Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Forta de munca face mofturi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sincer nu m-as mira :flowers:

pai si atunci!!?

de ce atatea pretentii?

sa nu mai vorbim de unii bugetari disponibilizati care s-au obisnuit sa stea pe la birou si acum o dau din colt in colt..

nu pot spune ca imi pare bine ca acum isi cauta de lucru, dar nici nu pot spune ca imi pare rau.

ce nu inteleg ei este faptul ca munca la patron nu se compara cu cea de la stat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si atunci!!?

de ce atatea pretentii?

 

taskule, tu visezi?

sau traim in realitati paralele?

care dreq pretentii, ma...io ma bucur ca mi-au taiat astia 20% si nu 50% si ca mai am dreq unde merge la munca.

si nu-s bugetara.

 

come on!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
taskule, tu visezi?

sau traim in realitati paralele?

care dreq pretentii, ma...io ma bucur ca mi-au taiat astia 20% si nu 50% si ca mai am dreq unde merge la munca.

si nu-s bugetara.

 

come on!

pai vezi?...

unii sunt constienti de realitatea cacacioasa..

 

unii nu sunt..

 

citeste si tu articolul ala..

este un studiu cat se poate de real..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai vezi?...

unii sunt constienti de realitatea cacacioasa..

 

unii nu sunt..

 

ce sa vad?

o fi fost asa cum zici tu acu' fo 2 ani, dar acum realitatea e CACACIOASA pt ca nu ai unde sa muncesti (si stii ca stiu ce spun, nu-i vb numa' de mine :flowers:), nu ca ai unde da' n-ai cu cine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce sa vad?

o fi fost asa cum zici tu acu' fo 2 ani, dar acum realitatea e CACACIOASA pt ca nu ai unde sa muncesti (si stii ca stiu ce spun, nu-i vb numa' de mine :flowers:), nu ca ai unde da' n-ai cu cine.

in orasele de provincie,,este mai greu, pentru ca acolo nu s-a dezvoltat mai nimic..

totul se reduce la mici afaceri de familie, si care favorizeaza consumul..

buticaraie, pizzerii, brutarii si alte magazine amestecate.

dar si consumul asta reflecta niste indicatori.

Exista consum=> sunt bani care se cheltuie.

 

stiu la ce te referi..

la constructii..

si iti pot da inca un exemplu..

dar il las pt mai tarziu ca acum plec.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost recent un caz prezentat la antena 3, o tipa care a terminat facultatea fiind sefa de promotie, ceva legat de biologie, chimie sau amandoua, nu retin - abia daca a gasit un post de secretara undeva.

 

Am o prietena care isi cauta de vreo 2 ani un job si nu gaseste pe nicaieri. Toti angajatorii cer experienta, cu care omul nu se naste. Eu zic ca articolul respectiv este unul dintre cele basiste, care vrea sa arate ca "somerii sunt de vina pentru ca somajul e atat de mare in Romania".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Firmele de video chat nu cer experienta. Si sint unele care ofera si bonus de angajare vreo 5-600EUR... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca exista o oarecare pretentie nejustificata privind salariile a celor noi angajati. Simplul fapt ca ai terminat o facultate, nu e suficient ca un patron sa scoata bani in plus din buzunar. Trebuie ca sa demonstrezi cel putin ca salariul pe care il primesti, il produci in domeniul de activitate al firmei respective. Altfel, inseamna ca altcineva munceste pentru tine.Ceea ce e inconfortabil pentru toti.

Eu am observat asta, in urma cu 3-4 ani, cand economia "duduia" cf. glumelor lui Tari. Veneau la angajari tot felul de impresari, si bineinteles ca aveau impresia ca daca au facut o facultate oarecare, trebuie sa le dai 1000 euro din start. Insa, dupa 2 saptamani de teren, prin praf, ploaie, vant sau zapada si frig iarna, dadeau bir cu fugitii. Fara sa mai apuce sa demonstreze pe departe ca ar fi capabili sa produca macar jumatate din acel salar pe care il reclamau.

Pe de alta parte, intr-adevar exista o lipsa de locuri de munca reala. Si aici, avea dreptate Basescu cand spunea ca toti vor sa se faca filozofi. Tara asta are nevoie de cineva sa si munceasca, nu numai sa fie consultanti.. :) Asa ca orientarea studentilor ar fi potrivita spre ceea ce se cere, si este nevoie pe piata: software, inginerie, etc.

Insa acum, cand locurile de munca s-au comprimat atat de mult,nici macar o persoana nu are dreptul sa emita pretentii nejustificate. Exceptie, vreo tipa care secretara fiind angajata, nu suporta avansurile facute de catre sef... :flirt:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asistaesem cindva la o cearta intre doua curve si una a tipat la alta:

- Baga de seama. Vad ca arunci cu borcane in cimpul muncii.

Cred ca a invitat-o la o judecata tovaraseasca de partid [al curvelor, adica].

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asistaesem cindva la o cearta intre doua curve si una a tipat la alta:

- Baga de seama. Vad ca arunci cu borcane in cimpul muncii.

Cred ca a invitat-o la o judecata tovaraseasca de partid [al curvelor, adica].

:) Care-i morala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×