Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Ce inseamna a fi parinte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ati apela la serviciile unei bone pentru cresterea copilului?

v-ati lasa educatia copilului pe mainile acesteia? :jester:

As apela dar nu in totalitate adica nu mi-as lasa educatia si cresterea copilului in totalitate pe seama bonei.Ea ar fi acolo mai mult pentru a ma ajuta pe mine in unele circumstante (mai mult pe rol de babysitter) nu pentru a-mi prelua rolul de parinte.

Iar pentru educatia de acasa tot parintii trebuie sa fie responsabili.Pentru cea academica exista gradinite,scoli,tutori.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Prefero gradinita in locul unei bone. Prefer sa stiu ca se joaca, ia parte la diferite activitati, socializeaza, invata fel de fel de lucruri. In bone nu am incredere.

si cum alegi o gradinita? pe ce te bazezi ?

 

As apela dar nu in totalitate adica nu mi-as lasa educatia si cresterea copilului in totalitate pe seama bonei.Ea ar fi acolo mai mult pentru a ma ajuta pe mine in unele circumstante (mai mult pe rol de babysitter) nu pentru a-mi prelua rolul de parinte.

Iar pentru educatia de acasa tot parintii trebuie sa fie responsabili.Pentru cea academica exista gradinite,scoli,tutori.

pai si tu daca esti la servici ? sau stai si tu acasa cu bona? :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si tu daca esti la servici ? sau stai si tu acasa cu bona? :pardon:

Din fericire am un servici cu program flexibil.Nu trebuie sa semnez condica zilnic la birou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe activitatile ce au loc la gradinita, pe stilul de lucru, grija fata de copii.

 

Gradinita asigura o viata in colectivitate si o buna pregatire pentru ritmul scolar. Exista multe activitati de stimulare, bine adaptate varstei bebelusului. Igiena este ireprosabila si copiii sunt supravegheati de persoane specializate, in numar suficient, este fara indoiala cel mai bun mod de supraveghere ce linisteste mamele panicoase.

Gradinita este este sub supravegherea unui medic responsabil din serviciul de Protectie a mamei si copilului.

 

Bineinteles ca exista si dezavantaje.

 

Cu cat copilul este mai mic, cu atat adaptarea la viata din gradinita risca sa fie dificila.

Copiii timizi pot suferi de o lipsa de personalizare a relatiilor.

In contact cu alţi copii, bebelusul risca sa contacteze anumite boli ale copilariei, inca din primul an de gradinita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe activitatile ce au loc la gradinita, pe stilul de lucru, grija fata de copii.

 

Gradinita asigura o viata in colectivitate si o buna pregatire pentru ritmul scolar. Exista multe activitati de stimulare, bine adaptate varstei bebelusului. Igiena este ireprosabila si copiii sunt supravegheati de persoane specializate, in numar suficient, este fara indoiala cel mai bun mod de supraveghere ce linisteste mamele panicoase.

Gradinita este este sub supravegherea unui medic responsabil din serviciul de Protectie a mamei si copilului.

 

Bineinteles ca exista si dezavantaje.

 

Cu cat copilul este mai mic, cu atat adaptarea la viata din gradinita risca sa fie dificila.

Copiii timizi pot suferi de o lipsa de personalizare a relatiilor.

In contact cu alţi copii, bebelusul risca sa contacteze anumite boli ale copilariei, inca din primul an de gradinita.

si la ce varsta consideri ca e bine sa mearga la gradinita?

cum crezi ca un copil devine timid? si de ce?

 

 

Din fericire am un servici cu program flexibil.Nu trebuie sa semnez condica zilnic la birou.

si totusi cind o semnezi , bona ramine singura cu copilul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la 3 ani, desi exista si crese la care copilul poate fi dus din primul an de viata sau al 2-lea.

 

Copilul timid sufera.

Daca e foarte mic, se ascunde dupa fusta mamicii, fuge, respinge nervos tentativele celor din jur de a relationa cu el.

Timiditatea se poate accentua cu varsta si se autoalimenteaza.

 

Treptat, copilul isi da seama de dificultatile sale si, o data cu asta, situatia se agraveaza.

In timp, va asocia temerilor sale variate complexe legate de infatisarea sa, de capacitatile intelectuale etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la 3 ani, desi exista si crese la care copilul poate fi dus din primul an de viata sau al 2-lea.

 

Copilul timid sufera.

Daca e foarte mic, se ascunde dupa fusta mamicii, fuge, respinge nervos tentativele celor din jur de a relationa cu el.

Timiditatea se poate accentua cu varsta si se autoalimenteaza.

 

Treptat, copilul isi da seama de dificultatile sale si, o data cu asta, situatia se agraveaza.

In timp, va asocia temerilor sale variate complexe legate de infatisarea sa, de capacitatile intelectuale etc.

asadar la 3 ani deja copilul este educat de '' exterior'' , nu?. timpul parintelui cind mai e?

ce determina timiditatea unui copil?

este parintele responsabil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi cind o semnezi , bona ramine singura cu copilul?

Am zis "as apela".In cazul meu daca e absolut nevoie vre-o zi doua cand nu e soacra la dispozitie sau sunt eu ocupata. A lasa copilul singur cu bona sau babysitterul pentru o zi sau doua nu inseamna relegarea educatiei si cresterii pe mainile lor.:roll:

A lasa copilul 5-6 zile saptamanal,lunar,12 luni pe an asta da,ar insemna ca-ti creste si educa alta copilul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am zis "as apela".In cazul meu daca e absolut nevoie vre-o zi doua cand nu e soacra la dispozitie sau sunt eu ocupata. A lasa copilul singur cu bona sau babysitterul pentru o zi sau doua nu inseamna relegarea educatiei si cresterii pe mainile lor.:roll:

A lasa copilul 5-6 zile saptamanal,lunar,12 luni pe an asta da,ar insemna ca-ti creste si educa alta copilul.

ok. atunci cit timp lasi copilul cu soacra? :lol: se ocupa de educatia lui ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asadar la 3 ani deja copilul este educat de '' exterior'' , nu?. timpul parintelui cind mai e?

părintele este cel care se ocupă de educaţia copilului.

dacă este dus la creşă nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×