Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Forta de munca face mofturi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu sunt de parere ca ar trebui sa multumim in genunchi multinationaleleor si investitorilor straini care au dat locuri de munca cu duiumul in tara asta si care, cel putin o parte din ei, au format oameni iesiti din facultati cu 0 experienta. pentru ca, sa fim sinceri, daca nu erau companiile astea, unde putea absolventul roman de management, economie si alte d`astea sa invete practic business-ul ? Sunt companii care au investit mult in forta de munca tanara si neexperimentata de aici, au bagat bani in trainniguri si cursuri si dupa 20 de ani putem spune ca sunt ceva oameni de calitate in domeniu de management care produc destui banuti. si tot tipul asta de angajator este cel mai deschis in a recruta oameni cu 0 experienta, pe cand statul nu face nimic in sensul asta.

 

e normal in schimb si pt un absolvent sa aibe oarecare pretentii, e normal in conditiile in care are o baza informationala acumulta in facultate, si asta este foare simplu de verificat la interviu.

 

pentru restul care doar vorbesc fara sa aibe habar de nimic, care au terminat o facultate fara sa stie cum arata sala de curs pentru ca ei munceau la fast food sau in call center ... astia nu conteaza decat in sondaje la rubrica: nemultumiti sau vreau sa plec din tara pentru ca aici nu mi se recunoste valoare mea de absolvent de facultate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt de parere ca ar trebui sa multumim in genunchi multinationaleleor si investitorilor straini care au dat locuri de munca cu duiumul in tara asta si care, cel putin o parte din ei, au format oameni iesiti din facultati cu 0 experienta. pentru ca, sa fim sinceri, daca nu erau companiile astea, unde putea absolventul roman de management, economie si alte d`astea sa invete practic business-ul ? Sunt companii care au investit mult in forta de munca tanara si neexperimentata de aici, au bagat bani in trainniguri si cursuri si dupa 20 de ani putem spune ca sunt ceva oameni de calitate in domeniu de management care produc destui banuti. si tot tipul asta de angajator este cel mai deschis in a recruta oameni cu 0 experienta, pe cand statul nu face nimic in sensul asta.

 

e normal in schimb si pt un absolvent sa aibe oarecare pretentii, e normal in conditiile in care are o baza informationala acumulta in facultate, si asta este foare simplu de verificat la interviu.

 

pentru restul care doar vorbesc fara sa aibe habar de nimic, care au terminat o facultate fara sa stie cum arata sala de curs pentru ca ei munceau la fast food sau in call center ... astia nu conteaza decat in sondaje la rubrica: nemultumiti sau vreau sa plec din tara pentru ca aici nu mi se recunoste valoare mea de absolvent de facultate

Ma indoiesc ca un proaspat absolvent de facultate ar face nazuri la angajare intr-o multinationala..sau la o firma cu potential.

Bagajul lui de cunostinte este practic -0-asa cum ai spus si tu..

Cu toate astea exista cate unii/unele care nu isi cunosc limitele si nu stiu ca salariile --fie ele si ceva mai mari--sunt in functie de valoarea pe piata muncii.

Ca idee..un doctor poate castiga la noi pana in 3000 de roni si un doctor de pe acelasi palier poate castiga in Germania peste 10.000 de euro.

Dar aici discutam depsre bugetarii disponibilizati care s-au obisnuit cu un loc caldut si care flutura diploma si experienta in hartogaraie pe sub nasul patronului de companie.

Pe acesta din urma il intereseaza profitul si nu vraful de hartii aduse ca dovada a priceperii.

Diplomele sunt doar documente care justifica legal postul ocupat..atat si nimic mai mult..( asta la noi )

Sunt oameni care nu stiu sa-si negocieze salariul in cazul unei angajari.

Spun din prima ca vor , tichete cadou, pork de Craciun si miel de Paste..uitand sa precizeze ca experienta lor este minima pentru postul oferit..

Un contabil fost bugetar ,,care avea salariul de 1200 roni nu cred ca poate face figuri cand i se ofera un salariu de 12oo roni la patron, pentru acelasi post, in conditiile in care el este pe liber si are rate si copii de hranit...

Si nu vorbim numai de contabili....vorbim de bugetarii disponibilizati sau care isi cauta de munca stiind ca exista riscul de a fi pusi pe liber.

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

de acord cu tine

mult care-si cauta job habar n-au cum se face asta, habar n-au sa-si faca un CV sau sa sustina un interviu. Nu stiu cat valoareaza munca lor si de aici tot felul de pretentii. Competitivitatea, autoevaluarea sau autocunoasterea nu exiista la multi. Si de aici rezulta tooate basmele in legatura cu subiectul asta si sondajele de care vorbesti.

 

in privinta bugetarilor parerea mea e ca in proportie de 90% sunt incopetenti, necalificati pt jobul pe care il ocupa si inutili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in privinta bugetarilor parerea mea e ca in proportie de 90% sunt incopetenti, necalificati pt jobul pe care il ocupa si inutili.

eu nu as merge chiar atat de departe...

unii isi fac treaba bine acolo...( doar unii ).

doctori, judecatori, procurori, armata, politie....

deci nu vorbim de nivelul mare unde exista coruptia si invarteala..

vorbim de nivelul mediu si mic..

 

problema este alta..

statul nu a progresat la fel de repede cum au progresat particularii..

Statul nu are un sistem bine pus la punct si haosul nu poate aduce progres si productivitate..

daca stau biine si ma gandesc---inca se mai folosesc disketele pentru bilanturile contabile pentru administratiile financiare..

deci..

daca iau un contabil de la o administratie si ii pun in brate un calculator fara floppydisk ..il bag in ceata..

daca ii scot si messengerul de pe calculator ..deja isi da demisia..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu parafrazez titlul

"forta de munca cu pretentii,cu experienta...da' prosti de put!"

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca stau biine si ma gandesc---inca se mai folosesc disketele pentru bilanturile contabile pentru administratiile financiare..

deci..

 

zău? aici nu mai sunt diskete de mult - doar stickuri

iar la şomaj şi ITM poţi trimite online

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am platit iarna trecuta pentru ULTILITATI 2500 de euro

Chiar are rost discutia asta ?

nu stiu..

vorbeam de cat se castiga in RO si care sunt conditiile de aici..

si cand stim ca ne bate Banka la usa facem nazuri la angajare...

nu am spus ca , doctor fiind sau contabil sau..sau..trebuie sa accepti un salariu de mizerie.

Dar cand salariul oferit este mai mare decat cel pe care l-ai avut , nu inteleg de ce atatea mofturi.!!!?

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci pot spune ca facem foamea..este?

 

este

si atunci intreb, eu sa zicem proaspat absovent, nu am voie sa ridic niste pretentii salariale, atata timp cat am muncit 3 sau 4 ani in facultate ? am muncit = am invatat

merit sa fiu platit cu 150 E/ luna doar pentru ca nu am experienta ?

de ce nu se fac evaluari la angajare ? de ce atunci cand merg la interviu ori mi se spune in fata ca sunt supra- calificata ori ca ei nu-si permit sa ma plateasca atat cat merit ?

iti spun eu de ce: pt ca nu sunt reglementate lucrurile astea, pentru ca daca n-ai noroc sa-ti gasesti un job la o companie mai mare care stie ce-i ala HR si stie sa-si recruteze oamenii de care au nevoie, ajungi pe mana patronasilor smecherasi :blink:

Editat de `jojo`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este

si atunci intreb, eu sa zicem proaspat absovent, nu am voie sa ridic niste pretentii salariale, atata timp cat am muncit 3 sau 4 ani in facultate ? am muncit = am invatat

merit sa fiu platit cu 150 E/ luna doar pentru ca nu am experienta ?

de ce nu se fac evaluari la angajare ? de ce atunci cand merg la interviu ori mi se spune in fata ca sunt supra- calificata ori ca ei nu-si permit sa ma plateasca atat cat merit ?

iti spun eu de ce: pt ca nu sunt reglementate lucrurile astea, pentru ca daca n-ai noroc sa-ti gasesti un job la o companie mai mare care stie ce-i ala HR si stie sa-si recruteze oamenii de care au nevoie, ajungi pe mana patronasilor smecherasi :blink:

sunt de acord cu tine..

dar sa stii ca cele mai multe sanse la angajare o au tinerii de care spui tu--inclusiv tu.

eu faceam referire strict la cei care au stat cu fundul pe o perna moale prin vreo institutie finaciara si acum o dau din colt in colt..

 

ia uite:

Capital .ro

Vor mai fi bugetarii motivaţi după reducerea salariilor?

 

Autor: Valentin Vioreanu

Publicat: 13 Mai 2010

Vizionari: 8008;

 

Guvernul a hotăr

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ăsta e punctul de pe i

 

vor fi şi mai acri şi mai sc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×