Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sper ca ti-ai dat seama ca era o ironie! :)

Nu. Si regret ca nu ai inteles greseala pe care ei o fac, si pe care o vei face (o faci deja) si tu la randul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era pe topicul despre SM pe care "pariam" ca exista cazuri de SM (sau oricare altele din categoria SM, zoofilie, pedofilie, homosexualitate, etc) care sa nu fi suferit traume si violente in copilarie.

 

 

Da. Psihic este o cautare a placerii in extreme ca oricare alta. Diferenta cautarii placerilor in extreme o face doar gradul si directia... in rest toate sunt la fel.

Violenta nu e numai fizica. Abuzul nu e numai cel care poate fi usor demonstrat, poate fi cel emotional, camuflat, foarte discret, foarte greu de dovedit.

Lasa-ma cu psihologii de inchisoare, ca stiu si eu ce cercetare fac, cat de sinceri sunt detinutii cand vorbesc cu ei, si cat de aprofundat studiaza ei problemele. Detinutii mint ca apa. Il intrebi: ai avut probleme in familie? !Eu??? Nuuuuuu.

Iar psihologii de inchisoare nu stiu cum sa scape mai repede de ei si sa mearga acasa.

 

Nu ei trebuie citati, ci acei care fac cercetari serioase.

 

A propos, pedofilii au toti in comun self esteem scazut, izolarea sociala plus neputinta de a avea relatii autentice cu femei. De aceea prefera copii, pt ca nu se simt stanjeniti cu ei. Se simt la acelasi nivel. De ce au ramas pedofilii nedevelopati, imaturi? pt ca parintii lor ori i.-au stopat, ori i.-au sufocat, ori i-au neglijat, neocupandu-se de dezvoltarea lor. De aici nesiguranta de sine, anxietate, stima de sine scazuta, care au ca efect evitarea maturilor si cautarea copiilor.

 

Abuzul in copilarie poate fi si neglijare, ignorare, rigiditate a parintilor fata de copii, plus acuzarea si interzicerea sexualitatii, etc. Abuzul infantil nu e numai scatoalca.

 

Din pacate vad ca discutiile aici se poarta la un nivel amatoristic.

Pt Catherine masochist si victima sunt acelasi lucru.

Pt pippo bisexual si hermafrodit sunt tot un drac. Ce sa mai zic? Va las sa aberati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intelege gresit, nu-i neg cu totul, tendinte exista (patologic, genetic), dar nu sunt definitive. Deci greseala e doar pe jumatate. De aceea nu sunt boli, ci vicii. Fiecare are predispozitii genetice. Dar aici intervine mintea care stapaneste genetica, deci "boala" este de fapt un viciu, o cadere in tendinte (tentatiile diavolului :) ).

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kosmotro, tu nu ai inteles, pt mine victima nu inseamna maochist, si pt Pippo hermafrodit fizic nu e bisexual psihic. dar nu mai scrie daca nu te intereseaza.

Si nici Pippo, nici eu nu suntem amatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De am zis hermafrodit fizic si bisexual psihic, termenii sunt sinonimi (bisexual, hermafrodit).

Da, iar ne lovim pt a N la a X-a oara de inexactitatea limbajului. Pai cum sa intelegem corect lucrurile cand limba in sine nu e destul de exacta?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate vad ca discutiile aici se poarta la un nivel amatoristic.

Pt Catherine masochist si victima sunt acelasi lucru.

Pt pippo bisexual si hermafrodit sunt tot un drac. Ce sa mai zic? Va las sa aberati.

Cine e de fapt amatorul?

 

BISEXU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, iar ne lovim pt a N la a X-a oara de inexactitatea limbajului. Pai cum sa intelegem corect lucrurile cand limba in sine nu e destul de exacta?...

Ai dreptate, asta am zis eu, in textul tau tu ai folosit nuanta de bisexual fizic, dar oamenii nu au vrut sa inteleaga asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi pasa ce este ala bisexual, homosexual si alte alea. Pedofil este ceva ce trebuie sa stea in genunchi, cu spatele la mine si sa astepte linistit glontul in ceafa. Si nu glumesc. Cam atat am de zis pe subiectul asta, nu am despre ce sa bat apa in piua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×