Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...ca si tie si psihologului vi se poate intampla sa innebuniti intr-o zi D si atunci veti exact ca ei, pedofilii, asa ca de ce sa-i acuzati? Ca doar si voi puteti fi pedofili intr-o zi.

Evident, oricine poate deveni in circumstantele potrivite un pedofil, in conditiile in care extremele placerii ajung sa-i stapaneasca mintea, iar orientarea placerilor inclina in directia asta. Orientarea placerilor pare sa fie si ea variabila, depinzand de circumstante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aia ce am bolduit eu ai uitat sa comentezi iar despre probleme am zis ca nu au fost abuzati in copilarie ,desigur sunt cazuri particulare,am observat ca comentezi doar ceti place restul lasind la o parte iar acea zi "d" este ziua in care are lok o descarcare puternica psihica,stiu un exemplu concret dar nu as vrea sla comentez

 

 

Dragule, ceea ce spui tu aici este ca orice om normal, sanatos la cap, echilibrat, care a crescut ok, intr-o zi s-ar putea sa o ia razna, sa dea boala mentala peste el, asa, fara sa se stie de ce, si sa ajunga pedofil. Atunci responsabil nu prea mai poate fi, nu? Asta ti s-ar putea intampla si tie. Si de fapt ai fi iresponsabil, ca doar boala aia misterioasa din ziua D e de vina.

Asta incearca sa te convinga pedofilii. Ca ei sunt normali ca tine, tu normal ca ei.

 

Adevarul e ca pedofilia e un complex de factori care incepe in copilarie, cand psihicul e neformat si labil. E ca o masinarie care se constrieste incorect. Sunt multi factori implicati aici. Mai cerceteaza.

 

Evident, oricine poate deveni in circumstantele potrivite un pedofil, in conditiile in care extremele placerii ajung sa-i stapaneasca mintea, iar orientarea placerilor inclina in directia asta. Orientarea placerilor pare sa fie si ea variabila, depinzand de circumstante.

 

pippo, deci si tu poti deveni intr-o zi D pedofil. Cum ti se pare asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragule, ceea ce spui tu aici este ca orice om normal, sanatos la cap, echilibrat, care a crescut ok, intr-o zi s-ar putea sa o ia razna, sa dea boala mentala peste el, asa, fara sa se stie de ce, si sa ajunga pedofil. Atunci responsabil nu prea mai poate fi, nu? Asta ti s-ar putea intampla si tie. Si de fapt ai fi iresponsabil, ca doar boala aia misterioasa din ziua D e de vina.

Asta incearca sa te convinga pedofilii. Ca ei sunt normali ca tine, tu normal ca ei.

Imi pare ca tu nu vezi bine,care om sanatos? chilibrat? de la bun inceput am zis ca-s oameni bolnavi mintal,insa aceste boli nu provin in mare parte de la abuzuri din kopilarie? sau eu scriu "moldoveneste" si tu intelegi romaneste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pippo, deci si tu poti deveni intr-o zi D pedofil. Cum ti se pare asta?

Nu-nteleg de ce te ambitionezi in ideea de imposibilitate a transformarii unui om in felul asta? Doar ca sa fii la unison cu doctoratele? Daca realitatea arata altfel, de ce am sustine niste teorii gresite?... Doar sa obtii o diploma? Ar fi doar o ambitie prosteasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-nteleg de ce te ambitionezi in ideea de imposibilitate a transformarii unui om in felul asta? Doar ca sa fii la unison cu doctoratele? Daca realitatea arata altfel, de ce am sustine niste teorii gresite?... Doar sa obtii o diploma? Ar fi doar o ambitie prosteasca.

 

 

Eu nu neg ca exista si oameni care isi pot impinge barierele ca sa simta chestii noi, din plictiseala sau curiozitate. Exista. Ca si Leopold si Loebb, doi intelectuali care au omorat un baiat numai ca sa vada cum se simt facand asta.

Ok. Dar asta e doar o mica parte a chestiunii.

Sunt si alte cauze intr-o disfunctie sau tulburare de personalitate.

 

Eu cand am venit cu teoria ca sadomaso vine din asocierea sexualitatii timpurii cu problemele din copilarie ai zis ca sunt teorii "de doi bani" (desi ele sunt verificate pe foarte multe cazuri reale). Tu de ce ai respins in bloc asta? Doar ca sa potrivesti realitatea cu impresia personala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A 2-a zis am incercat sa fiu empatica, sa ma pun in locul lui, m-am uitat la copii, nu am gasit nimic sexual in ei, doar la cei peste 17 ani.

 

N-ar fi mai bine sa discuti cu un psihoterapeut despre problemele astea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ar fi mai bine sa discuti cu un psihoterapeut despre problemele astea?

Nu am problema asta, dar tocmai asta e ideea, eu vreau sa inteleg de ce oamenii fac asta, doar faptul ca au fost abuzati, nu mi se pare suficient de palpabila.

Ca sa intelegi, trebuie sa simti, si nu am simtit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cand am venit cu teoria ca sadomaso vine din asocierea sexualitatii timpurii cu problemele din copilarie ai zis ca sunt teorii "de doi bani" (desi ele sunt verificate pe foarte multe cazuri reale). Tu de ce ai respins in bloc asta? Doar ca sa potrivesti realitatea cu impresia personala?

Pai sunt teorii de 2 bani, deoarece precum am explicat, nu este vorba de o boala, ci de circumstante care duc la manifestarile astea. Adica... Daca am lua un om X predispus genetic pt extreme si l-am pune in anumite circumstante, s-ar manifesta ca pedofil. Daca acelasi om X l-am pune in alte circumstante, s-ar manifesta ca SM de exemplu, sau ca zoofil. Deci conform a ceea ce inteleg eu ca ar fi deplasarile astea, ele se datoreaza unei predispozitii genetice, dar se manifesta conform circumstantelor. Iar in esenta nu este o boala ci o predispozitie genetica sau pur si simplu delasare, care duce la un viciu.

 

SM se verifica pe foarte multe cazuri reale cu problemele din copilarie, deoarece circumstantele astea favorizeaza descoperirea, adoptarea mecanismului si caderea in extremele viciului. Dar nu reprezinta o boala sau cauza pentru care lucrurile astea se intampla. Cauza este viciul. Problemele din copilarie sunt doar circumstante favorabile. Adica... cand ti se ofera tigara e posibil si oarecum probabil sa te apuci de fumat, dar daca nu stii de existenta tigarii, e imposibil sa te apuci de fumat daca nu dai intai de gustul tigarii. La fel si cu SM asociat problemelelor din copilarie. Descoperi mecanismul SM, e posibil si oarecum probabil sa te apuci. Nu descoperi mecanismul SM, nu te apuci de SM pt ca nu stii de existenta mecanismului. Se intelege?

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×