Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Alimentatia inteligenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dap, eu am mancat oua , lapte si branza . Asta evident pentru ca prin cartile de nutritie se spune ca au proteine folositoare. Ma rog, nu are rost sa intru in dispute, o sa ma mai documentez (desi nu ma atrage in niciun fel sa-mi supun organismul unui astfel de stres doar pentru ca...).

:think:

P.S. O carte ,un autor, o recomandare pe tema asta, ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai da... e vorba de obisnuinta si de gust la tine . E de pofta si nu de nutritie . Vezi diferenta ? :think:

Gust da, obisnuinta nu. Nu am obisnuinte. Fara gust nu accept... macar atata placere mai am si eu :)

 

45??

Eu i-as fi dat 55. Mi se pare f consumat tipul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la urma, cu ce ziceti ca dauneaza carnea? Dar fara postari kilometrice, asa, mai pe scurt.

P.S. N-am mancat carne timp de 3 ani si n-am vazut niciun mare efect benefic in urma lucrului asta.

Pai citeste chestia aia cu aciditatea si alcalinitatea pe care am dat link si intelegi .

Carnea , laptele si ouale provoaca aciditate in organism si il distruge . Il baga in 'stres' de numa numa .

Esti vegetarian , esti usor si plin de energie . Ai vitalitate in loc de greutate . Te hranesti cu benzina in loc de carbuni .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai la retete intreab-o pe Lux ca eu le iau mai fara reta . Mai pe sortimente raw . :P

Si is abia la inceput cu implementarea dietei vegetariene (cereale-fructe-legume-radacinoase-seminte) . Adica in trend progresiv ca nici eu nu-s sfant de lapte (si oua cateodata) ... dar carne iack . De mic nu mi-a placut carnea si nici ouale... da m-am prostit un pic cand am mai crescut . Deacuma insa revin si eu :) - mai ales cand incep sa inteleg !

Eu nu cred ca exista retete. Fiecare organism e unic. Daca ar fi astea asa de toxice, in 2-3 ani n-am mai merge biped, ne-am tara prin tarana plini de toate bolile lumii....

 

Pai citeste chestia aia cu aciditatea si alcalinitatea pe care am dat link si intelegi .

Carnea , laptele si ouale provoaca aciditate in organism si il distruge . Il baga in 'stres' de numa numa .

Esti vegetarian , esti usor si plin de energie . Ai vitalitate in loc de greutate . Te hranesti cu benzina in loc de carbuni .

Laptele dulce nici eu nu-l suport. Imi provoaca greata. Rar beau.

Dar consum branza, smantana, unt, urda etc.

 

Si nu mai zic de verdeturi. Mananc cu lingura patrunjelul din ciorbe.

 

Esti vegetarian , esti usor si plin de energie . Ai vitalitate in loc de greutate . Te hranesti cu benzina in loc de carbuni .

Pai cum naiba sa nu fii usor, daca esti lesinat de foame :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu ai vazut in pozele alea si femei pe langa Andronache ? Crezi ca de ce isi face el corpul ala (si e tras la fata :think: )... dar daca poa sa aiba asa un corp vegetarian fiind , atunci unde-s rahiticii aia ?

Hai maaa, ce corp? Nu are niciun pic de... finete. Nu ma atrage deloc. Parca e din piatra, nu din carne moale. Brrr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Retete ca sa iti satisfaci pofta , gustul ma refer . :think:

 

Pai nu ai vazut in pozele alea si femei pe langa Andronache ? Crezi ca de ce isi face el corpul ala (si e tras la fata :) )... dar daca poa sa aiba asa un corp vegetarian fiind , atunci unde-s rahiticii aia ?

 

Corpul uman are o capacitate de regenerare fantastica , dar in final cedeaza si se imbolnaveste . Deci..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cum naiba sa nu fii usor, daca esti lesinat de foame :think:

A haha lol , lesinat de foame .

Nu ai sa vezi tu vre-un de-asta lesinat de foame .

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...=1t:429,r:0,s:0

Si astia n-au vazut carne , lapte si oua in viata lor !

 

Par astia lesinati de foame ? http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...tx=59&ty=81

Editat de Zen`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au incercati unii intr-un experiment sa traiasca cu o dieta de cruditati. Se simteau super usori, dar foamea permanenta le taia poafta de orice...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dap, eu am mancat oua , lapte si branza . Asta evident pentru ca prin cartile de nutritie se spune ca au proteine folositoare. Ma rog, nu are rost sa intru in dispute, o sa ma mai documentez (desi nu ma atrage in niciun fel sa-mi supun organismul unui astfel de stres doar pentru ca...).

:think:

P.S. O carte ,un autor, o recomandare pe tema asta, ceva?

Carnivorii au impresia ca au mai multa putere pentru ca mancarea de origine animala sta foarte mult in stomac si in intestin si creaza senzatia de satietate, fata de cea vegetariana care se elimina urgent. Toata grasimea ce o contine carnea, tine de foame, insa asta nu inseamna ca este sanatos, inseamna doar ca tine de foame biggrin2.gif.

 

Ahh si mult iubitele proteine animale, se distrug prin procesare termica, deci daca vreti sa beneficiati de ele ar fi bine sa fiti gata sa mancati carne cruda, daca tot sunteti carnivori.

 

Cei asa numiti Ovo-lacto-vegetarieni, nu se pot numi vegetarieni!! Mai bine ar manca carne decat sa manace lapte, oua, sunt cu muuult mai chimice lactatate decat carnea.

 

Numa asa ca sa vedeti ce efect are laptele de vaca asupra omului:

 

- Proteine 3,4-3,5 g%

- Glucide 4,5 g%, formate aproape

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Au incercati unii intr-un experiment sa traiasca cu o dieta de cruditati. Se simteau super usori, dar foamea permanenta le taia poafta de orice...

ai dreptate , daca au scos cerealele si leguminoasele din alimentatie s-au dereglat, dar asta nu arata decit ca acei oameni nu stiau ce fac sau faceau dupa ureche

asta nu este un argument ca laptele , ouale brinza si carnea sunt sanatoase.

spitalele sunt pline de cele sau cei care maninca '' sanatos'' si '' diversificat '' :think:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×