Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Nevoia de a-ti plange de mila

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca o luam asa, voi credeti intr-un dumnezeu ca ati fost conditionati asa, sau ca va e frica sa constientizati ca nu sunteti protejati de ceva superior. E bine sa traiesti in minciuna nu?

Cine decide ce e minciuna, tu DOAR omul? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@mica_curioasa

Tu doar te iei de mine, nu esti atenta la ce scriu.

@Scorpionul_Rosu

Eu presupun ca vorbesti despre altceva, ceva diferit, ce nu poate sa aibe legatura cu conceptul asta de dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@mica_curioasa

Tu doar te iei de mine, nu esti atenta la ce scriu.

Sunt atenta, crede-ma si nu "ma iau de tine", eu doar glumesc. Chiar daca sunt credincioasa, am si simtul umorului.

Mi-esti chiar simpatic in inversunarea cu care-ti aperi credintele. :blink:

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@Scorpionul_Rosu

Eu presupun ca vorbesti despre altceva, ceva diferit, ce nu poate sa aibe legatura cu conceptul asta de dumnezeu.

Dumnezeu este entitatea suprema. Da, ceea ce stiu eu difera un pic de ceea ce spune biserica, tocmai d-aia nu ma duc pe-acolo, desi ritualurile lor sunt puternice si eficiente cica, la fel ca si alte tipuri de ritualuri - mind over matter. Dar nivelul de acces il stabilieste tot Dumnezeu, si tot el mentine echilibrul de actiune-reactiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Scorpionul_Rosu

De la inceput eu n-am luat in calcul ca ai avea treaba cu biserica.

Poate ai dreptate, eu nu pot demonstra nimic, am zis doar ce implica acest lucru.

@mica_curioasa

Eu stiu ca glumesti, dar tot nu vad ca esti atenta la ce scriu, asa ca poate nu te iei de mine in sens rau, dar tot o faci..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu este entitatea suprema. Da, ceea ce stiu eu difera un pic de ceea ce spune biserica, tocmai d-aia nu ma duc pe-acolo, desi ritualurile lor sunt puternice si eficiente cica, la fel ca si alte tipuri de ritualuri - mind over matter. Dar nivelul de acces il stabilieste tot Dumnezeu, si tot el mentine echilibrul de actiune-reactiune.

Totusi, esti constient ca iti cladesti intreaga viata spirituala pe o presupunere ? Si daca da, esti dispus sa iti asumi riscurile acestui act fata de propria existenta in contextul in care esti constient de imposibilitatea de a argumenta esentialul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@mica_curioasa

Eu stiu ca glumesti, dar tot nu vad ca esti atenta la ce scriu, asa ca poate nu te iei de mine in sens rau, dar tot o faci..

Bine, gata promit ca nu ma mai iau de tine in niciun sens :suicide:

Si chiar am inteles ce vrei sa spui, dar exista atat de multe variabile, incat e greu sa afirmi ceva si sa sustii ca este adevarul.

Ceea ce vroia sa spuna Einstein prin libertatea in absenta lui Dumnezeu se refera la faptul ca daca El exista, noi si El avem niste socoteli de incheiat, niste datorii de platit, niste reguli de respectat. Daca nu exista, facem de capul nostru...

Dar e imposibil sa nu fi observat ca exista niste legi ale universului, ale naturii care te limiteaza oarecum. Tu in forul tau interior ai dreptul sa alegi ce sa crezi, sa decizi ce sa faci, dar lumea exterioara te conditioneaza fie ca Dumnezeu e, fie ca nu e.

Si uite cum ajungem noi sa ne plangem de mila ca n-avem destul liber arbitru...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem destul liber arbitru, nu consider ca legile lumii ma limiteaza, ele sunt necesare.(totusi asta cu liber arbitru in lipsa unui dumnezeu Nietsche a zis-o, Einstein daca a zis ceva asemanator nu stiu).

Eu zic ca e si mai greu sa sustii ca exista dumnezeu, dar pare mai simplu sa spui exista dumnezeu si gata restul e explicabil, nu ? :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, esti constient ca iti cladesti intreaga viata spirituala pe o presupunere ? Si daca da, esti dispus sa iti asumi riscurile acestui act fata de propria existenta in contextul in care esti constient de imposibilitatea de a argumenta esentialul ?

Nu iti pot demonstra existenta lui si nici nu incerc. El este, atunci cand am probleme pentru ca stiu ceea ce stiu, acele probleme nu ma coplesesc, el ocroteste si mentine echlibrul. Nu iti pot argumenta nimic, e pur si simplu ceva ce stiu si ce simt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem destul liber arbitru, nu consider ca legile lumii ma limiteaza, ele sunt necesare.(totusi asta cu liber arbitru in lipsa unui dumnezeu Nietsche a zis-o, Einstein daca a zis ceva asemanator nu stiu).

Eu zic ca e si mai greu sa sustii ca exista dumnezeu, dar pare mai simplu sa spui exista dumnezeu si gata restul e explicabil, nu ? :suicide:

Cred ca suntem off topic la greu... desi pe tema de-am apucat-o n-am termina prea curand.

Eu una, fara Dumnezeu nu mi-as gasi sensul si ideea unui univers infinit (sau f mare) si gol, ma inspaimanta mai mult decat un cavou intunecat si rece... intelegi?

Din al meu pdv toate lucrurile isi gasesc explicatie in prezenta lui si El in ele.

Tocmai de asta ne si plangem de mila, sa ne aducem aminte ca nu suntem singuri/singurii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×