Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Motive de divort

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o prietena. Prietena mea e casatorita si are un copil minor. Vrea sa divorteze. Vrea sa divorteze de mai mult timp, dar a asteptat crezand ca-si gaseste de lucru si poate cere custodia copilului. Acum zice ca n-o mai intereseaza nimic, vrea doar sa divorteze. Problema e urmatoarea. Ca motiv de divort nu poate aduce decat "diferente ireconciliabile". Sotul nu este de acord cu divortul si a zis ca nu va fi niciodata. Sotul fiind foarte atragator si extrem de persuasiv .... daca va zice "onorata instanta, eu imi iubesc sotia mai mult decat viata" fiti siguri ca orice instanta din lume va crede asta. Nu cred ca-si permite un avocat, iar singurii pe care mi i-as permite eu,daca ar fi s-o ajut, sunt doi cu tarife foarte mici si care nici nu vin la infatisari pentru tarifele alea. Ce motive ar trebui ea sa aduca in privinta divortului? Sau ce ar trebui sa spuna judecatoarei? Nu cred ca notiunea de agresiune psihica ( neprobabila in dovezi sau martori eu as fi singurul martor) este un atuu. Mai ales ca soacra-sa si cumnata-sa care locuiesc cu ei i-au zis ca vor fi de partea sotului la un eventual divort. Inclusiv parintii ei i-au zis sa-si ia gandul si ca vor face tot ce depinde de ei ca divortul sa nu fie pronuntat. ( « cand oi veni batuta sau moarta acasa, atunci ne mai gandim la divort ») Nu mai am idei si nu vreau ca prietena mea sa faca vreun gest disperat. I-am spus de doi ani de cand mi se plange sa-l filmeze pe individ cu telefonul, dar a zis ca o ia mereu prin surprindere. De cateva ori m-a apelat pe mine in timp ce baiatul avea crize si pot sa spun ca daca era carpa de spalat pe jos n-ar fi vorbit asa cu ea. N-o bate, se face ca o loveste si da cu putere intr-un obiect foarte apropiat de ea. Asta in fata copilului, de cele mai multe ori.

 

Deci, am nevoie de idei dpdv psihologic mai ales ca legal nu prea are sanse saraca. Cum ar trebui sa se comporte ea in timpul divortului ? Ce ar trebui sa spuna judecatorilor ? Ea, putin sociofoba impotriva unui psihopat perfect adaptabil social ?

Editat de Apodonos
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate apara singura si nici nu are timp sa faca psihoterapie ca sa se stabilizeze si sa invete sa se apere singura. Asa ca are nevoie sa o apere altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate apara singura si nici nu are timp sa faca psihoterapie ca sa se stabilizeze si sa invete sa se apere singura. Asa ca are nevoie sa o apere altcineva.

aici nu e vorba de psihoterapie. Ea e puternica din moment ce a constientizat mediul patologic in care se afla si doreste divortul, nu are nevoie de "altcineva". "Altcineva" ca sa ce? Daca da peste un alt manipulator? E nevoie de timp pt a putea testa oamenii cu care vrei sa intri intr-o relatie si pt a-i observa in cat mai multe ipostaze.

 

E vorba de un motiv serios, de o dovada, mai ales ca la mijloc e un copil minor.

Apodonos, eu cred ca oricate motive psihologice valide ar invoca ea, judecatoarea nu discuta fara dovezi. Eu zic sa mearga pe varianta cu camera ascunsa sau pe martori, prietene/vecine care pot depune marturie sub juramant ca sotul vrea sa o loveasca, dar se razgandeste in ultima clipa.

 

Zici ca te temi ca ar putea face un gest disperat?

Editat de Hypathia
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici nu e vorba de psihoterapie. Ea e puternica din moment ce a constientizat mediul patologic in care se afla si doreste divortul, nu are nevoie de "altcineva". "Altcineva" ca sa ce?

 

E vorba de un motiv serios, de o dovada, mai ales ca e la mijloc si un copil minor.

Apodonos, eu cred ca oricate motive psihologice valide ar invoca ea, judecatoarea nu discuta fara dovezi. Eu zic sa mearga pe varianta cu camera ascunsa sau pe martori, prietene/vecine care pot depune marturie sub juramant ca sotul vrea sa o loveasca, dar se razgandeste in ultima clipa.

 

Zici ca te temi ca ar putea face un gest disperat?

 

 

Da , e distrusa. Si eu am fost tampita ( n-am gasit alta parghie) si i-am zis sa se gandeasca la copil si sa astepte ca sa poata cere custodia. Tot la copil i-am zis sa se gandeasca cand vorbea numai de suicid. Ea a asteptat pana s-a rupt . Cum am spus e putin sau mai mult sociofoba, eu sunt singura prietena si m-am ranit rau in spini ca sa raman prietena cu ea ( lucru de care nu ma plang, ca nici eu nu-s perfecta).Dar am tinut sa precizez asta pentru ca sa se inteleaga ca nu are de unde aduce martori. Eu as fi singurul martor pro. Si nici n-o vad pe ea ducandu-se la vecine sa le ceara ajutorul. Mai ales ca a devenit un pic agorafoba, practic o oblig sa iasa cu copilul din casa macar o ora. Inainte ma intalneam cu ea si se incarca psihic de la mine ( desi si eu sunt epava) vedeam ca pleaca mai luminata. Acum refuza orice, are o idee fixa: divortul.

 

Nu se poate apara singura si nici nu are timp sa faca psihoterapie ca sa se stabilizeze si sa invete sa se apere singura. Asa ca are nevoie sa o apere altcineva.

 

 

Daca te referi la avocat, asta a fost prima mea idee...problema e ca ea nu are banii ei si nici eu.. adica am bani dar buget comun, cont comun, sot implacabil...nu vreau sa intru in amanunte....

Editat de Apodonos
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci sa isi urmeze ideea, divortul. Sa fie dispusa sa inteleaga ca numai daca isi depaseste fobia sociala si reuseste sa vorbeasca cu vecinele despre asta va putea divorta, pt ca din momentul ala va avea martori.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici nu e vorba de psihoterapie. Ea e puternica ...

Puternic este cel ce combate raul, nu cel ce il constientizeaza. Acela este doar treaz.

 

Daca te referi la avocat...

Nu prea... ma refer la un alt barbat. E ceva clasic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puternic este cel ce combate raul, nu cel ce il constientizeaza. Acela este doar treaz.

Nu prea... ma refer la un alt barbat. E ceva clasic.

Si nu il combate daca se lupta pt o viata ok pt ea si copilul ei?

 

banuiam ca te referi la alt barbat. Dar nu poate sari dintr-o relatie in alta. Acel alt barbat nu poate fi vazut decat in ipostaza de Salvator, iar un partener trebuie vazut in ipostaze cat mai diverse inainte de a incepe o relatie. Ca daca tot incepe alta relatie, macar sa o faca la modul serios.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea... ma refer la un alt barbat. E ceva clasic.

 

Ce naiva sunt cateodata :doh: .

Nu m-as fi gandit la asta si nici ea. Nu e genul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu il combate daca se lupta pt o viata ok pt ea si copilul ei?

 

banuiam ca te referi la alt barbat. Dar nu poate sari dintr-o relatie in alta. Acel alt barbat nu poate fi vazut decat in ipostaza de Salvator, iar un partener trebuie vazut in ipostaze cat mai diverse inainte de a incepe o relatie. Ca daca tot incepe alta relatie, macar sa o faca la modul serios.

Nu... stilul irational de combatere e doar un mod de a te afunda mai tare.

Nu am zis ca ar fi ceva bun, am zis doar ca e o metoda clasica prin care o romanca iese dintr-o relatie in care se tine unu dupa ea. You're a girl, figure it out.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci sa isi urmeze ideea, divortul. Sa fie dispusa sa inteleaga ca numai daca isi depaseste fobia sociala si reuseste sa vorbeasca cu vecinele despre asta va putea divorta, pt ca din momentul ala va avea martori.

 

 

Ma gandisem la un moment dat sa-i zic sa plece pur si simplu, am prieteni care ii pot asigura un loc de munca in Italia sau Spania. Dar ea vrea sa divorteze curat si legal, in speranta ca la un moment dat va avea custodia copilului,chiar daca in momentul de fata sunt mari sanse ca el sa ramana la tata. Dar in ce situatie e acum, si cu boii la caruta si cu cai la teleguta nu se poate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×