Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Nevoia de a-ti plange de mila

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dragii mei, nu este anormal, este absolut natural, dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa se plinga; educatia civica si sentimentala, humana si fundamentala a fiintei humane a fost schimbata de la adevarul ei inclusiv de la functionarea ei divina. BISERICA nu a spus adevarul despre ceea ce ISUS ESTE (nu va mirati ca vorbesc la prezent, pentru ca natural EL ESTE). STTINTA FIIND PARTE INTEGRANTA din GNOSEOLOGIA MANIFESTARII DIVINE A MONOPOLIZAT DE ASEMENI ACEST ADEVAR;in acest fel au transformat totul intr o politica, cu care au reusit sa manipuleze omenirea.

ADEVARUL DETINUT DE CATRE BISERICA SI STIINTA, A DEVENIT PUTEREA MONDIALA DE A SUPUNE SI MANIPULA OMENIREA in toate directiile si in toate pliurile fiintei humane(atit physice cit si psychice).

 

ne au detournat de la adevarul nostru: CE SUNTEM, CINE SUNTEM, DE CE SUNTEM AICI....

 

NE AU LUAT FORTELE SI LE AU INLOCUIT CU SLABICIUNI CU FRAGILITATI CU VULNERABILITATI sa nu existam decit ca un CALCII de a LUI ACHILE IN EXPUNERE LA ATAC PERMANENTSI MAI ALES SA NE DIVIZEZE SI SA NE DIRIJEZE SPRE URA RESENTIMENTE INTOLERANTA SI NEIUBIRE...SI TOTUL IN AFARA CONSTIINTEI CE SUNTEM DE LA NASTERE...

 

NE AU TANSFORMAT IN OBIECTE HUMANE FARA VOINTA SI FARA INITIATIVA DE CREATIE SI MAI ALES DE CREATIE A PROPRIEI VIETI .... DE A IMPLINI VISUL DE VIATA DE COPIL...FRUMUSETE, IUBIRE, INCREDERE, SINCERITATE, HARMONIE, TOTUL FARA LIMITA SI FARA CONDITIE.... CIND INTIMPINAM OPOZITIILE, ACESTEA NE MARCHEAZA PE VIATA, si nu invatam altceva din aceste opozitii, decit sa ne ferim unii de altii, sa ne exchivam, sa suferim, sa judecam si sa analysam strimb si sa nu avansam, sa ne retragem intr un colt al vietii, de unde sa privim mai degraba, decit sa actionam intelligent si sa ne umplem cu energiile universului ca sa putem transforma in bun, frumos si minunat ceea ce nu ne place si ne face rau....

 

FIE EI BARBATI FIE ELE FEMEI FIINTELE HUMANE SUNT ASEMANATOARE SI TOTUL ESTE UNA SI ANUME TETRAGRAMMATON(tetra=4, grammaton=litera, ce vrea sa spuna elementele compozante ale manifestarii de viata si anume: APA AERUL CARBONUL SI FOCUL, exista urmare la aceasta explicatie, care poate fi interesanta pentru unii, va rog nu abandonati curiozitatea dv. a sti este toata puterea omului)si cu alte elemente ce sunt ETHERUL SI TIMPUL (si nu numai) NOI SUNTEM UNA SI TOTUL ESTE UNI-VERSUL NOSTRU SI CHIAR SI ALTE VERSURI...

 

de aici vine acesta dulce si induiosatoare capacitate umila si plina de nehuman de """a se plinge"""....nu priviti asta cu intoleranta ci mai degraba cu iubire apropiati va de cei ce se pling si ocupati va de schimbarea ce trebuie sa aibe loc in ei ca si in noi toti si anume: CUNOASTEREA ADEVARULUI MANIFESTARII HUMANE DIVINE PUTEREA FARA LIMITA SI FARA CONDITIE A OMULUI IN IUBIRE SI IN CONSTIINTA LUI CU CARE SE VINDECA DE TRISTETI SI DE BOLI DE LA CELE MAI USOARE PINA LA CELE MAI GRELE...AUTOVINDECAREA SI CURAJUL DE A FI TOTAL SI CREATOR AL VIETII PROPRII, le a proclamat ISUS inainte de a fi rastignit, SF IOAN inainte de a i se taia capul si asa mai departe....

VA TRIMIT DRAGOSTEA SI CONSTIINTA MEA UNIVERSALE SI ENERGIA DE PATRUNDERE A FENOMENULUI

AURA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista Dumnezeu.

Romanii au obiceiul asta, des intalnit, dar nu-i nimic, ii intrebi de ce nu isi rezolva problemele si te lasa in pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
VA TRIMIT DRAGOSTEA SI CONSTIINTA MEA UNIVERSALE SI ENERGIA DE PATRUNDERE A FENOMENULUI

AURA

N-am inteles nimic . :blink:

Nu exista Dumnezeu.
In urma carei experiente transcendente ai ajuns la concluzia aceasta ? Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a nu se confunda cei care-si plang de mila cu cei care mai povestesc despre necazuri

cei din prima categorie au cam aceleasi subiecte si jelesc intr-una despre ele, naspa sa fii prin preajma lor

si sunt in general vesnic nemultumiti de tot ceea ce-i inconjoara

cei din a doua categorie povestesc un fac concret, o intamplare neplacuta etc.

cred ca iti trebuie oarecare putere si sa te exprimi in cuvinte durerea, necazul etc

 

Plangaciosul face asta constient, voit sau ca asa are el reflexul, ca daca se vaita sau plange ii trece, fara sa isi dea seama ca ii trece pentru ca il baga cineva in seama ?

eu cred ca fac constient si abuzeaza constient de victima, de ajutorul pe care poate sa i-l ofere, cersesc compasiunea

unii chiar o duc la rang de arta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, demonstreaza ca exista.

Nu pot demonstra ca exista dar este o diferenta in a spune : "Dumnezeu nu exista in cadrul setului meu de legi universale." si "Dumnezeu nu exista (c-asa zic eu si trebuie sa ma crezi)" .

 

Ori, in contextul in care originea vietii si a Universului ramane neelucidata, cum putem infirma orice teorie asupra genezei acestuia ?

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a nu se confunda cei care-si plang de mila cu cei care mai povestesc despre necazuri

cei din prima categorie au cam aceleasi subiecte si jelesc intr-una despre ele, naspa sa fii prin preajma lor

si sunt in general vesnic nemultumiti de tot ceea ce-i inconjoara

cei din a doua categorie povestesc un fac concret, o intamplare neplacuta etc.

cred ca iti trebuie oarecare putere si sa te exprimi in cuvinte durerea, necazul etc

 

 

eu cred ca fac constient si abuzeaza constient de victima, de ajutorul pe care poate sa i-l ofere, cersesc compasiunea

unii chiar o duc la rang de arta

 

 

Asta inseamna ca nu m-am plans niciodata, e de bine, e de rau........

 

Ok, atunci daca exista dumnezeul asta atotputernic si atotstiutor inseamna ca eu sunt doar o marioneta, ca nu sunt liber.

A da, am zis eu sa ma crezi? si pana la urma ce conteaza daca exista, ce treaba am eu sau tu cu el? lasa-l in pace, n-are nevoie de atentia noastra.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce as face asta? pana la urma eu nu vreau si nici nu pot sa cred, cum as putea sa CRED? e nevoie de credinta, n-am, eu ma indoiesc de foarte multe.

Repet.

 

 

Ok, atunci daca exista dumnezeul asta atotputernic si atotstiutor inseamna ca eu sunt doar o marioneta, ca nu sunt liber.

A da, am zis eu sa ma crezi? si pana la urma ce conteaza daca exista, ce treaba am eu sau tu cu el? lasa-l in pace, n-are nevoie de atentia noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×