Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Alimentatia inteligenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Au incercati unii intr-un experiment sa traiasca cu o dieta de cruditati. Se simteau super usori, dar foamea permanenta le taia poafta de orice...

Foamea aia dispare in cateva zile , ca in orice regim de slabire. La fel cum in orice regim de slabire (chiar daca contine carne , oua, branza, lapte) te simti mult mai usor si mai energic dupa ce incepi sa dezasimilezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce nutritionistii de formatie clasica ( uite, de la noi, de exemplu, Mencinicopschi sau Bilic) nu vorbesc despre asta? Ei de ce ne spun ca e ok sa mancam carne slaba, lapte degresat partial, oua (din cand in cand) ?

Am citit mai multe carti de nutritie din astea adresate maselor, evident , unele scrise de romani, altele de straini. De ce in ele nu scrie despre ceea ce scrieti voi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consumul de lapte de vaca si produse lactate la grupa de varsta 0-14 ani, creste semnificativ riscul aparitie diabetului de tip I !!!"

Tatal meu, saracul, consuma lapte ca un sugar. E felul principal si uneori singurul. Nici vba de dabet, are o glicemie de invidiat, doar ca a cam exagerat cu carnea, mai ales ca lucra in comert ca macelar. Nu stiu ce sa zic insa, desi doctorii i-au gasit probleme grave la inima de la 17 ani, a trecut demult peste varsta pe care acestia i-au prezis-o ca fiind limita. In schimb se menajeaza. Nu mai exagereaza nici cu hrana, nici cu munca, dar mananca de toate.

Mama in schimb, care nu suporta ca si mine laptele, are diabet. Cred ca a mancat prea multe fructe si marmelada cu mamaliga, la viata ei. Acum e disperata dupa dulciuri. Mai bine moare decat sa duca o viata chinuita.

 

Foamea aia dispare in cateva zile , ca in orice regim de slabire. La fel cum in orice regim de slabire (chiar daca contine carne , oua, branza, lapte) te simti mult mai usor si mai energic dupa ce incepi sa dezasimilezi.

Aha, de aia pun la loc pe ei dupa ce se incheie dieta :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai da pe voi nu va obliga nimeni sa acceptati nimic . Ia si probeaza omule pe propriul organism . Spun din experienta ca se vede clar diferenta de vitalitate si energie in loc de - somnolenta si greutate in digestie si senzatie cand consumi meniul 'obisnuit' .

 

Aia de formatie clasica considera ca omul nu se poate adapta chiar de tot si mai lasa niste umbre acolo pentru gust .

Dar ce sustine Lux e alimentatia ideala... pentru sanatatea ideala ! Si eu sunt de acord . Acuma ramane alegerea fiecaruia , studii exista si spun foarte explicit ce si cum .

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A haha lol , lesinat de foame .

Nu ai sa vezi tu vre-un de-asta lesinat de foame .

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...=1t:429,r:0,s:0

Si astia n-au vazut carne , lapte si oua in viata lor !

 

Par astia lesinati de foame ? http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...tx=59&ty=81

Nici vegetarieni nu par, la cum se pricep sa pozeze :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce nutritionistii de formatie clasica ( uite, de la noi, de exemplu, Mencinicopschi sau Bilic) nu vorbesc despre asta? Ei de ce ne spun ca e ok sa mancam carne slaba, lapte degresat partial, oua (din cand in cand) ?

Am citit mai multe carti de nutritie din astea adresate maselor, evident , unele scrise de romani, altele de straini. De ce in ele nu scrie despre ceea ce scrieti voi?

acei nutritionisti de care vorbesti nu sunt UPDATATI. si ce au invatat in '' tineretile lor'' nu mai e valabil. am vazut ieri pe Mencinicopschi la tv care e chimist si nu nutritionist si saracu avea treaba numai cu e- urile . de restul habar nu are . a scris doua carti care arata cit de bine nu le stie. :think: a facut studii pe mase? NU . are laborator? NU.

daca tot vrei sa citesti ceva cauta '' STUDIU CHINA '' , . dupa ce o citesti pe aia o sa iti mai dau destule . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici vegetarieni nu par, la cum se pricep sa pozeze :think:

Lol , pai merg si ei in concursuri prin afara dar tu crezi ca - ar mai reusi sa faca ce fac ei prin spectacole daca ar baga in ei carne , lapte , oua ? Pai ei sunt crescuti de mici la manastiri exclusiv pe regim vegan . Face parte insa-si din filozofia lor de viata si spirituala...

Shaolin%20Monks01.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate , daca au scos cerealele si leguminoasele din alimentatie s-au dereglat, dar asta nu arata decit ca acei oameni nu stiau ce fac sau faceau dupa ureche

asta nu este un argument ca laptele , ouale brinza si carnea sunt sanatoase.

spitalele sunt pline de cele sau cei care maninca '' sanatos'' si '' diversificat '' :)

Nu si de mine :o:

Inseamna ca io sunt exceptia minunata :think:

 

Aia de formatie clasica considera ca omul nu se poate adapta chiar de tot si mai lasa niste umbre acolo pentru gust .

Dar ce sustine Lux e alimentatia ideala... pentru sanatatea ideala ! Si eu sunt de acord . Acuma ramane alegerea fiecaruia , studii exista si spun foarte explicit ce si cum .

Ma, da voi inca n-ati aflat ca idealul de aia e ideal, ca nu prea e realizabil? :o:

 

acei nutritionisti de care vorbesti nu sunt UPDATATI. si ce au invatat in '' tineretile lor'' nu mai e valabil. am vazut ieri pe Mencinicopschi la tv care e chimist si nu nutritionist si saracu avea treaba numai cu e- urile . de restul habar nu are . a scris doua carti care arata cit de bine nu le stie. :P a facut studii pe mase? NU . are laborator? NU.

daca tot vrei sa citesti ceva cauta '' STUDIU CHINA '' , . dupa ce o citesti pe aia o sa iti mai dau destule . :)

Nu tot ce se numeste nutritionist are si dreptate. Drept exemplu, madam aia din reclama la tnuva. Nu e cam "plinuta" pentru un nutritionist care ar trebui sa se dea mai intai pe sine ca exemplu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatal meu, saracul, consuma lapte ca un sugar. E felul principal si uneori singurul. Nici vba de dabet, are o glicemie de invidiat, doar ca a cam exagerat cu carnea, mai ales ca lucra in comert ca macelar. Nu stiu ce sa zic insa, desi doctorii i-au gasit probleme grave la inima de la 17 ani, a trecut demult peste varsta pe care acestia i-au prezis-o ca fiind limita. In schimb se menajeaza. Nu mai exagereaza nici cu hrana, nici cu munca, dar mananca de toate.

Mama in schimb, care nu suporta ca si mine laptele, are diabet. Cred ca a mancat prea multe fructe si marmelada cu mamaliga, la viata ei. Acum e disperata dupa dulciuri. Mai bine moare decat sa duca o viata chinuita.

 

ti-ai raspuns singura cit de sanatos este :)

si mama face diabet nu numai de la lapte ci si de la dulciuri concentrate . din nou ti-ai raspuns singura ,

imi pare rau sa aud de boli , dar ce ai dat tu sunt exemple de '' asa nu"

 

 

Aha, de aia pun la loc pe ei dupa ce se incheie dieta :o:

dietele de slabire sunt timpite toate . asadar le poti elimina in ainte sa le incepi :P

 

 

Nu si de mine :o:

Inseamna ca io sunt exceptia minunata :think:

 

 

Ma, da voi inca n-ati aflat ca idealul de aia e ideal, ca nu prea e realizabil? :D

 

 

Nu tot ce se numeste nutritionist are si dreptate. Drept exemplu, madam aia din reclama la tnuva. Nu e cam "plinuta" pentru un nutritionist care ar trebui sa se dea mai intai pe sine ca exemplu?

nu iti doresc sa fi bolnava si tocmai de asta spun sa nu ajungi sa fie SI DE TINE . sa fi tu exceptia . :)

tocmai ca nu e vorba de ideal ci de sanatate .

corect.

cind o sa vezi nutritionisti grasi si bolnavi ca dau sfaturi sa ii trimiti la plimbare . chiar si cu medici burtosi sa faci la fel cind e vorba de sfaturi in nutritie sau in a te vindeca prin medicamente . :o:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma, da voi inca n-ati aflat ca idealul de aia e ideal, ca nu prea e realizabil? :think:

So crezi tu ! :)

Poate n-ai aflat ca in alte parti ale lumii acest ideal a fost pus in practica...

Depinde doar de fiecare ce face ca si individ si bineinteles cat de mult se poate desprinde de traditie si de... obiceiurile mostenite !

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×