Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Cum se manifesta complexul Oedip/Electra in viata ta de adult

Postări Recomandate

Probabil ca ti-ai rezolvat corespunzator complexul, good for you :doh:

Nu este ceva ce se manifesta la toti pregnant. Dar il poti observa la persoane din jurul tau

 

Deci aceasta anomalie a fost deja ridicata la stadiul de trasatura latenta a tuturor... :P ?

Nu este ceva care se manifesta la toti, punct.

De fapt, refuz sa cred ca se manifesta la multa lume.

Nu stiu de ce sunt bagate in aceeasi oala niste calitati pe care le admiri la tata si le cauti la partenerul de viata. Le-ai fi cautat oricum; daca se intampla sa le aiba si tatal, cu atat mai bine. Nu vad de ce sa asociezi asa ceva cu atractia erotica incestuoasa, care e ceva scarbos si bolnav. Poate eu admir asemenea calitati si la profesori de 65 de ani sau persoane mult mai in varsta, la oricine - asta inseamna ca exista vreo atractie sexuala? Prea ne dilim.

 

.

 

Sper ca glumesti. :)

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci aceasta anomalie a fost deja ridicata la stadiul de trasatura latenta a tuturor... :P ?

Nu este ceva care se manifesta la toti, punct.

De fapt, refuz sa cred ca se manifesta la multa lume.

Nu stiu de ce sunt bagate in aceeasi oala niste calitati pe care le admiri la tata si le cauti la partenerul de viata. Le-ai fi cautat oricum; daca se intampla sa le aiba si tatal, cu atat mai bine. Nu vad de ce sa asociezi asa ceva cu atractia erotica incestuoasa, care e ceva scarbos si bolnav. Poate eu admir asemenea calitati si la profesori de 65 de ani sau persoane mult mai in varsta, la oricine - asta inseamna ca exista vreo atractie sexuala? Prea ne dilim

 

nu intotdeauna complexul este ceva rau, doar ca in unele cazuri copilul devenit adult in loc sa fie mai mult orientat spre partener este orientat mai mult spre parinte. Ex: nu imi place cum gatesti, eu vreau mancare de la mama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Repet intrebarea - vrei sa spui ca la toata lumea e prezent acest complex?

Nu vad ce au preferintele culinare de-a face cu atractia sexuala fata de parinte.

Poate mie imi placea cafeaua de la cafeneaua din colt, dar dupa ce au daramat-o si au pus McDonalds in loc, normal ca voi regreta cafeneaua. Este vorba de obisnuinta, dar iarasi - nu vad de ce sa legam asta de atractia sexuala, sa punem in aceeasi oala toate aceste lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si oricum depinde de nuanta, depinde de mai multe. e ceva complex ce nu pot explica in acest moment pt ca ma simt destul de obosita si e posibil sa gafez.

 

te poti documenta mai mult de pe net si sunt sigura ca vei intelege mai bine la ce se refera acest aspect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Repet intrebarea - vrei sa spui ca la toata lumea e prezent acest complex?

Nu vad ce au preferintele culinare de-a face cu atractia sexuala fata de parinte.

Poate mie imi placea cafeaua de la cafeneaua din colt, dar dupa ce au daramat-o si au pus McDonalds in loc, normal ca voi regreta cafeneaua. Este vorba de obisnuinta, dar iarasi - nu vad de ce sa legam asta de atractia sexuala, sa punem in aceeasi oala toate aceste lucruri.

http://www.nou-nascuti.ro/psihologie.html?id=2395

 

la toata lumea este prezent acest complex, DAR doar in copilarie. Cei mai multi dintre noi il depasesc si ajung sa aiba o relatie buna cu parintii si cu partenerii de viata.

 

oricum alegerea partenerului de ex o vom face si in functie de anumute calitati pe care le are parintele, avand in acest caz de-a face cu stabilirea unui model.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.nou-nascuti.ro/psihologie.html?id=2395

 

la toata lumea este prezent acest complex, DAR doar in copilarie. Cei mai multi dintre noi il depasesc si ajung sa aiba o relatie buna cu parintii si cu partenerii de viata.

 

oricum alegerea partenerului de ex o vom face si in functie de anumute calitati pe care le are parintele, avand in acest caz de-a face cu stabilirea unui model.

Ai dreptate aici, si e normal, tatal e pattern-ul masculin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.nou-nascuti.ro/psihologie.html?id=2395

 

la toata lumea este prezent acest complex, DAR doar in copilarie. Cei mai multi dintre noi il depasesc si ajung sa aiba o relatie buna cu parintii si cu partenerii de viata.

 

oricum alegerea partenerului de ex o vom face si in functie de anumute calitati pe care le are parintele, avand in acest caz de-a face cu stabilirea unui model.

 

Exista cazuri in care parintii nu sunt prezenti in viata copiilor.

De asemenea exista cazuri de copii si apoi adulti care nu se inteleg cu parintii si nici nu ii apreciaza.

Nu poti spune ca se aplica tuturor treaba asta, ai ales cu bolnava atractie sexuala fata de un parinte.

Daca toti depasesc complexul in copilarie, pe durata careia nu are cum sa fie vorba de asa ceva pentru ca un copil nu stie ce e aia atractie sexuala, cum decreteaza "expertii" ca in fiecare om exista acest "complex"?

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista cazuri in care parintii nu sunt prezenti in viata copiilor.

De asemenea exista cazuri de copii si apoi adulti care nu se inteleg cu parintii si nici nu ii apreciaza.

Nu poti spune ca se aplica tuturor treaba asta, ai ales cu bolnava atractie sexuala fata de un parinte.

Daca toti depasesc complexul in copilarie, pe durata careia nu are cum sa fie vorba de asa ceva pentru ca un copil nu stie ce e aia atractie sexuala, cum decreteaza "expertii" ca in fiecare om exista acest "complex"?

 

lasa-o deoparte pe cea sexuala!!!!! nu este chiar atat de importanta. Important este ceea ce se intampla in primii ani de viata si de cum le face fata copilul.

 

in cazul copiilor care nu cresc cu parinti exista o figura materna/paterna.

 

http://www.psychologies.ro/Dosar-Psihologi...ui-Oedip-568412

 

te rog citeste unul din linkurile trimise de mine, poate iti va fi mai clar la ce ma refer. nu toata lumea ajunge la maturitate sa fie ghidat dupa acest complex si DOAR UNII

Editat de PourMoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu o pot lasa deoparte, atata timp cat cineva sustine ca acest lucru bolnav ar fi un "accesoriu" firesc si nevinovat la complexul respectiv.

Nu am citit si asta seara nici nu voi citi pentru ca nu fac decat sa ma enervez. Nu cred in asa ceva, si anume ca e ceva normal, prezent in fiecare individ. Asta e una dintre sferele in care psihologia cauta sa motiveze si sa legitimizeze tulburari la mansarda, atribuindu-le tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×