Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Laptele matern este toxic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din cate imi aduc aminte toti oamenii de stiinta nu au putut sa spuna cu exactitate compozitia laptelui matern iar acesta nu poate fi reprodus.

 

Il consider cel mai bun produs existent si chiar nu inteleg mamele care priveaza copilul de cel mai bun aliment ever !

Este cel mai bun aliment, dar depinde de ce manaca mama. Daca mama mananca junk , si laptele va fi junk, iar copilul nu are incotro si mananca junk... Nu este o regula, cum ca laptele este deosebit no matter what!

 

E bine sa nu ajunga toxinele acolo.Mamicile ar trebui sa fie constiente ca tot ce ingereaza in timpul alaptarii,trece in lapte si de acolo mai departe.

Exact, din pacate suntem la stadiul de "ar trebui" .... trist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce le impiedica sa se informeze? Nu inteleg faza asta.

Este vreo statistica referitoare la asta?

Dupa cum ii dicteaza constiinta fiecareia, daca e o persoana responsabila si constienta ca are o viata in plus in ea.. atunci actioneaza in consecinta, se informeaza, pune in practica ce a aflat..

Daca nu, nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce le impiedica sa se informeze? Nu inteleg faza asta.

Este vreo statistica referitoare la asta?

Dupa cum ii dicteaza constiinta fiecareia, daca e o persoana responsabila si constienta ca are o viata in plus in ea.. atunci actioneaza in consecinta, se informeaza, pune in practica ce a aflat..

Daca nu, nu.

de acord ca sa se informeze. deseori se duc la medici care nu au timp si le informeaza superficial sau nu stiu sa le informeze . si apoi bebeii lor au de suferit. se duc din nou la medici care le prescriu medicamente . bebeii sufera din nou . etc.

sunt curioasa cite mamici se informeaza inainte de a ramine insarcinate ? de exemplu anticonceptionalele(care nu opresc fecundarea ci nu lasa sa se prinda de uter, si oul fecundat este eliminat )

luate pina in 6 luni - probleme destul de usoare (desi nu stii predispozitia organismului ).

intre 6-2 ani - grave

peste 2 ani - foarte grave cu o gramada de boli in timp. :good:

daca intrerup anticonceptionale, cit timp lasa sa fie eliminate inainte sa ramina gravide ? se intreaba lucrurile astea ?

 

Daca le spui ca pestele contine...mercur,crezi ca or sa renunte la peste,fie si pe perioada alaptarii?

nu , deoarece medicul(care deseori nu stie ) le-a zis ca pestele e slab si contine omega 3 si e sanatos sa il manince . :doh:

cum a fost crescut , hranit , si ca mai contine si alte substante urite pentru organism , nu mai conteaza . :o:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si aici conteaza calitatea desigur si nu cantitatea sau durata alaptarii. Sunt mamici care alapteaza pana la 2 ani si copilul e bolnavicios ceva de speriat. Eu am alaptat doar 3 luni, dar am avut mereu un copil rezistent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si aici conteaza calitatea desigur si nu cantitatea sau durata alaptarii. Sunt mamici care alapteaza pana la 2 ani si copilul e bolnavicios ceva de speriat. Eu am alaptat doar 3 luni, dar am avut mereu un copil rezistent

Da, dar tu esti vegetariana din cate imi amintesc :doh:

 

si aici conteaza calitatea desigur si nu cantitatea sau durata alaptarii. Sunt mamici care alapteaza pana la 2 ani si copilul e bolnavicios ceva de speriat. Eu am alaptat doar 3 luni, dar am avut mereu un copil rezistent

bine spus.

si acele mamici au raspuns la intrebarile : de ce e copilul meu bolnav ? e laptele bun? ii pot face rau prin alaptare?

copilul devine rezistent , nu neaparat dupa timpul cit il alaptezi , ci dupa calitatea laptelui ,lipsa vaccinarii si alimentatia sanatoasa.

 

 

sunt curioasa sa stiu cite mamici de pe forum in ciuda faptului ca au alaptat mult , pe timpul alaptarii si chiar dupa , copii lor au fost bolnaviciosi ? li s-a spus ca laptele poate sa nu fie de calitate , daca copilul e bolnavicios? li s-a spus ca vaccinurile pot slabi sistemul imunitar al copilului ?sau s-a dat vina , ca de obicei pe exterior ? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, de la 12 ani .. bine am renuntat doar la carne, dar in general incerc sa evit porcariile si ma bucur ca si fii-mea e rezistenta; mi-ar fi placut sa alaptez mai mult, dar nu am mai avut lapte, insa se pare ca i-a fost suficient, i-am oferit laptic de calitate

si eu m-am intrebat tot discutand cu mamicile cum de au copiii mici de o luna de ex. pe antibiotic cu febra, raceala, muci, rosu in gat etc. si mi-am zis sigur conteaza calitatea laptelui si se pare ca acest raspuns instinctiv o fost bun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, de la 12 ani .. bine am renuntat doar la carne, dar in general incerc sa evit porcariile si ma bucur ca si fii-mea e rezistenta; mi-ar fi placut sa alaptez mai mult, dar nu am mai avut lapte, insa se pare ca i-a fost suficient, i-am oferit laptic de calitate

si eu m-am intrebat tot discutand cu mamicile cum de au copiii mici de o luna de ex. pe antibiotic cu febra, raceala, muci, rosu in gat etc. si mi-am zis sigur conteaza calitatea laptelui si se pare ca acest raspuns instinctiv o fost bun

 

 

laptele si branza sunt mai daunatoare decit carnea , oualele nu mai vorbim . si pestele plin de mercur.

pai ele stiau ca lapticul nu e bun? ca maninca ce nu trebuie? ca produsele pe care le maninca sunt proinflamatorii(carne brinza lapte oua , peste) si ca toxinele plus moleculele de stress se transmit laptelui si bebeul este infectat? au schimbat dieta? sau iau dat lapte in continuare +antibiotice micutului ca are febra si a inceput prin asta sa ii distruga flora intestinala , apoi a devenit constipat si asa mai departe .......

din boala in boala :spiteful:

ps instinctul de mama nu te minte daca il asculti . :wub:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×