Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Cum se manifesta complexul Oedip/Electra in viata ta de adult

Postări Recomandate

vezi ca varianta cu copyright e "o lae"

retrage-ti cuvintele.

 

L. E hai ca mi le retrag eu, ca sa nu dezinformez opinia pub(l)ica.

e cu i. :P

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am nicio atractie sexuala fata de tata, desi il iubesc.

 

Pai e normal sa nu mai ai. A fost refulata cand ai depasit faza oedipiana. Insa e posibil sa fi ramas anumite urme nerezolvate ale acestei faze. Inconstient, desigur. Poti fi atrasa inconstient de unii barbati cu anumite trasaturi asemanatoare cu ale tatalui, sa cauti protectie intr-o relatie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva nu e in regula cu barbatii din tara asta. Enorm de multi au complexe de inferioritate vis-a-vis de sexul feminin.

 

Si tot la fel, ceva e in neregula cu femeile din tara asta, care sunt educate de mici ca niste mini-tarfe.

 

Sa ne mai miram ca atunci cand sunt mari, nu pot forma familii durabile, ca femeia nu face sex oral, ca barbatul o loveste din te miri ce.

 

Ati observat cat de violenti sunt baieteii din clasele 1-4 cu fetitele? Mai ales in mediul rural. De unde vine ura asta? De pe vremea cand centurionii romani veniti incoace acum 2 mii de ani s-au vazut nevoiti sa formeze familii cu prostituatele de la portile Romei care au venit si ele pe urma lor? Asta e de fapt complexul. Nu e nici un Oedip si nici o Electra. E omul redus la sex. Omul vazut prin sexul sau, prin functia sa, dezumanizare de fapt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceva nu e in regula cu barbatii din tara asta. Enorm de multi au complexe de inferioritate vis-a-vis de sexul feminin.

 

 

Au putin noroc cei care au complex de inferioritate doar in privinta femeilor (daca exista asa ceva), unii(ca mine) sunt crescuti sa se simta inferiori oricum ar fi.

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multi barbati in tara asta sunt ramasi la un stadiu al sexualizarii limitat la placere. In loc scopul sexualitatii sa fie procreerea, la cei mai multi dintre noi este pur placerea iar copiii care ar putea rezulta sunt urati si nedoriti inca de la inceput. Si tocmai asemenea barbati imaturi nu-si planifica numarul de copii pe care-i fac, vezi Moldova sau alte zone sarace. Ajutoarele banesti date de stat au devenit un stimulent pentru procreere.

Editat de Steinbrenner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai e normal sa nu mai ai. A fost refulata cand ai depasit faza oedipiana. Insa e posibil sa fi ramas anumite urme nerezolvate ale acestei faze. Inconstient, desigur. Poti fi atrasa inconstient de unii barbati cu anumite trasaturi asemanatoare cu ale tatalui, sa cauti protectie intr-o relatie...

Caut protectie, dar nu caut barbati ca tata, imi amintesc de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceva nu e in regula cu barbatii din tara asta. Enorm de multi au complexe de inferioritate vis-a-vis de sexul feminin.

Si tot la fel, ceva e in neregula cu femeile din tara asta, care sunt educate de mici ca niste mini-tarfe.

Sa ne mai miram ca atunci cand sunt mari, nu pot forma familii durabile, ca femeia nu face sex oral, ca barbatul o loveste din te miri ce.

Ati observat cat de violenti sunt baieteii din clasele 1-4 cu fetitele? Mai ales in mediul rural. De unde vine ura asta? De pe vremea cand centurionii romani veniti incoace acum 2 mii de ani s-au vazut nevoiti sa formeze familii cu prostituatele de la portile Romei care au venit si ele pe urma lor? Asta e de fapt complexul. Nu e nici un Oedip si nici o Electra. E omul redus la sex. Omul vazut prin sexul sau, prin functia sa, dezumanizare de fapt.

Violenta nu provine din ura ci din dorinta de a domina.

Complexul masculin: "Trebuie sa tii casa, sa faci bani, sa iti satisfaci femeia."

Complexul feminin: "Trebuie sa te mariti bine, cu un baiat cu casa si salariu mare."

Traducere:

- eu, "capul familiei" sunt nemultumit de mine insumi ca nu pot sa imi cumpar tot ce vad ca isi iau altii, imi este teama sa nu fiu suficient de bun incat sa stea vreo femeie cu mine, deoarece cunosc ca ele pleaca foarte usor din cauza ca nu le deranjeaza sa stea mai multe cu unul singur, capabil sa le intretina - cel capabil sa intretina este superior.

- trebuie sa fii capabila sa iti vinzi sexul cui poate avea grija de el, eu, mama ta, sunt nemultumita ca nu pot avea mai mult, tatal tau este plictisitor si inferior altora, iar eu nu doresc sa stau cu un inferior, vreau sa ofer sexul meu unui superior.

Educatie generala mass-media: totul este de vanzare, frumusetea este de vanzare, sexul este de vanzare, sexul inseamna placere, copii sunt o consecinta nedorita care te impiedica sa iti "traiesti viata", scopul omului in viata este placerea - sucurile, alcoolul, masinile, spuma de ras, laptele UHT, ciocolata, sexul, femeile frumoase, barbatii frumosi (o data cu emanciparea femeilor, si sexul lor a devenit "piata de desfacere") etc. produc placere. Trebuie sa cumperi placere. Iubirea ? Sf. Valentine - arata-i persoanei "iubite" intensitatea sentimentelor tale cumparandu-i ceva.

Biblia: cel mai mare pacat este zavistia ! Dupa cum urmeaza: sunt invidios pentru masina, casa, mobila, frumusetea, femeia, barbatul, functia, salariul, telefonul mobil, relatia, coafura... altora ! Deci sunt nefericit ! Rezultat logic, dar primitiv: trebuie sa am acele lucruri pentru a fi fericit ==> sursa educatiei femeilor si barbatilor din care rezulta complexele. Rezultat corect dar refuzat de mass-media deoarece distruge esafodajul marketingului: nu sunt invidios pe ce au ceilalti, sunt multumit de ceea ce am si ceea ce pot construi/achizitiona eu prin propriile puteri, ceea ce fac eu este foarte important pentru mine insumi. Implicatii ale nevoii de stima si repect: ei/ele nu ma apreciaza pentru ceea ce sunt sau ce fac eu, deci nu imi satisfac aceasta nevoie, ei/ele apreciaza ceea ce media te invata sa apreciezi - variante:

1. ma straduiesc sa ma ridic la inaltimea asteptarilor lor prntru a fi apreciat (imi recunosc inferioritatea)

2. ma indepartez de ei/ele - de ce ? :

a. nu sunt suficient de bun - gresit ! - iar imi recunosc inferioritatea

b. aceste persoane nu sunt potrivite pentru mine, comportamentul lor la adresa mea reprezinta o agresiune - nu ma accepta asa cum sunt, ci imi impun standarde la care viseaza ei, la fel cum si parintii mi-au impus standarde pentru a fi iubit de catre ei ==> nu sunt suficient de bun pentru a fi iubit = sunt inferior

c. aceste persoane ma plictisesc, nu imi face placere sa imi petrec timpul cu ele, nu castig nimic pozitiv de pe urma petrecerii timpului cu ele, ceea ce ei/ele arata catre mine nu este afectiune reala ci conditionata ==> explicatie: asa au fost educati, nu pot iubi neconditionat... indeplinrea conditiilor = potrivire, neindeplinirea conditiilor = nepotrivire ==> daca nu suntem potriviti pentru a ne petrece timpul impreuna nu trebuie sa insisitam, nimeni nu este inferior, caracterele individuale sunt mult prea diferite si au un anumit grad de flexibilitate, de a accepta persoane care nu indeplinesc una sau mai multe din conditiile pe care ei le impun pentru a iubi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-o manifesta si el (complexu) cum poate. Nu cred sa fie ceva rau in asta. :yahoo:

E normal sa trecem cu totii prin aceste complexe insa cum reuseste fiecare sa treaca e altceva. Dar se poate foarte bine trai si cu astfel de complex, sunt lucruri mult mai rele decat asta pe lumea asta, sau cu adevarat rele.

Dragostea e frumoasa, oricare ar fi "contributia" complexelor astora...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am cam demitizat pe taica-miu (sau s-o fi demitizat singur), e departe de a fi ramas idealul meu masculin, cum era acum ceva ani. :doh:

Unele sechele au trecut, dar mi-e ca altele au ramas. Inca am o slabiciune pentru un anumit gen de agresivitate, apele linistite ma plictisesc etc. Varza!

Editat de Sicilia`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca am o slabiciune pentru un anumit gen de agresivitate, apele linistite ma plictisesc etc. Varza!

 

 

Si de ce ar fi asta o problema? Sau de ce ar avea neaparat legatura cu tatal? Cum sa ne aparam negand si excluzand complet agresivitatea?

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×