Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Laptele matern este toxic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mereu m-am intrebat asta,in privinta mamelor fumatoare care alapteaza: oare nu trec toate toxinele alea in lapte? :no:

Ba trec.O MAMA adevarata nu fumeaza !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca e o scuza faptul ca "nu li s-a spus"

E datoria fiecareia sa se informeze ea insasi, in momentul in care ori se hotaraste sa aiba un copil, ori afla ca e insarcinata.

Si fumatul si alimentatia si toate lucrurile astea, trebuie schimbate INAINTE de momentul conceptiei, nu dupa ce ai facut testul de sarcina.

Daca tot o dam in discutii de-astea.

Exact!! Perfect de acord, insa ca sa fiu sincera, eu nu prea am auzit mame care sa se fereasca in acest mod. sincer acum, dintre cunostintele mele cel putin, nici una nu se fereste de nimic.

 

In acest caz, laptele matern cred ca este toxic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laptele matern contine si antioxidanti care contracareaza efetctele eventualelor toxine,venite si pe cale aeriana.Se pare ca ramane cel mai bun pt. alimentatia sugarului.Ca sa nu mai vorbim si de intarirea sistemului imunitar al bebelului.

Eu am fost hranita cu lapte matern pana la 1 an si nu am facut nici o boala a copilariei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba trec.O MAMA adevarata nu fumeaza !

Insa merge in baruri inainte in timp ce si dupa :no: , in acest caz mai conteaza daca fumeaza sau nu? :x

 

E o vorba,cam sadica: "bun,rau,copiii mananca!" :no:

Cam pe acest principiu se merge din pacate. De aici si atatea boli la copii de varsta foarte frageda, insa toti au impresia ca fatalitatea si virusii sunt de vina, dada exact! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi aduc aminte toti oamenii de stiinta nu au putut sa spuna cu exactitate compozitia laptelui matern iar acesta nu poate fi reprodus.

 

Il consider cel mai bun produs existent si chiar nu inteleg mamele care priveaza copilul de cel mai bun aliment ever !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa merge in baruri inainte in timp ce si dupa :no: , in acest caz mai conteaza daca fumeaza sau nu? :x

 

 

Cam pe acest principiu se merge din pacate. De aici si atatea boli la copii de varsta foarte frageda, insa toti au impresia ca fatalitatea si virusii sunt de vina, dada exact! :P

Chestia cu mersul in bar...si fumatul activ,eventual pasiv....Sa nu generalizam :no: Ca ajungem sa ne traim viata intr-un clopot de sticla.Mai ales cei care traiesc in Ro., unde desi fumatul e interzis in localuri publice,nimeni nu respecta asta.

 

Eu nu am fumat nici inainte de sarcina, nici dupa....Dar sunt multe fete care se lasa de fumat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rau cu rau,da' mai rau fara rau...

Poate ca e mai bine cu lapte matern in care ajung tot felul de toxine,decat fara el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laptele matern contine si antioxidanti care contracareaza efetctele eventualelor toxine,venite si pe cale aeriana.Se pare ca ramane cel mai bun pt. alimentatia sugarului.Ca sa nu mai vorbim si de intarirea sistemului imunitar al bebelului.

Eu am fost hranita cu lapte matern pana la 1 an si nu am facut nici o boala a copilariei.

ai copii? sotul meu a facut varsat de vant la 30 de ani , luat de la un copil cand facea pe mos craciun :no:. A stat 3 sapt cu bube si toti radeau de el saracul. bolile respective este foarte posibil sa le faci la maturitate, iar atunci pot fi mult mai grave. Si eu am fost alaptata la fel insa bolile copilariei le-am facut pe toate cand eram mica.

 

Legat de antioxidanti, este adevarat insa asta depinde de cantitatea de toxine din lapte, daca sunt prea multe.... efectul este dezastruos. considerand faptul ca alimentatia oricarei femei este bazata pe lactate si carne, mie dupa ce am nascut chiar mi-au spus sa nu mananc cruditati, o tampenie. Astfel, dieta se restrange la cateva alimente pline de toxine, gen carne si lactate, iar cu asta iti hranesti copilul, si apoi te intrebi de ce raceste des, de ce face febra, de ce , de ce, de ce... Raspunsul medicului va fi : a luat virusi din aer :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rau cu rau,da' mai rau fara rau...

Poate ca e mai bine cu lapte matern in care ajung tot felul de toxine,decat fara el...

E bine sa nu ajunga toxinele acolo.Mamicile ar trebui sa fie constiente ca tot ce ingereaza in timpul alaptarii,trece in lapte si de acolo mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×