Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Ce inseamna a fi parinte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am fost de mic perfid si ascuns.

Cat despre educatie si contra-exemple, am avut parte din plin. A cui o mai fi vina?

Dreacu e de vina, evident.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fi parinte, este divers inca de la simpla ecuatie :femeia care naste copilul, la barbatul cu care l-a conceput.

 

Mai departe, sint multe, multe , diversitati despre ce inseamna a fi parinte de copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii parinte, este o mare responsabilitate. Iti mai trebuie si dragoste si disponibilitate pt copilul pe care l-ai adus pe lume. Altfel, nu te poti numi parinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii parinte, este o mare responsabilitate. Iti mai trebuie si dragoste si disponibilitate pt copilul pe care l-ai adus pe lume. Altfel, nu te poti numi parinte.

Chiar se vorbea de curand la TV ca un parinte are un rol extrem de important in dezvoltarea copiilor si ca modul in care interactioneaza cu ei in primii 5 ani de viata este cel mai important.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un parinte ... interactioneaza ... in primii 5 ani de viata este important.

 

Pe vremuri erau cei 7 ani de acasa acum s-au redus la 5 ani ca si scoala incepe mai devreme cu 2 ani dar si sentintele la tribunale sint mai scurte ... sa acomodeze vremurile in avansare spre ... niciunde :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de cei 7 ani de acasa, ci de faptul ca multi parinti nu se implica asa cum trebuie in cresterea copiilor. In primii ani de viata copiii au nevoie de atentie, indrumare si multa rabdare. Dupa varsta de 5 ani te poti intelege altfel cu ei. Vad copii de 4 ani lasati sa faca ce vor iar parintii nu se pot intelege deloc cu ei. Cei 7 ani raman tot 7.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte grea intrebare si nu i-am gasit raspunsul. Pe langa faptul ca ii nasti, le dai o mostenire genetica si trasaturi de personalitate, esti primul exemplu pentru copii. ESti startul lor in viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fi parinte inseamna mult, inseamna a creea si a forma omul, adultul care va fi, nu doar dindu-i viata si hranindu-l, ci si prin educatie, suport, afectiune, intelegere, sustinere, modelul care-l inspiri, lectiile de viata care le transmiti etc.

Amprenta care o pui asupra copilului se pastreaza si dupa ce-si ia zborul, este bagajul cu care pleaca in lumea asta, "zestrea" care i-o dai sa se descurce in viata.

Editat de YasmiSL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca asta e topicul bun unde sa arunc o intrebare...Nici nu stiu cum naiba sa intreb sau sa pun problema, de teama de a nu ma eticheta egoista sau nebuna. Vreau si eu in viata asta un copil. Insa cand ne gandim la copil, cand vorbim despre, mie imi sta o idee undeva ascunsa, cum ca nu as vrea sa impart dragostea lui, a iubitului, cu nimeni. Eu vreau sa fiu eu pe primul loc, vreau sa fiu iubita in aceeasi masura si imi e teama ca un copil o sa scada din cantitatea de iubire pe care mi-o ofera el la ora asta. mistocarii sa se abtina, ca le var mistoul in *ur imediat

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×