Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Probleme din viata de zi cu zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stai ca nu-i chiar asa. Si eu tot cu CN am crescut,

 

Şi eu. :tease:

 

Tu cum explici ?

 

 

 

Daca ai observat in momentul in care cineva iti vorbeste in alta limba parca iti vine greu sa il contrazici... e ca si cum i se schimba statutul

 

Exact ! Şi dacă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incercam sa ne "americanizam".

Filmele, jocurile si muzica i-au adus in acest stadiu. Ma refer la adolescentii care mai scapa expresii in limba engleza(cu voce tare) in locurile publice.

 

La un moment dat ca si personalitate poporul roman a fost unul foarte puternic, dar in timp s-a pierdut asta si acum incercam sa imitam una din cele mai puternice personalitati ale lumii

 

Eu explic folosirea expresiilor engleze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai ca nu-i chiar asa. Si eu tot cu CN am crescut, ba chiar am invatat mai mult engleza de acolo decat la scoala (pe atunci nu aveam cursuri de engleza).

 

bine bine... generatia poate este cu 5 ani in plus sau in minus :tease:

 

pe mine ma eenerveaza TERIBIL persoanele care vorbesc romgleza[amestec de romana cu engleza]

Mi se par de o incultura crasa

 

ei, nici chiar asa! si eu am la semnatura scris ceva in franceza si tu in engleza. sau te referi la aceia care vorbesc doua cuvinte in romana doua in engleza?

 

Dar chiar si asa nu o putem numi incultura ci mai degraba dorinta de a iesi in evidenta :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar chiar si asa nu o putem numi incultura ci mai degraba dorinta de a iesi in evidenta :lol:

bene, bene, da nu chiar mereu.

In ziua de azi, ca sa fii la zi cu toate, mai ales la job..citesti articole direct in limba straina, cu preponderenta in limba engleza.

Si fara sa vrei, ajungi, dupa o zi grea de munca, sa te exprimi mai usor in engleza, decat in romana. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si fara sa vrei, ajungi, dupa o zi grea de munca, sa te exprimi mai usor in engleza, decat in romana. :lol:

Da, iti intra foarte tare in sistem.

De fiecare data cand sunt undeva unde nu se vorbeste romana.. o perioada trebuie sa ma reacomodez cu cuvintele in limba mea. Imi vin mult mai repede in minte expresii in engleza pentru ca ma obisnuiesc sa gandesc asa.

Frustrant uneori. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frustrant uneori. :tease:

Este.

Eu mai combat tendinta asta citind beletristica in limba romana. Da' cum timpu' nu ma-ntreaba ... :lol:

In fine, ideea e ca si astfel de cauze pot aduce la consecinta discutata mai sus..destul de des.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda... cam devine ceva facut din inertie :lol:

 

cineva mi-a spus de curand ca unele lucruri suna mai bine in engleza

adevarul e ca au si englezii farmecul lor. cu expresii cu tot.

La fel cum traduse mot-a-mot, expresiile din romana suna ca dracu' in engleza, si viceversa se intampla. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×