Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Ce inseamna a fi parinte?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

multe mame isi folosesc '' aceste cunostiinte '' si fac mai mult rau decit bine. ce parere ai despre alintat . este un lucru bun sau rau? :flowers:

Depinde de alint si in ce momente este folosit.

Dar cred ca un copil merita laudat cand face un lucru bun, merita alintat, imbratisat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cred ca un copil merita laudat cand face un lucru bun, merita alintat, imbratisat.

Cine decide cand copilul face lucruri bune ? Parintele, nu ? Cine decide cand copilul face lucruri rele ? Parintele, nu ? De aici rezulta dresajul recompensa/pedeapsa prin care copilul este directionat spre ceea ce este dezirabil din punctul de vedere al parintelui . Problema se poate solutiona doar prin neconditionarea afectiunii, you dont mess with that, daca nu, intri intr-un taram al problematicii inhibarii personalitatii copilului care se va auto-cenzura de la a face multe lucruri doar din pricina lipsei recunoasterii acestora in ochii parintelui . Parintii care folosesc alintul se numesc tampiti .". Vai ce baiat destept are mama ca nu-i iese din cuvant ", nu-i asa ? Sau era invers dezirabilitatea in ceea ce il priveste ? Sa nu-si iasa din propriul cuvant, din propriile valori ? Ah , nu. E cu mult mai simplu dresajul .

Editat de ruudflo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O femeie ce a avut o copilărie dureroasă va dori să ofere copilului ei tocmai ce ei i-a lipsit.

 

Sau nu?

 

va dori, dar din pacate foarte putine reusesc sa faca asta pentru ca ele au fost invatate sa se poarte intr-un anumit fel si deja sunt setate pe un anumit comportament

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine decide cand copilul face lucruri bune ? Parintele, nu ? Cine decide cand copilul face lucruri rele ? Parintele, nu ? De aici rezulta dresajul recompensa/pedeapsa prin care copilul este directionat spre ceea ce este dezirabil din punctul de vedere al parintelui.

Parintele isi educa asa cum stie copilul.

Parintele trebuie sa ghideze pasii copilului, sa-l indrume.

 

Din ce spui tu eu inteleg ca un copil nu ar trebui nici certat, nici laudat.

 

 

Cand invata sa fie primii pasi, nu e normal sa-l lauzi, sa vada ca te bucuri pentru eforturile lui si sa-l motivezi sa continue, sa persevereze?

Ce ar trebui sa faca un parinte?

Sa stea bosumflat, sa se poarte ca si cand e ceva firesc, ca doar toata lumea invata sa mearga, cand numai el stie cat a asteptat momentul, sa-si vada copilul facand primii pasi?

 

Daca iesi cu el in parc si vezi ca loveste un copil, nu e normal sa vorbesti cu el, sa ii explici unde greseste ca sa nu repete greseala?

 

Trebuie sa-l lasi sa scoata ochii altor copii, pentru ca nu trebuie certat?

 

Educatia nu este egala cu dresajul, din cate stiu eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ati apela la serviciile unei bone pentru cresterea copilului?

v-ati lasa educatia copilului pe mainile acesteia? :jester:

Nu. Prefero gradinita in locul unei bone. Prefer sa stiu ca se joaca, ia parte la diferite activitati, socializeaza, invata fel de fel de lucruri. In bone nu am incredere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×