Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Cum se manifesta complexul Oedip/Electra in viata ta de adult

Postări Recomandate

Si de ce ar fi asta o problema? Sau de ce ar avea neaparat legatura cu tatal? Cum sa ne aparam negand si excluzand complet agresivitatea?

Pai tu crezi ca e normal sa simti... habar n-am cum sa-i zic acum numai langa oameni care te :roll: iubesc la cap? :roll:

Taica-miu e genul de persoana extrem de agresiva, nu fizic, insa in rest da. Eu insami, in relatiile mele, fac ce fac si resimt placere atunci cand starnesc agresivitate. Sunt 100% singura ca asta nu e normal.

 

Bine, 99%.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, 99%.

 

 

Nu, nu e normal. Dar fara o doza moderata de agresivitate nu poti sa te descurci `onorabil`. Probabil ca la tine nu e moderata, dar se poate regla. La varsta ta, tatal poate fi inlaturat. O fi si el pe la originea agresivitatii, dar si-a trait traiul. Zic si eu. Din experienta, nu numai din carti. E drept ca la mine in familie femeile exceleaza in domeniul agresivitatii.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu e normal. Dar fara o doza moderata de agresivitate nu poti sa te descurci `onorabil`. Probabil ca la tine nu e moderata, dar se poate regla. La varsta ta, tatal poate fi inlaturat. O fi si el pe la originea agresivitatii, dar si-a trait traiul. Zic si eu. Din experienta, nu numai din carti. E drept ca la mine in familie femeile exceleaza in domeniul agresivitatii.

Cred ca a aparut o neintelegere. Eu nu de agresivitatea mea ma plang, ci de faptul ca imi plac, la altii, anumite forme de agresivitate. Cumva am ajuns sa asociez lipsa de agresivitate la un barbat cu prostia, ramolismentul, lipsa masculinitatii etc, de asta sunt 99% sigura ca nu e normal.

Vorbesc despre anumite forme de agresivitate psihica, ca sa nu se inteleaga gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc despre anumite forme de agresivitate psihica

Poate e mai degrabă un fel de dominare continuă? Care poate fi o agresiune per se, dar nu e neapărat compusă dintr-un şir nesf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Vorbesc despre anumite forme de agresivitate psihica, ca sa nu se inteleaga gresit.

 

 

Ramane valabil ce am spus. Nu vad cum ar putea sa iti placa barbatii lipsiti complet de agresivitate, daca e adevarat ca oamenii de genul asta nu pot face fata `onorabil` diferitelor situatii. Adaug si ca suntem intr-un stadiu de dezvoltare nu prea indepartat de babuini.

Sicily, eu imi fac un ceai de tei sa imi scad doza de agresivitate, ca maine trebuie sa prezint o fata obedienta. Noapte buna!

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un fel de dominare continuă?

Nu stiu la ce te referi tu, insa mie mi-e scarba complet de asa ceva, tocmai pentru ca imi aduc aminte ce fel de atmosfera a impus taica-miu la el in casa (si inca mai impune). Oamenii, in speta barbatii care simt nevoia sa controleze totul, sa domine, mi se par extrem de slabi si mi-e visceral scarba de asa ceva (mi-e scarba nu de oamenii slabi, ratati, ci doar de cei care simt nevoia sa compenseze prin mania controlului).

 

 

Nu vad cum ar putea sa iti placa barbatii lipsiti complet de agresivitate, daca e adevarat ca oamenii de genul asta nu pot face fata `onorabil` diferitelor situatii.

Pai nu cred ca exista om complet lipsit de agresivitate- asta ar insemna sa exista si oameni cu zero frustrari. :o:

Cred ca cineva poate face fata oricarui fel de situatie nesimtind nevoia sa intervina asupra a nimic altceva decat viata lui. Teoretic vorbind, sper ca macar altii sa poata supravietui rational in "jungla".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca am ales un barbat care stie sa repare aproape orice, dupa cum ii si tata, o fi ca il mai am? Complexul ma refer. Doar cu cineva care sa stie sa repare totul ma simt in siguranta. Dar s-a intamplat sa fie amandoi pe acelasi calapod, motiv pentru care ei doi...socru si viitor ginere... se inteleg de minune.

Ma tem ca atunci cand se strica ceva la priza, centrala, uscator de par, mobila, telefon, masina de spalat automata...va trebui sa alerga dupa "mesteri". Si daca se poate renovari, gresie, faianta, montat de mobila, condus si schimbat motor, baterii, bujii si alte rahaturi sa le faca toate el, asa is in siguranta.

Si sa fie o persoana neagresiva. Is dispusa sa las de la mine multe, dar nu o sa sufar la infinit sa nu fie considerata si opinia mea.

Dupa aceste considerente, asa mi-a influentat complexul asta viata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a aparut o neintelegere. Eu nu de agresivitatea mea ma plang, ci de faptul ca imi plac, la altii, anumite forme de agresivitate. Cumva am ajuns sa asociez lipsa de agresivitate la un barbat cu prostia, ramolismentul, lipsa masculinitatii etc, de asta sunt 99% sigura ca nu e normal.

Vorbesc despre anumite forme de agresivitate psihica, ca sa nu se inteleaga gresit.

 

Nu te-ai gandit niciodata ca tocmai aceste anumite forme de agresivitate denota un caracter slab?! :blink: :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Complexul Oepid ... reprezinta relatile de dragoste intre mama si baiat ... si relatii dure intre tata si baiat

Complexul Electra ...reprezinta relatii de dragoste intre tata si fica ... si relatii dure intre mama si fica 

 

De ce ? Nu stiu ... itrebati-l pe sigismud freud 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×