Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Cum se manifesta complexul Oedip/Electra in viata ta de adult

Postări Recomandate

Nu o pot lasa deoparte, atata timp cat cineva sustine ca acest lucru bolnav ar fi un "accesoriu" firesc si nevinovat la complexul respectiv.

Nu am citit si asta seara nici nu voi citi pentru ca nu fac decat sa ma enervez. Nu cred in asa ceva, si anume ca e ceva normal, prezent in fiecare individ. Asta e una dintre sferele in care psihologia cauta sa motiveze si sa legitimizeze tulburari la mansarda, atribuindu-le tuturor.

 

atunci ma retrag din a incerca sa iti explic ceva despre care tu refuzi sa te interesezi macar putin pentru a vedea ca ceea ce sustin eu poate ca se intersecteaza mai mult decat crezi cu ceea ce crezi tu... sau poate nu...

 

ideea este ca nu pot combate o parere care nu are argumente solide in favoarea pledoariei sale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sexualitatea se descopera in primii ani de viata, e normal ca parintele tau sa fie pattern-ul, e primul barbat sau e prima femeie din viata ta. Nu ma refer sexual, dar e totul, tot interesul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Argumente solide de genul citatelor din "decretele" unora asupra mintii umane, care e ceva atat de complex si nu e ste o stiinta exacta, cum ar fi chimia? Pentru ca au absolvit cutare universitate, stiu mai bine ce gandesc decat stiu eu? Nu serios.... :P Eu vorbesc despre mine si persoanele din jurul meu, la care nu observ o minima tendinta spre asa ceva.

Preuspun ca experienta personala nu conteaza in raport cu diploma alora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inceput sa dorm singur de la varsta mica si din proprie initiativa. Rareori mai simt nevoia sa fiu imbratisat sau mangaiat, desi am 25 de ani.

Astea sunt chestiuni total diferite, una nu o implica pe alta.

Cat despre nevoia de tandrete, cu cat esti mai sincer cu tine insuti, cu atat vei descoperi ca AI nevoie de gesturile astea.

Afectivitatea este o nevoie, doar ca, mai ales noi, barbatii, facem pe fiarele.

Eu zic ca subiectul asta e cam delicat

Foarte probabil pentru ca tu suferi de acest complex.

La mine e de zis. Hehehheheee.

Alexandra(=eu) l-a vazut mereu pe tati mai sus decat a vazut-o pe mami si si-a facut din tati un idol. Nimic rau pana aici, doar ca tati o saruta pe Alexandra pe gura (imi amintesc pe la vreo 2 ani...), "zemos", chiar sexos as putea spune. Mai tarziu acest lucru a facut-o pe Alexandra sa aiba vise erotice cu tati (pe la 8 ani parca), in care efectiv intretineam relatii sexuale cu tati :P si, unul ce mi s-a intiparit in creier...tati imi introducea in vagin un obiect rece, din metal si se tot "juca" cu el...si-acum imi amintesc visul si ma trec fiori :o:. De atunci frigul/obiectele reci mi se par extraordinar de excitante. Si nu l-as refuza pe tata daca mi-ar (pro)pune-o.

Kinky.

Deci, se poate.

Nu il are :doh: Pentru ca vede in partenera ce i-a fost refuzat din copilarie . In partenera vede tot cumulul afectiv

Nu este tot cumulul afectiv, ci cel mai important.

Unii pot primi afectiune si de la prieteni , rude ( ma refer si la gesturi )

Degeaba, daca iti lipseste afectiunea partenerului, repet, cea mai importanta.

Eu cred ca si parintele este vinovat , intr-o oarecarea masura, de asta - atunci cand complexul este hiperbolizat, evident.

Fals.

DOAR parintele este vinovat.

Eu imi iubeam foarte mult tatal.Sa nu fiu gresit inteleasa,mi-am iubit si imi iubesc foarte mult si mama,insa pentru tata,cand eram mica aveam o slabiciune.Imi amintesc ca a fost o perioada in care nu o puteam suferi pe mama(eram mica-cam vreo 4 ani) si i-am spus si lui lucrul asta.Partea dureroasa e ca mama a auzit si cu siguranta a suferit mult(ma pun in locul ei)...dar o mama iarta,orice ii faci.Si acum,matura fiind,am tendinta de a-mi proteja tatal(spre disperarea tuturor :) ),desi de multe ori greseste.Si pe mama,dar ei ii spun mereu ca e femeie si trebuie ca ea sa fie mai intelegatoare cu tata,nu invers.Gresesc sau nu...nu stiu.Insa complexul Electra/Oedip exista si e chiar real.

BINGO.

Tu esti chiar dovada existentei complexului.

Exact astea sunt repercursiunile nerezolvarii lui.

Pe vremea cand aveam eu acest maret complex vroiam ca iubitul meu sa ma protejeze , sa ma hraneasca , sa stie sa gateasca , si sa aiba ffff mult umor .

Cam ce varsta ai prefera sa aibe partenerul tau?

Sa vedem...

Ah si adoram barbatii gelosi si posesivi

Uh.

Guess why.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Taica-meu a fost rece, nu ne imbratisa decat o data pe an, la revelion, in rest facea armata cu noi, n-am avut vise si fantezii cu el, n-am fost indragostita de el.. :P Deci se poate zice ca n-am avut/nu am complexul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taica-meu a fost rece, nu ne imbratisa decat o data pe an, la revelion, in rest facea armata cu noi, n-am avut vise si fantezii cu el, n-am fost indragostita de el.. :P Deci se poate zice ca n-am avut/nu am complexul asta.

Tata nu m-a imbratisat niciodata. Te-am luat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Taica-meu a fost rece, nu ne imbratisa decat o data pe an, la revelion, in rest facea armata cu noi, n-am avut vise si fantezii cu el, n-am fost indragostita de el.. :P Deci se poate zice ca n-am avut/nu am complexul asta.

Probabil urmarea sa indeparteze complexul.

Good job.

 

You win some, you lose some.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acu, daca stau sa ma gandesc, undeva pe la 10-11 ani am avut si eu unele tendinte de genul asta legat de gandirea fata de mama - le-am eliminat ca fiind anormale, nu s-au mai manifestat de atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×