazie ca sa adaug cateva citate care mie mi-au placut si care se potrivesc in context.

 

"Prietenia este o haina valoroasa care se curata cand se murdareste,nu se arunca la prima pata."[CATO CEL BATRAN]

"Prietenia nu inseamna numai sa faci ceva pentru cineva,ci si sa iti pese de cineva,lucru de care orice om are nevoie"[C.NEIL STRAIT]

"Stiti ce inseamna prietenia...sa fii frate si sora,doua suflete ce se ating fara sa se confunde,doua degete ale aceleiasi maini."[VICTOR HUGO]

 

 

O zi frumoasa! :cry: :doh:

 

Iubirea si Prietenia sunt doua cuvinte SFINTE.

Ele trebuie innobilate continuu.

 

adi

 

 

Cineva a scris :

 

Scrisoare la cumpana singuratatii

 

Cred ca avea dreptate Voltaire cand spunea ca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca prietenia ,, adevarata" este acea prietenie care trece proba timpului, si rezista. Mi-amintesc acum de-o reclama la un anume fixativ de par. Soare puternic, coaura rezista. Vant, intemperii... coafura rezista.

Asa cred ca e si prietenia adevarata, bucurii, bunastare, iti este alaturi fara invidie. Necazuri, probleme, boala, greutati, prietena adevarata iti este alaturi si te ajuta dezinteresat.

 

In prietenie niciodata nu stii cine da si cine primeste.

 

 

Este adevarat dar in prietenia adevarata nu trebuie sa existe cantar. Cat imi dai , atat sa-ti dau si eu. Ci cat iti este necesar atat iti dau , fara a astepta aceeasi masura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Stiti ce inseamna prietenia...sa fii frate si sora,doua suflete ce se ating fara sa se confunde,doua degete ale aceleiasi maini."[VICTOR HUGO]

 

Cel mai mult mi-a placut citatul asta al lui Hugo. Desi eu si frati-mio nu sintem chiar prieteni.

Pentru mine, prieteni imi sunt aceia pe care-i simt apropiati si cu care simt ca impart cu adevarat ceva. Restul, chestiunile ce tin de masuratori si cuantificari, ajuta si ele, dar ma intereseaza mai putin la o discutie despre prietenie in esenta.

 

As putea afirma ca romanul este prieten prin definitie, poate ca acesta si dintr-o nevoie absoluta pentru a se consola, cum zice Voltaire:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca de multe ori judecam prietenii si prietenia dupa noi insine, ca o forma de egoism, a avea.

Dar prietenia este ca un har, te transfigureaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×