Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Ce ai in Frigider acum?

Postări Recomandate

Azi am gasit Gulii, 3 la 1 dolar, maricei si acum fierb o supa de pui ca deja nu rezist fara, dar am nevoie oricum de zeama.

Smantana, compot de mere facut de mine, zeama de lamaie cam 1 litru stors de mine,  paine greceasca, si inca 3 feluri, cornuri franceze, dulceturi, unt, muraturi, usturoi curatat in 3 containere, s-a terminat ceapa, inca nu s-a bagat in magazine Sos de Hrean, mai am ceaiuri in sticle mari, a mea si al lui separat ce le aromam cu alte plante, tocanite 2 feluri, mamaliga de ieri, branza din Irlanda si Ungaria,  verdeturi, faina, etc.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 05814-pk-p1.jpg  heirloom tomatoes - Bing   

Tomato - True Leaf Market

Pe site-ul de mai sus sint multe feluri de rosii care sint de alta forma si culoare numiti Heirloom Tomatoes care sint foarte scumpi de obicei de la $3.99/lb = 0.454 grame doar vara in plin sezon, iarna de la $7.99 in sus costa.    Profit de ocazie si fac o cura de rosii extrem de gustosi si carnosi si de castraveti cu ulei de Avocado dar si fruct avocado si ceapa in castron.          Am umplut frigiderele doar cu din astea, marar, patrunjel si cilantro verde, asparagus, vinete, ciuperci,  mandarine, mango, apa, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai putin cu vreo 12 containere de resturi, aveam nevoie de loc si asa.   Pasarile in curte le vor manca la 4 dimineata cand se scoala, este un loc unde gasesc ei resturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa cele de baza care sustin stilul meu de gatit: - ceapa, usturoi, ginger, ardei gras de culori diferite dar si foarte iute din care tai venele iuti si devin foarte prietenoase, am fructe de sezon de prin LUMEA mare: - portocale din Australia, Ciresi din Montana habar n-am de unde vin, Mango la fel vine de departe ca si Avocado, Kiwi, Piersici din Georgia, pepeni galbeni din Guatemala, pere, struguri, mere din Statul Washington, smochine din gradina fiului, Lamai cu miez roz din Gradina EDEN al unui evreu la 5 km de noi.   OMU' se plimba pe acolo si stau la discutii ore intregi ca "Mozes" ... habar n-am cum il cheama, sta cam izolat intre dealuri pe 5 hectare de pamant del putin.  Nevasta vrea sa se mute odata dar el nici dupa moarte nu doreste ca el fi ingropat acolo, aici este permis in unele cazuri, a lasat bine scris in actele avocatilor in ultima dorinta.  

Am si paine de cateva feluri atat in frigider cat si in congelator, Frunze de Patrunjel, Cilantro, Telina si Thyme, oua 4 duzine, lapte, unt, Smantana, Yaurt, dulceata, cafea de baut fiert azi noapte sa fie mai usor dinimeata, ceai la fel gata de incalzit si baut, apa la rece dar si bere fara alcool, zarzavaturi de supa, etc.

Acum am terminat de curatat fructe din toate si am pus in 2 containere sa avem la intins mana mai incolo in seara.  Eu nu pot manca nimic cu coaja si nici seminte precum este in Mure, Kiwi, ardei gras sau iute, susan doar macinat ca si Maci, Nuci si alte alune, cele din Pepeni, inafara de semintele din rosii totul devine MORTAL pentru mine, boala asta din nastere il am.    Am de curatat si ardei gras dar si rosiile de coji ca sint parca din plastic ca si pruni sau struguri, iar cu ciresi sint foarte atenta sa nu inghit si un sambure sau pielita pe boabe mai mari!

Semintele si din castraveti cruzi sau murati am de eliminat ca si cojile, am curatat atzele alea groase si de pe cozi de Telina de coaja exterioara sa am si din astea in cutii de plastic transparente marfa de rontait in caz ca fructele sint prea dulci sau acre ca portocalele sint pe moment chiar si din Australia.   In amestec cu Mango si Piersici albe n-ar trebui sa se simta dar Mosu' are momente cand nu-i convine nimic.  Pepenii galbeni sint atat de aromatici si dulci dar el gaseste motive sa le aruncam la pasarile cerului.

Conteaza cat am muncit???   Mai am de curatat 1 kg de radacina de Ginger ... care va intra tot in frigider.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×