Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Laptele matern este toxic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se pare ca noi toti cei ce traim in tarile civilizate, barbati, femei, copii, avem in noi , acumulari de substante foarte toxice, datorita expunerii la mediul chimic, folosirii exagerate a cosmeticelor si a industriei petrochimice, consumului de alimente nocive, etc. Ca si cum asta nu ar fi destul de alarmant, aceste toxine trec direct in laptele matern, care mai departe ajunge in corpul bebelusilor.

 

Daca este sa fie luat la analizat, laptele matern nu contine doar proteine, grasimi, zaharuri, ci si o cantitate imensa de metale grele,pesticide, compusi pe baza de benzina etc.

 

Datorita faptului ca laptele matern contine o cantitate mare de grasimi si proteine, acesta tinde sa atraga metalele grele si alti compusi chimici.

 

Ce parere aveti? V-ati gandit si la posibilitatea aceasta? Mie mi se pare destul de infricosator.

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca pana si laptele matern este toxic, atunci ce nu e toxic ?

Tu de unde ai obtinut informatiile astea ?

Si eu am dat de curand de aceasta informatie, mie mi se pare foarte logica.

Aici este unul din studiile ce arata continutul laptelui matern http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/es062362y

Este logic ca ceea ce consuma o mama sa intre in compozitia laptelui. Daca mama consuma alimente cu chimicale, foloseste excesiv cosmetice si produse perochimice , atunci si laptele matern are de suferit.

 

Este adevarat ca laptele matern este ce-a mai buna hrana pentru bebelusi, dar asta doar in conditiile in care mama este super grijulie cu ceea ce ingera pe gura sau prin piele. Nu mai pun la socoteala si aerul care este si asa poluat. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu m-am intrebat asta,in privinta mamelor fumatoare care alapteaza: oare nu trec toate toxinele alea in lapte? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mereu m-am intrebat asta,in privinta mamelor fumatoare care alapteaza: oare nu trec toate toxinele alea in lapte? :no:

 

Ba da, doooh. De ce crezi ca NU trebuie sa fumeze pe timpul sarcinii si alaptarii?

 

, dar asta doar in conditiile in care mama este super grijulie cu ceea ce ingera pe gura sau prin piele. Nu mai pun la socoteala si aerul care este si asa poluat. :no:

 

Este toxic numai in conditiile in care mama e o tampita si nu are grija ce mananca, ce bea si etc. Ceea ce mi se pare normal.

Daca mananca fasole si varza, copilul o sa aiba colici. Daca, daca, daca. NORMAL ca exista o influenta directa, asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa alapteze, ca e toxic.

Sa nu o dam in tampenii, totusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da, doooh. De ce crezi ca NU trebuie sa fumeze pe timpul sarcinii si alaptarii?

 

 

 

Este toxic numai in conditiile in care mama e o tampita si nu are grija ce mananca, ce bea si etc. Ceea ce mi se pare normal.

Daca mananca fasole si varza, copilul o sa aiba colici. Daca, daca, daca. NORMAL ca exista o influenta directa, asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa alapteze, ca e toxic.

Sa nu o dam in tampenii, totusi.

sunt de acord, insa cate mame fac ce zici tu? Majoritatea fac urmatoarele:

-se vopsesc

- se dau cu deodorant cu aluminiu

- folosesc detergenti petrochimici

- folosesc cosmetice petrochimice

- in caz de raceala i-au paracetamol

- papa carnea cu hormoni de crestere si antibiotice

etc etc etc

 

In acest caz, nu este "umpic" periculos pentru copil?

Cator mame li s-a explicat, chiar si de aici de pe forum, in amanunt, alimentatia, si modul de viata pe care trebuie sa il duca atunci cand alapteaza? Au fost informate ca cele enumerate mai sus sunt periculoase pentru copil?

 

 

Mereu m-am intrebat asta,in privinta mamelor fumatoare care alapteaza: oare nu trec toate toxinele alea in lapte? :no:

evident ca trec, si sunt cam inconstiente in aceasta privinta, insa fumatul este doar una din probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e o scuza faptul ca "nu li s-a spus"

E datoria fiecareia sa se informeze ea insasi, in momentul in care ori se hotaraste sa aiba un copil, ori afla ca e insarcinata.

Si fumatul si alimentatia si toate lucrurile astea, trebuie schimbate INAINTE de momentul conceptiei, nu dupa ce ai facut testul de sarcina.

Daca tot o dam in discutii de-astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×