Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Ce inseamna a fi parinte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ok. atunci cit timp lasi copilul cu soacra? :luck: se ocupa de educatia lui ?

Da.Si cu asta nu am probleme din moment ce impartasim aceiasi ideologie in toate aspectele.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
copilul invata din calitatile si manifestarile bonei , indiferent daca il lasi o ora sau citeva ore pe saptamina

copilul ii va asculta mai greu pe parinti , daca e invatat cu ascultarea de bona.

eu nu vorbesc de bonă, ci de un colectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt parinti care muncesc desigur , si ajung acasa obositi , iar copilul ramine cu '' educatia '' de la gradinita . ce faci in cazul asta?

ai copii? daca da, nu laşi pe nimeni să se apropie de ei doar pentru că TU trebuie să-i dai educaţie?

c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai copii? daca da, nu laşi pe nimeni să se apropie de ei doar pentru că TU trebuie să-i dai educaţie?

c

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii parinte inseamna sa iti pregatesti copilul pentru realitate, asta cuprinde sa ai si grija de nevoile lui, deci cuprinde tot, daca nu l-ai pregatit pentru realitate ai esuat.

Parinte e cel care te creste, daca ar veni cineva la mine si ar zice ca e mama sau tatal meu biologic i-as zice ok si atat, povesti cu copii adoptivi care au fost crescuti intr-un mod sanatos dar isi privesc parintii biologici ca parintii "adevarati" sunt basme si produse ale unei minti tulburate.

 

daca un parinte vine seara acasa si toata ziua a stat cu bona , crede-ma ca acel copil este atasat mai mult de bona decit de parinti ( asta nu inseamna ca nu isi cunoaste parintii , dar modul de crestere al bonei va intra in conflict cu modul de crestere al parintilor . si aici copilul nu va stii de cine sa asculte , iar daca bona are un anumit stil si parintele alt stil , copilul va adopta stilul CARE II CONVINE(deseori e cel al bonei si nu va asculta de parinte ) . :)

ps nu mi-as lasa copilul cu o bona . la gradinita merge de la o anumita varsta , acolo deja se discuta altfel . :)

 

 

Tu ce vrei sa zici prin asta? adica copilul trebuie sa preia stilul parintilor?(ce e cuprins in "stilul" asta?) asta dupa mine e involutie.

E si normal sa o vada pe bona ca ma-sa daca ea il creste, doar nu faci copii si gata trebuie sa te vada ca parintele lui toata viata?

 

 

 

 

colectivul DETERMINA comportamente . deseori copilul daca e mic se poate inrtoarce acasa cu tot felul ''de ciudatenii'' in comportament .

determinarea prin comparatie a unui copil sa faca un lucru, deseori duce la competitie si asta distruge colectivul .

sunt parinti care muncesc desigur , si ajung acasa obositi , iar copilul ramine cu '' educatia '' de la gradinita . ce faci in cazul asta?

 

 

cum o alegi?

deseori copilul este ascultatator fata de bona . cind bona dispare devine nesigur . in prezenta parintilor si prin comparatie va alege bona care il lasa sa fie liber( sa isi faca de cap) , daca parintele va incerca sa il educe cind greseste .

asadar in copil va fi un conflict interior .

ce faci atunci ?

 

Daca nu are timp de copil sa nu il faca, dar e greu cand gandirea iti este guvernata in totalitate de instincte, macar sa n-aiba pretentii de la copil daca nu se implica in educatia lui.

Un copil e afectat cel mai mult de parintii lui(din toti oamenii pe care ii cunoaste, bineinteles parintii care il cresc), daca e invatat sa gandeasca poate sa decida singur colectivul corespunzator.

 

Eu am observat ca daca ai parintii corespunzatori te dezvolti sanatos(iti mai creste si inteligenta asa, deci un ajutor in plus ca sa te descurci mai bine in viata, plus alte beneficii foarte valoroase care survin dintr-o educatie corespunzatoare), problemele care apar din ce ati descris majoritatea pe aici pot fi evitate cat timp cresti copilul bine, dar de la un punct depinde numai de el, tu ca parinte trebuie sa te asigur ca-i oferi conditiile cele mai bune si bine ar fi sa-ti traiesi si tu viata sa nu ii dai impresia ca viata ta e un sacrificiu pentru el sau ca iti datoreaza ceva, mai bine nu il faci si gata decat sa-i ceri inapoi totul(chiar inzecit vor unii, nu ofera mai nimic si cat vor..), doar nu esti banca!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi nu stiu sa fie parinti, chiar daca vor, sau chiar daca cred ca stiu. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi nu stiu sa fie parinti, chiar daca vor, sau chiar daca cred ca stiu. :cry:

oare asta are dea face cu societatea de azi ?

sau probleme de genu .... au fost si in trecut ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oare asta are dea face cu societatea de azi ?

sau probleme de genu .... au fost si in trecut ?

Cred ca problemele astea au existat si in trecut, dar atunci nu prea se discuta deschis si oamenii, datorita mentalitatii de atunci, nu mai vroiau sa-si bata capul cu asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×